Naujienų srautas

Lietuvoje2015.04.24 00:00

S. Skvernelis mano, jog Lietuva galėtų priimti išgelbėtus migrantus

ELTA 2015.04.24 00:00

Premjeras Algirdas Butkevičius sako, kad Vyriausybė yra pasirengusi technika ir žmogiškaisiais resursais prisidėti prie Viduržemio jūroje vykstančių nelegalių imigrantų paieškos ir gelbėjimo operacijų, tačiau apie išgelbėtų migrantų įsileidimą į Lietuvą gali būti diskutuojama vėliau. Kol kas nuspręsta į nelaimės zoną išsiųsti Valstybės sienos apsaugos sraigtasparnį.

Premjeras Algirdas Butkevičius sako, kad Vyriausybė yra pasirengusi technika ir žmogiškaisiais resursais prisidėti prie Viduržemio jūroje vykstančių nelegalių imigrantų paieškos ir gelbėjimo operacijų, tačiau apie išgelbėtų migrantų įsileidimą į Lietuvą gali būti diskutuojama vėliau. Kol kas nuspręsta į nelaimės zoną išsiųsti Valstybės sienos apsaugos sraigtasparnį.

Ministras Pirmininkas pabrėžė, kad nelegalių imigrantų iš Šiaurės Afrikos srautui nemažėjant, Europos Sąjungos šalys su šia problema turi kovoti vieningai.

 Ministrų kabinetas pasitarime nutarė, kad Lietuva turėtų aktyviai prisidėti prie tokio pobūdžio gelbėjimo operacijų, rašoma Vyriausybės pranešime spaudai. Europos Komisija taip pat paprašė pateikti informaciją, kokią paramą kiekviena valstybė narė yra pasirengusi suteikti operacijoms Viduržemio jūroje.

„Susiklosčiusios situacijos akivaizdoje turėtume aktyviai ir solidariai prisidėti prie naštos pasidalijimo tarp Europos Sąjungos valstybių narių, siekiant užkirsti kelią tolesnėms nelaimėms Viduržemio jūroje ir žmonių netektims“, – sakė Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Vyriausybės nariai pasitarime sutarė, kad Lietuva gali prisidėti prie gelbėjimo operacijų, dviem mėnesiams siųsdama į nelaimių zoną Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) sraigtasparnį su dešimties žmonių įgula.

Algirdas Butkevičius. V. Skaraičio (BFL) nuotr.

Pasak A. Butkevičiaus, nors imigrantų priėmimo klausimo šios dienos Vyriausybės darbotvarkėje nėra, ši tema greičiausiai bus paliesta.

„Šitas klausimas šiandien, manau, bus paliestas. Kol kas mūsų šio Vyriausybės posėdžio darbotvarkėje apie tai nekalbama, yra numatytas tik papildomas pinigų skyrimas“, – „Žinių radijui“ kalbėjo Ministrų kabineto vadovas.

Dėl sudėtingos padėties Viduržemio jūroje ketvirtadienį nelegalios migracijos klausimai bus aptarti Briuselyje vykstančioje neeilinėje Europos Vadovų Taryboje (EVT), kur išvyko ir Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Preliminariais skaičiavimais, šiemet Viduržemio jūroje galėjo žūti daugiau kaip 1 500 nelegaliai į Europą bandžiusių patekti asmenų.

S. Skvernelis mano, jog galėtume priimti migrantus

Vyriausybei nutarus dviem mėnesiams į nelaimių zoną Viduržemio jūroje nusiųsti Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) sraigtasparnį su dešimties žmonių įgula, vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis mano, kad Lietuva būtų pasiruošusi ir migrantų priėmimui bei jų socializacijai.

Vidaus reikalų ministras S. Skvernelis žurnalistams Vyriausybėje sakė, kad priimtas sprendimas nusiųsti VSAT sraigtasparnį su dviem įgulomis ir aptarnaujančiu personalu, 10 žmonių. Orlaivis vykdytų sienos apsaugos funkcijas. Sraigtasparnis į Italiją turėtų išskristi artimiausiu metu.

„Tai mes padarysime kiek įmanoma greičiau. Deriname su FRONTEX (FRONTEX yra Europos operatyvaus bendradarbiavimo prie ES valstybių narių išorės sienų valdymo agentūra, – red. past.). Toks poreikis iš jų yra išsakytas, ir manau, kad turime prisiimti solidarumą šitoje vietoje kaip atsakinga Europos valstybė, šitas pajėgas tikrai išsiųsime“, – sakė S. Skvernelis.

Ministras patikslino, kad VSAT sraigtasparnis nėra pritaikytas gelbėjimo darbams, todėl jis būtų naudojamas sienos apsaugai: nelegalaus sienos kirtimo kontrolei, stebėjimui. Kaip ir Premjeras Algirdas Butkevičius, S. Skvernelis kalbėjo, kad su tuo susijusias išlaidas padengs FRONTEX, o Lietuva sumokės tik PVM – apie 51 tūkst. eurų. VSAT sraigtasparniui išvykus į Viduržemio jūrą, anot ministro, Lietuvos sienos apsauga susilpnėti neturėtų.

Vidaus reikalų ministras neabejojo, kad Lietuvos pasieniečiai bus kompetentingi dalyvauti tokio lygio operacijose, nes turi dalyvavimo FRONTEX operacijose patirties, pilotai yra kvalifikuoti. Pareigūnai į operaciją vyks vykdydami tarnybą.

Saulius Skvernelis. V. Skaraitis (BFL) nuotr.

„Mes kalbame apie statutinę tarnybą. Čia skirtumas tarp kitų, kur bando lyginti su ta pačia civiline tarnyba, tai niekas jų neklaus. Dar kartą pabrėžiu, kuo skiriasi statutinė vidaus tarnyba nuo kitų: nori nenori yra įsakymai, ir jie vykdomi“, – sakė ministras. Kur tiksliai lietuviai budės, kol kas neaišku.

Klausiamas, ar Lietuva būtų pasirengusi priimti imigrantus ir juos integruoti, S. Skvernelis kalbėjo, kad tai jautrus esminis politinis klausimas.

„Visgi, jeigu mes esame (aš savo nuomonę pasakysiu, nes tai nėra išdiskutuota) Europos bendrijos nariai ir galvojame apie tam tikrų žmonių, pabėgėlių, gelbėjimą, manau, keletas žmonių, iki 10 žmonių, kurie atitinka mūsų kultūrinius ypatumus, sakykime, yra krikščionys, panaši yra kultūra, tai mes, matyt, turėtume svarstyti tokią galimybę“, – kalbėjo jis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi