Lietuvoje

2015.04.14 00:12

Vyriausybė neapsisprendė dėl ilgesnės karių ir pareigūnų tarnybos

BNS2015.04.14 00:12

Vyriausybė pirmadienį per pasitarimą nepriėmė sprendimo dėl Vidaus reikalų ministerijos (VRM) siūlymo penkeriais metais ilginti karių ir pareigūnų tarnybos laiką.

Vyriausybė pirmadienį per pasitarimą nepriėmė sprendimo dėl Vidaus reikalų ministerijos (VRM) siūlymo penkeriais metais ilginti karių ir pareigūnų tarnybos laiką.

VRM paprašyta detaliau paskaičiuoti, kiek didės pareigūnų valstybinės pensijos, jeigu bus pratęstas jų tarnybos laikas, BNS informavo ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus patarėja Giedrė Šešelgienė.

Pagal projektą, pareigūnams ir kariams valstybinė pensija būtų skiriama ir išmokama, kai jie ištarnautų 25 ir daugiau metų. Šiuo metu nustatytas 20 metų terminas.

Šis siūlymas galiotų vidaus reikalų, valstybės saugumo, krašto apsaugos sistemos, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Kalėjimų departamento ar jam pavaldžių įstaigų ir valstybės įmonių, muitinės sistemos pareigūnams.

VRM teigimu, į statutę tarnybą asmuo gali ateiti sulaukęs 18 metų, todėl 40–43 metų asmenys jau išeina į pensiją.

Ministerijos aiškinamajame rašte teigiama, kad pastaruoju metu smarkiai daugėja pareigūnų ir karių valstybinių pensijų gavėjų. 2010 metais vidaus reikalų sistemoje vidutinis pensijų gavėjų skaičius buvo 10 tūkst. 981, o 2013 metais – jau 13 tūkst. 350. Atitinkamai didėjo ir valstybės biudžeto lėšų poreikis pareigūnų ir karių valstybinėms pensijoms.

„Nekeičiant dabar galiojančio teisinio reglamentavimo, pagal kurį darbingo amžiaus pareigūnams, pasitraukusiems iš tarnybos jau po 20 tarnybos metų, mokama valstybinė pensija, pirmiau nurodytas pensijų gavėjų skaičius bei valstybės biudžeto lėšų šioms valstybinėms pensijoms išmokėti poreikis dar didės“, – teigia VRM.

Be to, projektas numato, kad pareigūnams į tarnybos laiką pensijai skirti būtų įskaitomas darbo tarptautinėse ir Europos Sąjungos institucijose ar užsienio valstybių institucijose laikas.

Siekiant nepažeisti pareigūnų ir karių teisėtų lūkesčių, taip pat siūloma papildomai didinti pensiją už kiekvienus papildomus tarnybos metus.

Už dvidešimtuosius tarnybos papildomai būtų mokoma po 1 proc. pareigūno ar kario gauto darbo užmokesčio, už dvidešimt pirmus – dvidešimt penktus tarnybos metus – po 1,5 procento šio darbo užmokesčio, už dvidešimt šeštus ir kiekvienus paskesnius tarnybos metus – po 1 procentą šio darbo užmokesčio.

Pastarąjį siūlymą sukritikavo finansų ministras Rimantas Šadžius. Jis pareiškė, kad reikėtų palikti dabar galiojančią tvarką, kai už kiekvienus papildomai ištarnautus metus prie valstybinės pareigūno pensijos pridedama po 1 proc. buvusio jo vidutinio darbo užmokesčio.

„Finansų ministerijos pasiūlymas buvo vienodai padaryti, palikti, kaip dabar yra (...) Pareigūnui, tarnavusiam ilgiau, pensija bus proporcingai didesnė. Kuo daugiau metų tarnavo sistemoje, tuo valstybinė pensija bus didesnė. Beje, tuo didesnė bus ir socialinio draudimo pensija, į kurią pareigūnai taip pat turi teisę ir ją gauna sukakus pensiniam amžiui. Tai racionali sistema“, – pirmadienį žurnalistams Vyriausybėje sakė ministras.

Be to, įstatymo projekte tarnybos laiką siūloma ilginti palaipsniui, atsižvelgiant į pareigūno ar kario turimą tarnybos stažą.

Apsisprendus Vyriausybei, įstatymo projektas keliautų į Seimą.