Naujienų srautas

Lietuvoje2019.04.09 05:30

Kandidato požiūris: kai kurie moteris kariuomenėje mato tik prie kompiuterio

Kartas nuo karto viešumoje nuskamba diskusija, ar Lietuvos merginos turėtų būti šaukiamos į privalomą karinę tarnybą. Vieni visuotiniam šaukimui pritaria, kiti mano, kad kariuomenė – vyrų reikalas ir merginos neturėtų būti šaukiamos, o tarnauti turi tik jei pačios to nori. Portalas LRT.lt paklausė, ką šiuo klausimu mano kandidatai į prezidentus.

Nežinote, ką jūsų mėgstamas kandidatas į prezidentus mano vienu ar kitu klausimu? Portalas LRT.lt publikuoja straipsnių ciklą „Kandidato požiūris“, kuriame – kandidatų į prezidentus atsakymai į įvairius klausimus: nuo partnerystės iki universitetų jungimų, nuo užsienio politikos iki to, už ką balsuotų rinkimuose, jei negalėtų balsuoti už save.

Klausimas kandidatams – ar merginos turėtų būti šaukiamos į privalomąją karinę tarnybą?

Jaunuolių šaukimas į privalomą karinę tarnybą Lietuvoje sugrąžintas 2015-aisiais. Tuomet, įvertinus Lietuvos kariuomenės komplektacijos padėtį ir geopolitinę situaciją, Seimas ypatingos skubos tvarka priėmė sprendimą, kad šauktiniai būtų grąžinti į Lietuvos kariuomenę. Tarnybon šaukiami vaikinai nuo 19 iki 26 metų amžiaus. Tačiau ne kartą pasigirdo svarstymų, kad į karinę tarnybą turėtų būti šaukiamos ir merginos.

Kandidatų atsakymai surašyti abėcėlės tvarka.

Vytenis Povilas Andriukaitis

Aš apskritai rezervuotai žiūriu į privalomąją pradinę karo tarnybą. Manau, kad balansas tarp profesionaliosios karinės tarnybos ir privalomosios karinės tarnybos turi būti pasiektas profesionaliosios karinės tarnybos naudai. Jeigu kalbėtume apie profesionalią pradinę karo tarnybą, tai ten moterys ir vyrai turi būti lygūs, jie visi turi turėti teisę tapti kariūnais, karininkais ir generolais.

Aš esu šalininkas turėti efektyvią, modernią, profesionalią kariuomenę. Nesergu sovietine visuotine karine mobilizacija, pagijau nuo tos ligos. Šauliai yra puiku, savanoriška krašto apsaugos tarnyba yra puiku, savanoriški kursai – puiku ir kam čia dar ko nors reikia? Dabar yra balansas tarp šauktinių ir profesionalų, bet daug geriau eiti efektyvios kariuomenės kūrimo keliu. Tiesa, pas mus egzistuoja masinė psichozė – Hanibalas už vartų – bet nereikia grįžti į gūdžius sovietinius laikus. Tada atkrenta klausimas apie merginas. Merginos turi teisę tapti profesionaliomis kariškėmis, nes vyras ir moteris yra lygūs.

Arvydas Juozaitis

Ačiū Dievui, kad šaukiami vaikinai dabar į privalomą tarnybą, nes neseniai dar ir to nebuvo. O merginos gali tik tarnauti specifiškai: kviečiamos, o ne šaukiamos tarnauti, pavyzdžiui, logistikos tarnyboje. Sumanumas, atidumas prie kompiuterių, prie valdomo pulto visiškai priimtinas. Ir iš dalies į medicininę tarnybą. Tai dvi tarnybos, į kurias galima merginas kviesti, joms pasiūlyti.

Valentinas Mazuronis

Merginoms turėtų būti sudaryta galimybė, jei jos nori, tarnauti kariuomenėje, juolab, kad tarnavimas nebėra bėgiojimas su auliniais batais ir šautuvais po purvus, bet yra daug sričių – ir kibernetiniai dalykai, ir visi kiti, kur reikalingas kruopštumas, intelektualumas. Tai jeigu jos nori tarnauti, joms turėtų būti sudaryti absoliučiai lygios sąlygos ir jos laukiamos. Bet visuotina privaloma tarnyba – nebūčiau šalininkas jos, nes nematau prasmės šiandien. Galimybės turi būti lygios, bet vaikinai fiziškai sustiprėja, nieko blogo, kad pasportuoja, suvyriškėja. Merginoms nemanau, kad reikia suvyriškėti, tad per prievartą nemanau, kad reikėtų jas imti.

Gitanas Nausėda

Lietuva artėja link visuotinio šaukimo, tik dar reikia sutvarkyti infrastruktūrą, finansinius resursus ir manau, kad ilgainiui šis modelis bus pasiektas. Dėl merginų – palikime savanoriškumo laisvę pačioms merginoms apsispręsti, ar jos norėtų būti karo tarnyboje ar ne.

Mindaugas Puidokas

Manau, kad vyras yra tas karys, kuris gina šalį, savo šeimą, savo moterį. Gali būti įvestas pilietinis karinis rengimas mokyklose. Tačiau pritarčiau savanoriškai karinei tarnybai merginoms, bet privalomai karinei tarnybai merginoms nepritarčiau. Taip yra ir JAV. Kodėl? Dažniausiai šeimose auginant vaikus, būtent moteris praranda daugiau laiko, kurį galėtų skirti karjerai ar mokslui. Privaloma tarnyba atimtų jo dar daugiau. Tačiau merginos galėtų puikiai įsilieti į kariuomenės struktūrą – karo medicinos tarnybos, administracija, o esant norui ir į karinius dalinius.

Naglis Puteikis

Aš į kariuomenę žiūriu kaip į pajamų nelygybės mažinimo instrumentą. Kadangi iš esmės mes išlaikome jaunus žmones, mes jiems keliame kvalifikaciją, mokame tam tikras išmokas. Jei visus tuos dalykus dar labiau padidintumėm, tai o kodėl gi ne? Tai nereiškia, kad merginos turi lakstyti po apkasus su automatais. Karas vis labiau keliasi į elektroninę raketų, bepiločių orlaivių erdvę ir karines operacijas ant žemės dažniausiai atlieka tik specialiosios pajėgos, ten visgi fiziškai ištvermingiausi, pagal fiziologiją, yra vyrai. Merginos galėtų sėdėti prie kompiuterių, bet manau, kad tai turėtų būti labiau savanoriška, jei jos to nori.

Saulius Skvernelis

Nepritariu. Ateityje, 2022 m., mes svarstysime klausimus dėl privalomos visuotinės pradinės karo tarnybos ir spręsime, ar tik vaikinai, ar ir merginos turėtų būti šaukiamos į tarnybą, bet šiuo metu ne. Manau, kad modelis, kai yra ir privaloma pradinė karo tarnyba, ir profesionali kariuomenė, ir savanoriai, ir šauliai, šiandien yra efektyvus ir geras.

Ingrida Šimonytė

Aš esu už visuotinį šaukimą. Aišku, jeigu mes norime įgyvendinti visuotinį šaukimą, tai yra ne artimos perspektyvos klausimas, nes tam reikėtų skirti išteklius, kad turėtume infrastruktūrą, kad mes turėtume žmones, kurie galėtų su tais šauktiniais dirbti, nes, kai gražinome šauktinius, labai greitai susidūrėme su problema, kad esame tam nepasirengę praktiškai. Tai nėra tokia diskusija, kad „duokite dabar visuotinį šaukimą“. Ar aš manau, kad yra kažkokių labai svarbių priežasčių, dėl kurių merginos negalėtų būti šaukiamos į karo tarnybą? Manau, kad labai daug Lietuvos merginų pačios mielai norėtų ir prisidėtų prie krašto gynybos. Kuo daugiau mes turime žmonių, kurie apmokyti ginti kraštą, tuo mes patys turėtume jaustis saugiau.

Valdemaras Tomaševskis

Ne, nepritariu. Nekeiskime savo tradicijų. Kviestų merginas kaip šauktines? Čia būtų nesąmonė. Mergina turi kitą prigimtį. Jeigu merginos norės tarnauti profesionalioje karo tarnyboje, tai taip. Ir dabar jos tarnauja savo noru.

Ciklo „Kandidato požiūris“ tekstus portale LRT.lt skaitykite iki pat rinkimų kiekvieną antradienį ir ketvirtadienį.

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi