Lietuvoje

2015.04.20 13:49

Baltarusijos agentas užverbuotam „Oro navigacijos“ darbuotojui: „Gyvenk kol kas“

BNS2015.04.20 13:49

Baltarusijos gynybos ministerijos Generalinio štabo Vyriausiosios žvalgybos valdybos (GRU) karininkas Sergejus Kurulenka ir tuometinis bendrovės „Oro navigacija“ darbuotojas Romualdas Lipskis kalbėjosi ir apie žvejybą, ir apie karinius objektus.

Baltarusijos gynybos ministerijos Generalinio štabo Vyriausiosios žvalgybos valdybos (GRU) karininkas Sergejus Kurulenka ir tuometinis bendrovės „Oro navigacija“ darbuotojas Romualdas Lipskis kalbėjosi ir apie žvejybą, ir apie karinius objektus.

Tai rodo slapta Valstybės saugumo departamento (VSD) fiksuoti įrašai, kurių dalis pirmadienį buvo paskelbti Vilniaus apygardos teisme, nagrinėjančiame šnipinėjimu Baltarusijai kaltinamo Lietuvos piliečio R. Lipskio bylą. Teismas nusprendė, kad dalį bylos medžiagos skelbs viešuose, dalį – uždaruose teismo posėdžiuose.

„Medžiagą apie žvalgybos būdus ir metodus, taktinus veiksmus, naudojamas technines priemones, asmenis, kurie nėra proceso dalyviai ir liudytojai, garsinti uždarame posėdyje, o kitą - viešame“, – posėdžio pradžioje sakė teisėja Jurgita Mačionytė.

Bylos duomenimis, R. Lipskis savo kabinete „Oro navigacijoje“ slapta fotografavo ten buvusius dokumentus bei kitus objektus ir juos perdavė Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausiosios žvalgybos valdybai. Įtariama, kad Baltarusijai rinkta ir perduota informacija apie Lietuvos kariuomenę, jos dalinius, strateginę reikšmę Lietuvos nacionaliniam saugumui turinčias valstybės įmones, jų veiklą, objektus bei įrenginius jose.

Iš pradžių teismas paskelbė išrašą iš techninių priemonių panaudojimo protokolo. Pareigūnai rašo, kad užfiksuota tyrimui reikšminga informacija apie R.Lipskio ir Baltarusijos piliečio S.Kurulenkos galimai vykdomą šnipinėjimą, buvo pateiktas telefoninio pokalbio turinys. Teismas garso įrašų neklausė, posėdyje buvo skaitomos tik pokalbių stenogramos, išvestos į lietuvių kalbą.

„Labas, kaip gyvas, alaus išgersim, kelintą valandą atsilaisvinsi?“ – viename įrašų S. Kurulenka klausia R. Lipskio. Šis atsako, kada baigs darbą.

„Labas Romai. Dirbti netrukdau. Kaip ten pas tave šiandien, klausyk reikia šiandien. Tu man pasakyk vietą ir laiką“, – kitame įraše užfiksuoti S. Kurulenkos žodžiai. R.Lipskis kalba apie savo savo sodą, aiškina, kaip nuvažiuoto iki jo.

Specialiosios tarnybos užfiksavo ir pokalbius tarp R. Lipskio ir jo sūnaus, jame jie kalbasi apie fotoaparato atminties kortelę.

Viename pokalbyje R. Lipskis ir S. Kurulenko kalba apie R. Lipskio išvyką į Šiaulius.

Prokuroras sausį teisme yra skelbęs, jog R. Lipskis, su Baltarusijos KGB agentu S. Kurulenka susitikęs prekybos centre, žodžiu perdavė informaciją apie Zoknių oro uostą – objektų išdėstymą, naujų objektų įrengimo planus, patekimo sąlygas, komunikacijas, infrastruktūrą.

Viename pokalbyje užfiksuota, kad R. Lipskis sako pirmą kartą važiavęs į Šiaulius, S. Kurulenka jo klausia „na, ir kas ten“. R.Lipskis sako „buvau ten, kur mūsų dispečeriai sėdi“.

„Ar viduje bus galimybė užfiksuoti?“ – klausia S. Kurulenko. R.Lipskis atsako, kad „nieko ten įdomaus“.

R. Lipskis teisme neneigė nė vieno savo pokalbio su S. Kurulenka, sūnumis, tačiau pažymėjo, kad 2013 kovo 4 dieną parduotuvėje vykęs pokalbio iš tikrųjų buvo ilgesnis, nei pateikta byloje.

„Šiauliuose aš nieko nemačiau, man reikėjo ką nors jam pasakyti, aš pasakiau, kad statomas stovas, klojamas naujas kabelis. Man reikėjo apie ką nors su juo kalbėti. Jis pasakė „viso gero tu man daugiau neįdomus, gyvenk kol kas“, – teismui pirmadienį teigė R. Lipskis.

Valstybės kaltintojas Generalinės prokuratūros prokuroras Redas Savickas kaltinamojo klausė, su kuo, pagal pokalbių įrašą, norėta supažindinti jo jaunesnįjį sūnų.

„S. Kurulenka buvo verslininkas. Jam buvo duotas leidimas gyventi Lietuvoje, nežinia, kodėl saugumas davė, jeigu penkerius metus žinojo apie šnipinėjimą. Dėl Maskvos, kada sužinojo, kad mano sūnus užsiiminėja detalėmis iš Maskvos, važiuoja į Lenkiją, paskui siunčia į Maskvą. Jis sakė, kad turi pažįstamų daug Maskvoje, gal sudomins. Jis davė sąrašą ir paprašė, kad sūnui paduočiau. Aš sūnui nieko nenorėjau sakyti, išmečiau lapelį. Aš pasakiau, kad sūnaus nedomina“, – atsakė R. Lipskis.

Paskelbęs viešą medžiagą, teismas kitą dalį medžiagos skelbia uždarame posėdyje.

VSD neseniai paskelbė, kad Baltarusijos agentas S. Kurulenka Lietuvoje buvo užverbavęs du agentus: informaciją jam teikė buvęs valstybinės įmonės „Oro navigacija“ darbuotojas R. Lipskis ir Lietuvos kariuomenės paramedikas Andrejus Ošurkovas. Abu šie asmenys yra sulaukę kaltinimų dėl šnipinėjimo ir dabar teisiami.

R. Lipskio byloje teismui perduoti septyni bylos tomai, juose yra 1,3 tūkst. dokumentų ir 26 laikmenos su įvairiais vaizdo bei garso įrašais.

Įtariamasis sulaikytas daugiau nei prieš metus, jam gresia laisvės atėmimas iki 15 metų. R. Lipskis savo kaltę neigia.

Kaip yra sakęs buvęs Valstybės saugumo vadovas Gediminas Grina, visa žvalgybos operacija demaskuojant R. Lipskį truko daugiau kaip trejus metus. Jis nekomentavo, kiek medžiagos įtariamasis spėjo perduoti Baltarusijai, argumentuodamas, jog „mes negalime leisti žinoti, ką mes žinome“.

Pareigūnų teigimu, tikėtina, kad Baltarusija gauta informacija dalijosi ir su Rusija.

Prokurorai atlieka dar vieną ikiteisminį tyrimą dėl šnipinėjimo, kai gruodžio pabaigoje dėl įtarimų šnipinėjimu buvo sulaikytas Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose karys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt