Lietuvoje

2015.04.14 11:14

R. Šimašius žada stabdyti konkursą dėl Žaliojo tilto skulptūrų

BNS2015.04.14 11:14

Išrinktasis meras Remigijus Šimašius žada stabdyti kadenciją baigiančios Vilniaus valdžios sprendimą dėl sovietinių Žaliojo tilto skulptūrų rekonstrukcijos.

Išrinktasis meras Remigijus Šimašius žada stabdyti kadenciją baigiančios Vilniaus valdžios sprendimą dėl sovietinių Žaliojo tilto skulptūrų rekonstrukcijos.

R. Šimašius teigė, kad jį nustebino paskelbtos sąlygos skulptūrų rekonstrukcijai.

„Savivaldybės paskelbtas konkursas yra labai keistas – kodėl yra tokia skuba, keturi mėnesiai vienai skulptūrai, kodėl reikia po vieną skulptūrą nuiminėti? Aš, tiesą sakant, to nesuprantu“, – BNS antradienį sakė R. Šimašius.

„Manau, kad ko gero taip, stabdysime. Kodėl reikia papildomai mokėti už kažkokias sąlygas, kad būtinai bent trys iš keturių skulptūrų stovėtų?“, – kalbėjo išrinktasis meras.

Jis stebėjosi ne tik konkurso sąlygomis, bet ir tuo, kad konkursas skelbiamas jau kadenciją bebaigiančios tarybos.

R. Šimašiaus teigimu, skulptūros negali likti ant tilto, nes yra pavojingos būklės ir tai jau patvirtino ekspertai. Konkrečių sprendimų, anot jo, imsis naujoji savivaldybės taryba ir administracija.

Vilniaus savivaldybė pirmadienį paskelbė techninės specifikacijos projektą, kuriame pateikiamos Žaliojo tilto skulptūrų remonto sąlygos. Priešingai nei anksčiau skelbtuose konkursuose, potencialiems restauruotojams nurodyta, kad skulptūros šįkart galės būti tvarkomos ir jas nukėlus. Leidimą tam yra davęs Kultūros paveldo departamentas.

Taip pat reikalaujama, kad visos keturios tilto skulptūros būtų restauruotos per dvejus metus nuo sutarties pasirašymo, kiekvienai jų skiriant ne daugiau, nei keturis mėnesius. Dar viena keliama sąlyga – visi objektai turės būti tvarkomi etapais, tai yra tik baigus tvarkyti vieną skulptūrą, bus galima pradėti kitos remontą.

Konkursas skulptūroms restauruoti skelbtas jau penkis kartus, visus kartus paieškos baigėsi nesėkmingai.

Darbą jau baigusi Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba, kuri sprendžia dėl kultūros objektų teisinės apsaugos panaikinimo ir jos suteikimo, vasarį nutarė neišbraukti Žaliojo tilto skulptūrų iš Kultūros vertybių registro. Taip kol kas Vilniaus valdžiai buvo užverta galimybė skulptūras nuo tilto nuimti ir jų nebegrąžinti. Šį klausimą greičiausiai nagrinės šiuo metu sudarinėjama nauja vertinimo taryba.

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos specialistai neseniai patvirtino, kad skulptūros gali kelti grėsmę pėsčiųjų saugumui, nes yra avarinės būklės.

Keturios skulptūrų grupės, vaizduojančios kareivius, darbininkus, valstiečius ir studentus, ant Vilniaus Žaliojo tilto pastatytos 1952 metais.

Kritikai sako, kad skulptūros yra sovietinės propagandos dalis ir žeidžia žmones, kovojusius už Lietuvos išsivadavimą iš sovietų okupacijos. Pasisakantys už jų išsaugojimą teigia, kad skulptūros turi likti kaip istorijos dalis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.