Lietuvoje

2019.04.08 21:55

Tymai kelia sumaištį ir tarp medikų: ne visi sugeba atpažinti tokias infekcijas

Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.08 21:55

Tymų protrūkis atskleidė, kad tokioms infekcijoms nepasiruošę nei gydymo įstaigų administracijos, nei patys medikai, kurie ne visi žino, kaip atpažinti tokias infekcijas. Medikai skundžiasi, kad gydymo įstaigoje susirgus medikui – kolegos nėra skiepijami, skiepų trūksta.

Lietuvoje savaitgalį tymais susirgo dar 9 žmonės. Infekcija neaplenkia ir medikų. Tačiau patys gydytojai taip pat ne visada laiku sulaukia pagalbos. Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje tymais prieš porą savaičių susirgo traumatologas. Pasak medikų profsąjungų, tik po viešo laiško apie prastas darbo sąlygas gydymo įstaigos administracija pranešė tirsianti darbuotojų imunitetą, organizuosianti norinčiųjų skiepijimą. Ligoninės atstovų teigimu, po tymų atvejo su sergančiu kolega bendravusiems medikams pasiūlyta nuvykti nemokamai pasiskiepyti, esą tai padarė apie 40 darbuotojų.

„Teisės aktai leidžia ir netgi įpareigoja darbdavius pasirūpinti savo darbuotojų sveikata ir sauga. Kitas klausimas, kad dabar, kai susigriebta yra, tai paprasčiausiai  visoje Europoje ir ne tik Europoje plinta tymai, ir gamintojai nebespėja prigaminti tiek skiepų“, – kalbėjo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius prof. dr. Saulius Čaplinskas.

„Jeigu yra aiškus kontaktas, per 72 valandas užtenka tik paskiepyti, ir aš nematau jokio tikslo tirti imunitetą tokiems žmonėms“, – sakė Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos atstovas Algirdas Griškevičius.

Santaros klinikų Infekcinių ligų centro Priėmimo skyriaus vedėjo teigimu, kai buvo diagnozuoti pirmieji tymų atvejai, visi skyriaus darbuotojai buvo paskiepyti. Didėjant sergamumui tymais, medikai pripažįsta, kad ir jiems patiems trūksta žinių apie šią infekciją.

„Kai pirmą kartą mes asmeniškai juos pamatėme 2013 m., tai pirmieji, kurie ryškiai pamatė, kad va tas žmogus serga tymais, buvo mūsų docentas Broslavskis, kuris matė daugybę infekcijų, kurių šiuo metu mes nematome, ir mūsų tuo metu budėjusi slaugytoja, kuri irgi yra vyresnio amžiaus, bet dirbusi tais laikais. Mums, jaunesnei kartai tai atrodė, kaip galbūt eilinė virusinė infekcija“, – pasakojo Santaros klinikų gydytojas Linas Svetikas.

Kaune, kur sergančiųjų daugiausia, jaunieji medikai sako, kad konsultuojasi vienas su kitu dėl ligonių, turinčių tymų simptomų.

„Tas dėmesys toksai, kad jos yra kelios, keletas tų ligų panašių, kurios pasireiškia panašiais simptomais, ir tas dėmesys žinoma, buvo atkreiptas tiktai dabar. Kai tų ligų mažiau yra, tai jas atsiminti reikia daugiau pastangų, nes praktiškai pamatyti yra sunkiau“, – kalbėjo Kauno klinikų Skubios pagalbos skyriaus vadovas Linas Darginavičius.

Pasak gydytojų, Kaune šiuo metu sergančiųjų mažėja. Mokama vakcina skiepijami tik anksčiau užsiregistravusieji, daugiau norinčiųjų neberegistruojama. Kai kuriose klinikose vakcinos dar likę.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras įspėja vykstančius į Lenkiją, kur nuo metų pradžios tymais susirgo daugiau kaip 500 žmonių, taip pat į Ukrainą, kur susirgo daugiau nei 35 tūkst. 14 žmonių Ukrainoje nuo tymų mirė.

Panorama

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt