Lietuvoje

2015.04.16 00:19

Iš vokiečių ministrės dėl savaeigių haubicų gautas pozityvus atsakymas

ELTA, LRT.lt 2015.04.16 00:19

Trečiadienį su oficialiu vizitu Lietuvoje lankosi Vokietijos gynybos ministrė Ursula von der Leyen. Ji susitiko su Prezidente Dalia Grybauskaite, krašto apsaugos ministru Juozu Oleku, pratyboms Lietuvoje dislokuojamo Vokietijos kariuomenės kontingento kariais. Pasak J. Oleko, iš viešnios gautas pozityvus atsakymas dėl galimybės įsigyti vokiškos savaeigės artilerijos „Panzerhaubitze 2000“: „Tai leis mums jau gegužę pradėti konkrečias ekspertų derybas.“

Trečiadienį su oficialiu vizitu Lietuvoje lankosi Vokietijos gynybos ministrė Ursula von der Leyen. Ji susitiko su Prezidente Dalia Grybauskaite, krašto apsaugos ministru Juozu Oleku, pratyboms Lietuvoje dislokuojamo Vokietijos kariuomenės kontingento kariais. Pasak J. Oleko, iš viešnios gautas pozityvus atsakymas dėl galimybės įsigyti vokiškos savaeigės artilerijos „Panzerhaubitze 2000“: „Tai leis mums jau gegužę pradėti konkrečias ekspertų derybas.“

Krašto apsaugos ministras ir Vokietijos gynybos ministrė aptarė saugumo situaciją regione, Vokietijos įsitraukimą į Lietuvoje organizuojamas karines pratybas, NATO pajėgų integravimo vieneto steigimą Lietuvoje, ginkluotės įsigijimo ir kitus Lietuvos ir Vokietijos bendradarbiavimo klausimus saugumo ir gynybos srityje.

Vokietija Lietuvai parduos savaeigių haubicų

Vokietijos gynybos ministrė krašto apsaugos ministrui J. Olekui pranešė, kad Berlynas parduos Lietuvos pageidaujamų savaeigių artilerijos sistemų „Panzerhaubitze 2 000“ (PZH 2000).

„Gavome pozityvų atsakymą, tai leis jau kitą mėnesį pradėti ekspertų derybas, kurios vėliau leis mums įsigyti reikiamus pajėgumus“, – po susitikimo su U. von der Leyen sakė J. Olekas.

Pageidavimą pirkti savaeiges haubicas krašto apsaugos ministras J. Olekas Vokietijos kolegoms išdėstė vasarį Rygoje vykusiame ES gynybos ministrų susitikime.

Vokietijos kariuomenė PZH 2000 naudoja nuo 1998 m., savaeigę sistemą suprojektavo ir gamina „Krauss-Maffei Wegmann“ (KMW), 155 mm pabūklą – „Rheinmetall“. Pabūklu galima iššauti iki 10 kartų per minutę, šūvio nuotolis naudojant standartinę amuniciją siekia 30–35 kilometrus, naudojant raketinius sviedinius šis atstumas padidėja iki 50–60 kilometrų.

Įvykiai Ukrainoje davė naują impulsą dvišaliams santykiams  

„Su kolege iš Vokietijos sutarėme, kad įvykiai Ukrainoje ne tik iš esmės pakeitė nusistovėjusią tvarką, bet ir davė naują impulsą mūsų dvišaliams ryšiams saugumo srityje, kad apjungę jėgas tinkamai atsakytume į iškilusias grėsmes Baltijos jūros regione“, – sakė J. Olekas.

Jis pabrėžė didelę Vokietijos karinės paramos reikšmę Lietuvai ir sąjungininkų tarpusavio solidarumui.

Balandžio–liepos mėnesiais Vokietija į Lietuvą atsiunčia savo rotacines pajėgas – kuopą karių ir karinę techniką. Pirmieji Vokietijos kariai į Lietuvą atvyko balandžio 13 dieną.

Birželio mėnesį Vokietijos kariai dalyvaus Lietuvoje organizuojamose tarptautinėse pratybose „Geležinis Vilkas“. Vokietija taip pat atsiųs po papildomą kuopą į pratybas liepos bei lapkričio mėnesiais.

Šiemet Lietuvoje laukiama atvykstant daugiau nei 500 vokiečių karių. Vokietija taip pat planuoja skirti savo karius į kuriamus NATO integracijos štabus Baltijos šalyse ir kitose Rytų Europos šalyse.

Lietuva ir Vokietija gynybos srityje bendradarbiauja nuo 1994 m., kai buvo pasirašytas pirmasis dvišalis bendradarbiavimo susitarimas. Šalys bendradarbiauja kovinio rengimo, mokymų, ginkluotės ir įrangos remonto ir įsigijimų srityse.

Lietuvos ir Vokietijos kariai dalyvauja bendrose pratybose. 2014 m. Lietuvoje vykusiose tarptautinėse pratybose „Geležinis kardas 2014“ dalyvavo žvalgų kuopa ir inžinierių būrys iš Vokietijos – apie 180 karių. Vokietijos karinių oro pajėgų kariai NATO oro policijos misiją Baltijos valstybėse vykdė jau šešis kartus.

Vokietija – svarbi Lietuvos saugumo partnerė

Su U. von der Leyen taip pat susitiko Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir aptarė regiono saugumo klausimus ir bendradarbiavimą gynybos srityje.

D. Grybauskaitė pabrėžė, kad Vokietijos gynybos ministrės, kuri savo šalyje yra viena įtakingiausių politikių, vizitas Lietuvoje siunčia aiškią žinią, jog Vokietija kaip NATO sąjungininkė tvirtai laikosi Aljanso kolektyvinės gynybos įsipareigojimų, teigiama pranešime spaudai.

„NATO sąjungininkių vienybė ir solidarumas – geriausias atsakas saugumo iššūkiams atremti. Lietuva ir Vokietija aktyviai bendradarbiauja įgyvendinant NATO kolektyvinės gynybos ir atgrasymo priemones“, – sakė Prezidentė.

Prezidentė su Vokietijos gynybos ministre taip pat aptarė priemones kovai su propaganda ir dezinformacija. Šalies vadovės teigimu, ES ir NATO valstybės privalo imtis bendrų veiksmų, kad jų šalių piliečiai nebūtų klaidinami ir juos pasiektų tik objektyvi informacija. Tai aktualu ir Vokietijai, kurioje gyvena apie 5 milijonus rusakalbių žmonių.