Lietuvoje

2019.04.09 09:37

Švietimo sistemoje atskleistos bėdos – didesnės, nei atrodė: skaitė kaip detektyvinį romaną

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.04.09 09:37

Paskelbus apie „labai negerus dalykus“, rastus atlikus auditą Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM) pavaldžiose įstaigose, ministras Algirdas Monkevičius iškviestas atsakyti į konservatorių klausimus. Posėdyje taip pat dalyvavusi Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vadovė Diana Vilytė teigė, kad auditas atskleidė tik labai nedidelę dalį švietimo problemų.

„Auditas buvo užsakytas tuo metu, kai vyko beprecedentis pedagogų streikas, mokytojai užėmė ministeriją, o premjeras pats sau prisišaudęs į kojas, nežinojo ką daryti. Buvo kreiptasi į susisiekimo ministrą Roką Masiulį“ – apie tai, kas vyko žiemą, kalbėjo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Gabrielius Landsbergis.

Jis taip pat priminė, kad R. Masiuliui paskelbus apie audito rezultatus, premjeras Saulius Skvernelis ragino nekomentuoti švietimo reikalų. Pats A. Monkevičius yra sakęs, kad susisiekimo ministras nėra įsigilinęs į daugelį švietimo dalykų.

Trijų metų darbus žada atlikti per tris mėnesius

Pats A. Monkevičius teigė niekada negalvojęs, kad auditas neturi būti viešas ir sakė, kad reikalingi sprendimai turi būti priimti. Šiuo metu ministru dirbantis A. Monkevičius tikino, kad su situacija ministerijoje susipažino jau kitą dieną po duotos priesaikos.

„Ši sritis man rūpėjo, iš kartą pažiūrėjau kokia situacija su auditu. Jis turėjo pasibaigti sausio 22 dieną, bet nesibaigė, išvados buvo tik labai apibendrintos. Susitikome su ministru (R. Masiuliu – aut.) ir sutarėme, kad aš savo įsakymu auditą pratęsiu“, – kalbėjo A. Monkevičius, teigdamas, kad buvo sutarta, jog paaiškėtų koks nors faktas, į kurį jis turėtų reaguoti kaip ministras, informacija būtų iš karto perduota. Auditas buvo pratęstas iki kovo vidurio.

Anot A. Monkevičiaus, auditas atskleidė daug dalykų, kurie netenkina ir jo, bet siekiama, kad visi minimi pažeidimai būtų įrodyti ir už juos atsakingi asmenys negalėtų išsisukti. Antradienį ministras taip pat kviečiasi diskusijai pavaldžių institucijų, kuriose buvo atliktas auditas vadovus.

„Per trejus metus susikaupę dalykai bus įgyvendinti per tris mėnesius. <...> Per tris mėnesius sutvarkysiu, kad sistemą veiktų kitaip“, – tikino A. Monkevičius.

Konservatorius Vytautas Juozapaitis kalbėjo, kad skaitant audito išvadas atrodo, kad skaitai detektyvinį romaną. Anot V. Juozapaičio, auditas buvo atliktas S. Skvernelio vyriausybės valdymo laikotarpiu. Jis pripažino, kad problemos atsiranda einant laikui, tačiau klausė, koks šios vyriausybės vaidmuo nustatytose problemose.

„Vertinu tai, ką R. Masiulis įžvelgė ir padarė. Išvadas gavau antradienį, jis jas paskelbė trečiadienį, nors mes norėjome tą padaryti tą pačią savaitę. Kada tai atsirado? Mano galva tai klostėsi daug metų. Auditas siūlo patyrinėti dešimt metų ir daugiau. Man žymiai svarbiau atrodo sukurti sistemą, kuri tokių ydų nebeturėtų“, – į klausimą atsakinėjo A. Monkevičius, pridurdamas, kad premjeras jam „daro spaudimą“ greičiau susitvarkyti.

Tik ledkalnio viršūnė

Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vadovė Diana Vilytė kalbėjo, kad audite atskleistos problemos sudaro tik labai nedidelę dalį visų švietime egzistuojančių problemų. Apie tai, anot jos, ne kartą kalbėta Valstybės kontrolės ataskaitoje. Ji priminė anksčiau sakiusi, kad švietimo problemos gali būti prilyginamos „E.sveikatos“ problemoms.

„Viešųjų pirkimų organizavimo sistema švietimo sistemoje yra ydinga, ją reikia nedelsiant tvarkyti. Auditas atskleidė, kad specialistai yra nepasirengę, pirkimus vykdo psichologai, neturintys kompetencijų tą daryti. Projektų spaudimas panaudoti europinį finansavimą, yra milžiniškas. Kaip panaudojamos tos lėšos – niekas neatsako“, – sakė D. Vilytė.

Anot jos, problemas galima spręsti dviem keliais. Vienas – administracinė ir baudžiamoji atsakomybė, bet tai, pasak VPT vadovės, užimtų labai ilgą laiką, o pokyčių reikia jau šiandien. Ji kalbėjo, kad kitas kelias – ministro atsakomybė kuo greičiau pertvarkyti sistemą, kad problemų neliktų kuo greičiau.

Ji teigė, kad būtų neatsakinga šiuo metu pasakyti santykį, kiek pažeidimų padaryta tyčia, o kiek jų buvo tiesiog klaida.

Praėjusią savaitę žiemą laikinai ŠMSM vadovavęs ministras Rokas Masiulis pranešė, kad baigtas ministerijai pavaldžių įstaigų auditas. Kaip skelbė ministras, tikrinti buvo 2016-2018 metai. Nustatyta, kad šiuo laikotarpiu viešiesiems pirkimams skirta 100 mln. eurų. Pasak R. Masiulio, nustatytų pažeidimų sąrašas labai ilgas.

„Vyrauja neskelbiami pirkimai, vieno tiekėjo protegavimas, tiekėjai už laimėtus pirkimus įstaigoms atsilygina „parama“, masiškai naudojama schema „perkame paslaugas iš savų darbuotojų“, kurių tiesioginės pareigos yra tokios pačios, kaip ir pirkimo objektas, pirkimo galutinė suma procedūrų metu išauga kelis kartus ir t.t.“, – tvirtino jis.