Lietuvoje

2015.04.13 13:37

Vėl ieško, kas restauruotų Žaliojo tilto skulptūras

BNS2015.04.13 13:37

Netylant diskusijoms, ar reikėtų nukelti Žaliojo tilto sovietines skulptūras, Vilniaus savivaldybė nusprendė dar kartą ieškoti, kas jas restauruotų.

Netylant diskusijoms, ar reikėtų nukelti Žaliojo tilto sovietines skulptūras, Vilniaus savivaldybė nusprendė dar kartą ieškoti, kas jas restauruotų.

Skelbiamo viešojo pirkimo dokumentuose potencialiems keturių skulptūrų restauruotojams pažymima, kad jų būklė yra labai prasta: metalas surūdijęs ir vietomis įtrūkęs. Numatoma, kad rangovai turės parengti darbų projektą, atlikti reikiamus tyrimus bei numatyti remonto būdą ir tuomet atlikti darbus. Taip pat informuojama, kad sostinės Žaliasis tiltas su keturiomis skulptūromis yra pripažintas valstybės saugomu objektu, tad visiems darbams reikės gauti Kultūros paveldo departamento pritarimą ir su juo derinti visus veiksmus.

„Skulptūros gali būti remontuojamos rangovo pasirinkimu – jas nukėlus, išvežus į rangovo pasirinktą remonto vietą, arba vietoje, ant Žaliojo tilto“, – nurodoma dokumentuose.

Dar viena keliama sąlyga restauruotojams – skulptūros turės būti tvarkomos etapais, tai yra tik baigus tvarkyti vieną skulptūrą, bus galima pradėti kitos remontą.

Vieną skulptūrą bus prašoma sutvarkyti ne ilgiau kaip per keturis mėnesius. Visi darbai turės būti atlikti per dvejus metus nuo sutarties pasirašymo dienos.

„Jos kelia grėsmę saugumui žmonių, praeivių. Nukelti jų neleidžia, tad kas belieka – remontuoti. Anksčiau buvo sąlyga restauruoti vietoje, šiuo metu Kultūros paveldo departamentas yra pritaręs, kad galima nukėlus restauruoti“, – BNS sakė Vilniaus savivaldybės statinių skyriaus vedėjas Arūnas Visockas.

Konkursas skulptūroms restauruoti skelbtas jau penkis kartus, visus kartus paieškos baigėsi nesėkmingai. Šįkart A.Visockas nedrįso prognozuoti, ar atsiras norinčiųjų skulptūras tvarkyti ir nukėlus. Jis taip pat sakė, kad jei paveldosaugininkai apsispręs panaikinti teisinę skulptūrų apsaugą ir naujoji Vilniaus valdžia apsispręs skulptūras nukelti visam laikui, konkurso procedūros bus nutrauktos.

„Jei apsispręs – neberemontuosime, nematau problemos, vienas kitam netrukdo, tuomet nebus pasirašyta sutartis“, – sakė A.Visockas.

Darbą jau baigusi Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba, kuri sprendžia dėl kultūros objektų teisinės apsaugos panaikinimo ir jos suteikimo, vasarį nutarė neišbraukti Žaliojo tilto skulptūrų iš Kultūros vertybių registro. Taip kol kas Vilniaus valdžiai buvo užverta galimybė skulptūras nuo tilto nuimti ir jų nebegrąžinti. Šį klausimą greičiausiai nagrinės šiuo metu sudarinėjama nauja vertinimo taryba.

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos specialistai neseniai patvirtino, kad skulptūros gali kelti grėsmę pėsčiųjų saugumui, nes yra avarinės būklės.

Keturios skulptūrų grupės, vaizduojančios kareivius, darbininkus, valstiečius ir studentus, ant Vilniaus Žaliojo tilto pastatytos 1952 metais.

Kritikai sako, kad skulptūros yra sovietinės propagandos dalis ir žeidžia žmones, kovojusius už Lietuvos išsivadavimą iš sovietų okupacijos. Pasisakantys už jų išsaugojimą teigia, kad skulptūros turi likti kaip istorijos dalis.

Išrinktasis sostinės meras Remigijus Šimašius pasisako už skulptūrų nukėlimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.