Lietuvoje

2015.04.16 13:19

Privatūs detektyvai jau turi jų veiklą reglamentuojantį įstatymą

ELTA2015.04.16 13:19

Nuo 2016 metų sausio 1 d. įsigalios ketvirtadienį Seimo priimtas Privačios detektyvinės veiklos įstatymas, kuriuo reglamentuota privati detektyvinė veikla.

Nuo 2016 metų sausio 1 d. įsigalios ketvirtadienį Seimo priimtas Privačios detektyvinės veiklos įstatymas, kuriuo reglamentuota privati detektyvinė veikla.

Teisės akte nustatyti privačios detektyvinės veiklos teisiniai pagrindai ir principai, asmens pripažinimui privačiu detektyvu keliami reikalavimai, privačios detektyvinės veiklos organizavimo ir vykdymo ypatumai, privačios detektyvinės veiklos paslaugos. Įstatyme reglamentuotos privačių detektyvų teisės ir pareigos, privačios detektyvinės veiklos priežiūra.

Pagal priimtą įstatymą, asmuo, siekiantis tapti privačiu detektyvu, privalės turėti ne žemesnį kaip aukštąjį koleginį teisės studijų krypties išsilavinimą, privačių detektyvų mokymo programos baigimo pažymėjimą arba dvejų metų veiklos teisėsaugos, teisėtvarkos ar žvalgybos institucijose profesinę patirtį. Jis turės išlaikyti privataus detektyvo kvalifikacinį egzaminą, būti nepriekaištingos reputacijos.

Įstatyme taip pat įtvirtintas baigtinis privačios detektyvinės veiklos paslaugų sąrašas. Privatus detektyvas, privačių detektyvų grupė ar privačių detektyvų bendrija, nepažeisdami įstatymų, galės vykdyti dingusių ar įstatymų nustatyta tvarka pripažintų nežinia kur esančiais asmenų paiešką, skolininkų ir jų turto paiešką, asmenų patikimumo ar mokumo įvertinimą, duomenų dėl nesąžiningos konkurencijos ar komercinės ūkinės veiklos rinkimą iš kliento pavogto, dingusio, iššvaistyto ar kitu būdu prarasto turto ar nuosavybės teises į tą turtą patvirtinančio dokumento, ar su turtu susijusios kitokios informacijos paiešką, kliento kilmės, giminystės ryšių, biografijos ir kitų duomenų apie klientą rinkimą ir tyrimą ir kt.

Privatus detektyvas privalės gerbti ir ginti žmogaus orumą, užtikrinti ir saugoti jo teises ir laisves, saugoti privačios detektyvinės veiklos metu jam patikėtą konfidencialią informaciją ir jos neatskleisti, išskyrus įstatymų nustatytus atvejus.

Šiuo metu privačia detektyvine veikla Lietuvoje gali užsiimti tiek juridiniai, tiek fiziniai asmenys be jokių apribojimų.

Už naują įstatymą balsavo 83 Seimo nariai, prieš balsavusių nebuvo, susilaikė 4 parlamentarai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.