Naujienų srautas

Lietuvoje2019.04.08 12:07

Andriukaitis: prezidentūra turi virti nuo diskusijų, ji negali būti Ledo karalienės rūmais

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.04.08 12:07

„Lietuva gali“. Su tokiu šūkiu į prezidento rinkimų kovą trečią kartą neria socialdemokratų partijos kandidatas Vytenis Povilas Andriukaitis. Savaitę jis pradėjo pristatęs rinkimų programą ir komandą, kurioje ir žinomi politikos vardai, ir įvairių profesijų atstovai.

Kandidato komandoje – generolas Algis Vaičeliūnas, kuris vadovaus jo rinkimų štabui. Komandoje taip pat dirbs Lietuvos socialdemokratų partijos lyderis Gintautas Paluckas, Europos Parlamento narė Vilija Blinkevičiūtė, kardiochirurgas dr. Pranas Šerpytis. 

„Lietuva gali suburti žmones, atsisukti į žmones, grąžinti politiką žmonišku veidu. Lietuva gali sutarti, kad renka pareigūną iš mūsų visuomenės, tokių pačių žmonių, vieną, kuris nėra ekscelencija. Mes turime sutarti, kad demokratinėje valstybėje turime grąžinti galią žmonėms“, – kalbėjo V. P. Andriukaitis.

Jis sakė, kad programa bus patalpinta internete ir norintieji galės teikti jai pasiūlymus. 

Kandidatas kalbėjo, kad šalies vadovas turi telkti įvairias bendruomenes, kviesti diskusijoms savivaldybių atstovus: „Prezidentūra turi virti nuo diskusijų, ji negali būti Ledo Karalienės rūmais.“

Programoje - ką gali Lietuva

Jis žada, kad jei būtų išrinktas šalies vadovu, telktų visuomenę ir pažangias šalies jėgas dirbti visos tautos gerovei. Anot kandidato, per pastaruosius kelerius metus Lietuvos ekonomika augo gana tolygiai, didėjo darbo  užmokestis bei privataus sektoriaus vartojimas. Visgi jis pastebėjo, kad sulėtėjo eksporto augimas, importas viršijo eksportą.

„Spartus darbingo amžiaus žmonių mažėjimas ir senstanti visuomenė kėlė ir kelia rūpestį Lietuvos ateičiai. Ima trūkti kvalifikuotos darbo jėgos. Deja, jau keleri metai didėja socialinė atskirtis, skurdas, ryški pajamų ir turto nelygybė. Visuomenėje tvyro nepasitikėjimas valstybe, susipriešinimas ir nusivylimas šalies demokratija. Neracionaliai naudojami mūsų uždirbti ir sumokėti mokesčiai. Prastai atstovaujama Lietuva Europos Sąjungoje. Nuo Nepriklausomybės atgavimo šalis neteko beveik milijono žmonių. Jau 830 tūkst. piliečių yra skurde arba jiems gresia skurdas“, – rašoma V. P. Andriukaičio programoje.

Programą suskirstęs į keletą punktų kandidatas vienoje jų teigia, kad atėjo laikas išplėsti savivaldos galimybes, vykdyti strateginius pasitarimus su piliečiais, įgyvendinti teisingumą, stiprinti vidaus saugumą, sudaryti prielaidas nepriklausomai ir skaidriai žiniasklaidai, išplėsti profesinių sąjungų teises, užtikrinti lyčių lygybę, padaryti tautines bendrijas labiau matomomis ir girdimomis, stiprinti akademinę laisvę bei išskleisti kultūrą.

„Mes turime suvokti, kad Lietuvos tauta – pilietinė ir daugiatautė. Atvirumas pasauliui stiprinant mūsų identitetą yra vienintelis teisingas kelias“, – kalbėjo kandidatas.

Skiltyje, skirtoje ekonomikai, V. P. Andriukaitis vardija, kad laikas gerinti verslo ir darbo sąlygas visiems, skatinti investicijas, teisingai apmokestini gyventojų pajamas, harmonizuoti mokesčių principus ir dydžių ribas ES lygiu, kovoti su stambaus masto mokesčių vengimu, išplėsti mokestinę bazę, skatinti valstybės dalyvavimą kapitale, užtikrinant ekonominė naudą ateities kartoms, skatinti ekonominę demokratiją, investuoti į mokslinius tyrimus ir t.t.

„Konstitucija liepia labai aiškiai, kad turime užtikrinti konstitucines nuostatas“, - teigė V. P. Andriukaitis, Lietuvai atėjo laikas tapti lygiai teisinga visiems žmonėms valstybe, kur žmonės gali dirbti ir užsidirbti.

Anot politiko, reikia visiškai išnaikinti vaikų skurdą Lietuvoje, užtikrinti kokybišką ir visuotinai prieinama ugdymą, stiprinti mokytojo profesijos prestižą, atnaujinti ugdymo programas, pertvarkyti studijų finansavimo sistemą, įdiegti universalią nacionalinę senatvės pensiją, išplėsti socialinės paslaugas, investuoti į sveikas darbo ir gyvenimo sąlygas, kovoti su pavojingomis užkrečiamomis ligomis.

„Nė vieno skurstančio vaiko Lietuvoje. Tikiu, kad to visiškai įmanoma pasiekti. Bet tam mums reikia mobilizuoti visus – savivaldybes, vyriausybę, Seimą, visuomenines organizacijas“, – sakė V. P. Andriukaitis.

Jis kalbėjo, kad Kovo 11-ąja duoti pažadai nėra tęsimi, nes dalis žmonių vis dar gyvena skurdo sąlygomis.

„Šiandien matome gerovės vaizdą tokį – apie dešimtadalis labai gerose sąlygose. Apie 100 tūkst. žmonių įsitikinę, kad Kovo 11-osios pažadai jiems išsipildė. Bet penktadalis žmonių yra skurde, trečdalis – skurdo rizikoje, negali sudurti galo su galu. Tai tada klausimas – kur ta gerovė? Ar Konstitucijos nuostatos tarnauja žmonėms?“ – sakė V. P. Andriukaitis, sakydamas, kad daugelio Lietuvos ligų priežastis yra socialinės teisybės nebuvimas, nejautrumas.

Jis taip pat kalbėjo, kad vyresniems nei 75-erių metų amžiaus žmonėms turėtų būti garantuojamas nemokamas gydymas ir nemokami medikamentai. Anot jo, taip pat galima rasti būdą, kad vaikams, nėščiosioms ir senjorams nereikėtų siuntimo norint patekti pas tam tikrų sričių gydytojus.

V. P. Andriukaitis taip pat teigė, kad Lietuvoje turėtų būti garantuojamas nemokamas mokslas aukštesniosiose ir aukštosiose mokyklose bei nemokamos popamokinės veiklos vaikams bendrojo ugdymo mokyklose.

Programoje taip pat teigiama, kad valstybė gali pereiti prie atsinaujinančios energetikos šaltinių, skatinti aplinkai draugišką transportą, rūpintis miestų ekologija, sumažinti energetinį skurdą šalyje bent iki ES vidurkio. Taip pat plačiau ir teisingiau paskleisti paramą ūkininkams, skatinti žiniomis grįstą ūkininkavimą, stiprinti kaimo bendruomenes, didinti miškingumą, suvaldyti vandens taršą.

Įvertino D. Grybauskaitės veiklą

Paklaustas, kaip vertina prezidentės Dalios Grybauskaitės dešimtmetį trukusį vadovavimą Lietuvai, V. P. Andriukaitis kalbėjo, kad dešimties metų Lietuvos socialiniai rodikliai tik prastėjo, nors BVP ir augo. Pasak jo, žmonių įtraukimas į viešųjų gerybių perskirstymą tik mažėjo.

„Šiandien akivaizdi socialinė atskirtis, 10 prezidentės atsakomybės metų. Užsienio politikoje griežta retorika, uzurpavimas galiu ES Vadovų taryboje – tai didysis minusas, bet ji padarė ir gerų darbų“, – sakė V. P. Andriukaitis.

Kalbėdamas apie vyriausybės veiklą kandidatas kalbėjo, kad trejus su puse metų kartojamos Europos Komisijos rekomendacijas, bet jų nepaisoma: „Patys prisiima įsipareigojimus, patys pažada, bet nevykdo. Vertinu vyriausybės darbą, kaip nepakankamą.“

Jis taip pat klausė, ar nebūtų galima kreiptis į tautą su klausimu, ar nereikėtų paankstinti Seimo rinkimų ir rengti juos kovo mėnesį. Anot jo, išrinkta rudenį valdančioji dauguma, kokia bebūtų, praranda metus, nes rudenį negali rengti ateinančių metų biudžeto.

„Jei būčiau išrinktas, kreipčiausi į tautą, rinkti parašus ir rengti rinkimus pavasarį“, – sakė V. P. Andriukaitis.

Kandidato taip pat buvo klausiama ir apie tai, kad šiuo metu Lietuvos vyriausybėje nėra nė vienos moters.

„Čia ir vertinti neišeina. Mes kitose šalyse raudonuojame. Į Ispaniją geriau nevažiuoti, į Skandinaviją irgi. Gėda. 50 proc. visuomenės moterys, o Sauliui Skverneliui tai – ne į galvą. Vertinu tai labai negatyviai“, – sakė socialdemokratas.

Siūlo plėsti užsienio politikos akiratį

Pristatydamas užsienio politikos gaires socialdemokratų kandidatas prabilo ir apie Estijos prezidentės vizitą į Maskvą.

„Estijos prezidentė nutarė vykti į Maskvą. Visi nutilo ir pradėjo galvoti, ką daryti. Mums reikia išsivaduoti iš vieno klausimo užsienio politikos valstybės, baimės, mums reikia susigrąžinti kompleksinį supratimą pasaulio, kuriame esame“, – sakė V. P. Andriukaitis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi