Lietuvoje

2015.04.15 15:08

Sostinės senamiestyje „pradingo“ medžiai su visais kelmais

Rūta Levickaitė, grynas.lt2015.04.15 15:08

Užupio bendruomenė išsireiškė susirūpinimą dėl želdinių naikinimo Polocko gatvėje. Netoli vieno alaus baro esančiame sklype anksčiau augo dideli, gražūs medžiai, tačiau pradėjus ten gyvenamųjų namų statybas, želdiniai ėmė trukdyti, todėl jie buvo iškirsti ir išrauti su visais kelmais. Vietiniai, bandantys įrodyti, kad medžių toje vietoje būta, susiduria su didele problema: nėra kelmų – nėra ir įrodymų.

Užupio bendruomenė išsireiškė susirūpinimą dėl želdinių naikinimo Polocko gatvėje. Netoli vieno alaus baro esančiame sklype anksčiau augo dideli, gražūs medžiai, tačiau pradėjus ten gyvenamųjų namų statybas, želdiniai ėmė trukdyti, todėl jie buvo iškirsti ir išrauti su visais kelmais. Vietiniai, bandantys įrodyti, kad medžių toje vietoje būta, susiduria su didele problema: nėra kelmų – nėra ir įrodymų.

Gavo baudą, siekiančią 1250 Lt

Užupio bendruomenės atstovė Rėda GRYNAS.lt pasakojo, kad Polocko g. 7A esantį sklypą nuomoja privati bendrovė ir planuoja gyvenamųjų namų statybas. Butai jau parduodami, nors statinių dar nėra.

„Tame sklype, šalia saugomo Polocko dvarelio, buvo dideli, gražūs medžiai. Kai privati bendrovė išsinuomojo sklypą, sugalvojo ten statyti kuo daugiau gyvenamųjų daugiabučių, be to, ėmė ir iškirto visus medžius be jokio leidimo. Pagal registro duomenis, matėme, kad ten yra saugotini želdiniai, o šiandien jų ten nebėra.

Jeigu žiūrėtume iš valstybinės pusės, situacija opi tuo, kad NT vystytojas greitai iškirto medžius ir pašalino visus kelmus. Yra tokių įrodymų, kaip nuotraukos, buvę medžiai matomi ir per „Google Maps“, bet kadangi kelmai panaikinti, aplinkosaugininkai nustatė, kad medžiai dingo, bet neturėjo duomenų, kiek konkrečiai ir kokie medžiai ten buvo. Dėl to jie negali tiksliai apskaičiuoti žalos ir apskritai nereiškia jokio ieškinio žalos atlyginimui“, – susiklosčiusią situaciją trumpai paaiškino Rėda.

Teisininkės išsilavinimą turinti moteris teigė dėl iškirstų medžių besikreipusi į aplinkosaugininkus ir gavo iš jų atsakymą, kad už sunaikintus želdinius atsakingai įmonei paskirta administracinė bauda, siekianti 1250 litų (bauda buvo paskirta dar pernai – red. past.).

„Turbūt mediena būtų brangiau kainavusi“, – ironiškai paskirtą baudą įvertina pašnekovė. – O kitas aspektas yra civilinė atsakomybė už padarytą žalą. Jeigu aplinkosaugininkai reikštų civilinį ieškinį, prasižengusiems tai jau būtų skaudus dalykas. Šiuo atveju paskirta 1250 Lt bauda ir jie ramiai sau atsilaisvino plotus statyboms.“

Anot jos, šiuo metu sklype yra iškasta didelė duobė ir statybos laikinai pristabdytos. „Kol kas statytojams nepavyksta susiderinti savo statybos planų su Užupio bendruomene. Bandome juos priversti bent vieną želdinį atsodinti, bet kol kas jie nenori. Jie planuoja tris blokus daugiabučių – labai aukštus ir iš aplinkos išsiskiriančius. Liūdina, kad želdinių sąskaita yra planuojami nauji kvadratai“, – savo pamąstymais dalijosi pašnekovė.

Nors medžiai sklype iškirsti pernai pavasarį, iki šiol nėra sutarta, ar želdiniai bus atsodinti.

„Esame sustabdę statybas, nes statytojai privalo projektą derinti su visuomene. Šioje stadijoje esame ir užstrigę“, – konstatuoja Rėda.

Anot jos, Vilniaus mieste daug kur želdiniai nėra inventorizuoti – nežinoma, kiek ir kokių medžių kur auga, taigi tai apsunkina žalos apskaičiavimo procedūras, jeigu želdiniai tyčia ar netyčia sunaikinami.

Žada rankų nenuleisti

Vilniaus aplinkos apsaugos departamento (RAAD) Kontrolės organizavimo skyriaus vyr. specialistas Albinas Morkūnas GRYNAS.lt teigė, kad aplinkosaugininkai, gavę pranešimą, kad neteisėtai iškirstas tam tikras kiekis saugotinų želdinių Polocko gatvėje, atliko patikrinimą.

„Nuvykus želdinių nematėme, viskas buvo likviduota. Matėsi kirtimų pasekmės – iškastos duobės ir nieko nebelikę. Nustatėme savininką ir atsakingam asmeniui surašytas administracinių teisės pažeidimų protokolas. Savininkas mūsų nutarimą apskundė teismui. Byla dar guli teisme, taigi kol nutarimas nepriimtas, negalime skaičiuoti žalos.

Jeigu savininkas bylą laimės ir mūsų nutarimas bus anuliuotas, negalėsime teikti žalos atlyginimo. Jeigu bylą laimėsime, imsimės žingsnių žalos skaičiavimui“, – aiškino A. Morkūnas.

Anot aplinkosaugininko, žala aplinkai skaičiuojama pagal medžių kelmų skersmenį. Už skirtingus skersmenis taikomi skirtingi tarifai.

„Jeigu kelmų nėra, kreipsimės į savivaldybę, tikėtina, kad bus padaryta inventorizacija. Tie duomenys mums tinka. Jei inventorizacijos duomenų nėra, įrodyti sunku, bet mes turime penkių metų terminą, gal per jį atsiras kiti šaltiniai – ieškosime liudininkų, galbūt bus kokių nors įrašų. Kol kas reikia laukti nutarties“, – sakė A. Morkūnas.

Planas: per kelis metus inventorizuoti visą Vilnių

Savo ruožtu Vilniaus miesto savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento Miesto tvarkymo skyriaus Želdynų poskyrio vyr. specialistas Marius Pabrieža, paklaustas, ar sostinėje yra vykdoma želdinių inventorizacija, tai patvirtino. Tiesa, panašu, kad ji yra tik pradėta, nes konkrečių skaičių nepateikiama.

„Vadovaujantis Vyriausybės nutarimu, visi medžiai yra saugotini, augantys, miestų ir miestelių teritorijoje, privačiose žemės valdose, išskyrus augančius privačiose namų valdose bei mėgėjiškuose soduose.

Šiuo metu yra atliekama inventorizacija Žvėryno rajone bei dalyje centrinės miesto dalies (Goštauto g., Gedimino pr. ir kt.). Inventorizacija atliekama tik valstybinėje, bendro naudojimo teritorijoje. Privačiuose sklypuose inventorizacija nebus atliekama“, – teigė M. Pabrieža.

Savo ruožtu Želdynų poskyrio vedėjas Gintautas Runovičius patikino, kad ateityje planuojama atlikti viso Vilniaus želdinių inventorizaciją, tačiau tai daryti sparčiau trukdo finansų stoka.

„Inventorizacijos duomenys yra kaupiami ir artimiausiu metu turėtų būti patalpinti vilnius.lt puslapyje. Kai darbus atliksime minimoje teritorijoje, planuojame eiti į kitas miesto dalis ir per keletą metų inventorizuoti visą Vilnių. Be abejo, inventorizacijos tempai priklauso ir nuo finansų, kurių nepakanka“, – sakė G. Runovičius.

Savivaldybės specialistai, klausiami, kaip gyventojai galėtų įrodyti, kad medžiai augo vienoje ar kitoje vietoje, jei tose vietose želdinių inventorizacija nebuvo atlikta, pripažino, kad tai padaryti kai kuriais atvejais gali ir nepavykti.

„Jeigu savavališkai iškertami želdiniai, pašalinami kelmai bei visi želdinius įrodantys įkalčiai, įrodyti jog ten augo saugotini želdiniai neįmanoma. Galima tą įrodyti, tik jeigu atlikta inventorizacija arba yra sklypo plane (topografinėje nuotraukoje) užnešti želdiniai“, – aiškino Miesto tvarkymo skyriaus Želdynų poskyrio vyr. specialistas M. Pabrieža.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.