Lietuvoje

2019.04.08 16:50

Lietuva atsidūrė tarp nesveikiausių pasaulio šalių – įvardintos didžiausios mūsų sveikatos bėdos

LRT.lt2019.04.08 16:50

Išsamiame tyrime buvo nustatytos 2019 metų nesveikiausios šalys. Prasčiausius rezultatus demonstravusių valstybių dvidešimtuke atsidūrė ir Lietuva su kaimynine Latvija, praneša „Business Insider“.

Šalys buvo vertinamos pagal dešimt kriterijų – žmonių sveiko gyvenimo trukmę, kraujospūdį, gliukozės kiekį kraujyje, nutukimą, depresiją, laimės lygį, alkoholio ir tabako vartojimą, fizinį neaktyvumą ir valdžios išlaidas sveikatos apsaugai.

Ekonomisto Richardo Davieso sudarytas „Indigo Sveikatos indeksas“ apima 191 šalį ir yra laikomas vienu išsamiausių iki šiol atliktų tokio pobūdžio tyrimų. Tiesa, į blogiausiųjų 20-uką nepateko valstybės, kuriose nepavyko nustatyti bent vieno kriterijaus duomenų, pavyzdžiui Pietų Sudanas, Palau, Niujė, Tuvalu, Kuko salos, Bahamai, Pusiaujo Gvinėja ir Libija.

Antroje dvidešimtuko pusėje yra Samoa, Dominika, Egiptas, Jamaika, Trinidadas ir Tobagas, Serbija bei Latvija. Šiose valstybėse gyventojai skundžiasi dideliu gliukozės kiekiu kraujyje, aukštu kraujospūdžiu, nutukimu, šalyse vartojama daug alkoholio, skiriama nepakankamai lėšų sveikatos apsaugai, žmonės pasižymi mažu fiziniu aktyvumu.

Dvyliktą nesveikiausių šalių sąrašo vietą užėmė Ukraina ir Lietuva. Abi šalys į šią vietą pateko dėl vienodų priežasčių – dažnai gyventojus kankinančios depresijos ir kraujospūdžio problemų, rašoma „Business Insider“.

Devintoje sąrašo vietoje liko Sakartvelas, Irakas ir Haitis. Sakartvelo vietą sąraše nulėmė gyventojų mitybos problemos – nutukimas ir aukštas gliukozės kiekis kraujyje, taip pat depresija ir alkoholio vartojimas. Irako gyventojai pasižymi žemu fiziniu aktyvumu, trumpa sveiko gyvenimo trukme, žemu laimės indeksu ir aukštu nutukimo lygiu, o Irako valdžia skiria nepakankamai lėšų sveikatos apsaugai. Karibų jūros valstybės Haičio vietą sąraše nulėmė žemas gyventojų laimės indeksas, trumpa gyvenimo trukmė ir menkos valdžios išlaidos sveikatos apsaugai.

Į aštuntą vietą tarp mažiausiai sveikų šalių pateko Centrinės Afrikos Respublika, kurios gyventojams būdinga trumpa gyvenimo trukmė ir nepakankamos valstybės išlaidos sveikatos apsaugai.

Armėnija tapo septintąja nesveikiausia pasaulio šalimi dėl didelio gliukozės kiekio gyventojų kraujyje, kraujospūdžio problemų ir sergamumo depresija.

Penktąją sąrašo vietą užėmė Barbadosas ir Mikronezijos Federacinės Valstijos.

Bulgarijos pajūris traukia atostogautojus iš viso pasaulio, bet šalis yra ketvirta mažiausiai sveika pasaulio valstybė. Anot „Business Insider“, šios šalies gyventojai turi problemų su kraujospūdžiu ir alkoholio vartojimu, taip pat pasižymi polinkiu į depresiją.

Nutukimas yra didžiausia Okeanijos valstybės Kiribačio problema. Dėl to šalis patenka į trečią nesveikiausių pasaulio šalių sąrašo vietą.

Antroje sąrašo vietoje – Sent Lusija. Pagrindinės to priežastys – šalies gyventojų alkoholio vartojimo įpročiai, kraujospūdžio ir gliukozės kiekio kraujyje problemos.

Mažiausiai sveika šalimi laikoma Pietų Afrikos Respublika. Didžiausios PAR gyventojų problemos – nutukimas, didelis alkoholio vartojimas ir ypač trumpa gyvenimo trukmė, rašo „Business Insider“.

Sveikiausia pasaulio šalimi pagal tyrimo kriterijus tapo Kanada.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt