Lietuvoje

2015.04.21 17:11

Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas kaups lėšas ligų prevencijai

ELTA2015.04.21 17:11

Seimas papildė Sveikatos sistemos įstatymą straipsniu, reglamentuojančiu Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo veiklą.

Seimas papildė Sveikatos sistemos įstatymą straipsniu, reglamentuojančiu Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo veiklą.

Nustatyta, kad Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas sudaromas siekiant kaupti lėšas ir naudoti jas visuomenės sveikatos išsaugojimo ir stiprinimo veikloms, įskaitant prevencinius projektus, socialinę reklamą, mokslinius tyrimus, remti.

Fondą administruoja Sveikatos apsaugos ministerija, jo administravimo išlaidos negali viršyti 1 procento metinio Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo biudžeto.

Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšas sudaro Vyriausybės nustatytas procentas akcizo pajamų, gautų už parduotus alkoholinius gėrimus, bei kitos teisėtai įgytos lėšos.

Planuojant kiekvienų metų valstybės biudžeto asignavimus, fondui numatomas Vyriausybės nustatytas procentas praėjusių metų faktinių įplaukų iš akcizo pajamų, gautų už parduotus alkoholinius gėrimus.

Seimo Darbo partijos frakcijos nariai palankiai vertina tai, kad Seimas po ketverių metų svarstymo pagaliau pritarė jų siūlymui įteisinti Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo sukūrimą.

Šią idėją pasiūlęs Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Kęstutis Daukšys teigia, kad nors jo pirminis siekis buvo skirti fondui 5 proc. alkoholio ir tabako akcizo surinktų pajamų, tačiau pagaliau pasiektas kompromisas leis žengti reikšmingą žingsnį įgyvendinant sveiką gyvenimo būdą propaguojančius projektus.

„Jeigu būtų pritarta mano pirminiam siūlymui, Sveikatingumo fondo veiklai kasmet būtų skiriama apie 20 mln. eurų, o dabar jam skirtas biudžetas yra neapibrėžtas, tačiau pats faktas, kad toks fondas yra įkurtas, leis įgyvendinti ne vieną projektą, mažinant tabako, alkoholio ar narkotikų vartojimą ir reikšmingai prisidedant prie Lietuvos gyventojų žalingų įpročių mažinimo. Iki šiol žalingais įpročiais kovojome draudimais, o dabar turėsime įrankį, leisiantį įtikinti žmones pasitelkus švietimą ir reklamą. Esu įsitikinęs, kad šis būdas yra žymiai veiksmingesnis ir pozityvesnis, todėl kova su žalingais įpročiais, ypač tarp jaunimo, bus produktyvesnė“, – sako K. Daukšys.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė teigia, kad iki šiol veiksmingų priemonių kovai su žalingais įpročiais valstybė neturėjo, todėl ne tik sparčiai augo bendras alkoholio, tabako ir narkotinių medžiagų vartojimas, bet ir didėjo kitų socialinių problemų skaičius, visuomenėje augo socialinė įtampa.

„Fondo lėšas galima bus panaudoti socialiai naudingam švietimui, t.y. ne tik alkoholio, tabako ir narkotikų vartojimo mažinimui, bet ir sveikos mitybos bei fizinio aktyvumo propagavimui, aktualių socialinių ir sveikatos problemų sprendimui. Nesant galimybės vykdyti tinkamą žalingų įpročių prevenciją bei skirti daugiau dėmesio pilietinės visuomenės aktyvinimui, valstybė yra priversta skirti dideles lėšas su žalingais įpročiais susijusių pasekmių likvidavimui. Įkurdami Valstybinį visuomenės sveikatos fondą mes imsimės aktyvios prevencijos ir pagerinsime Lietuvos žmonių gyvenimo kokybę“, – sako D. Mikutienė.

Įstatymo pataisos priimtos už balsavus 59, prieš – 3, susilaikius 37 Seimo nariams. Jos įsigalios 2016 m. sausio 1 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.