Lietuvoje

2015.04.13 13:22

VRK vadovas siūlo kriminalizuoti politinės kampanijos finansų pažeidimus

BNS2015.04.13 13:22

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas sako, jog komisija įgijo pakankamai galingų instrumentų atgrasant balsų pirkimą, tačiau siūlo svarstyti galimybę plėsti baudžiamosios atsakomybės taikymą kampanijos finansavimo pažeidimams.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas sako, jog komisija įgijo pakankamai galingų instrumentų atgrasant balsų pirkimą, tačiau siūlo svarstyti galimybę plėsti baudžiamosios atsakomybės taikymą kampanijos finansavimo pažeidimams.

„Man regis, dėl politinės kampanijos finansavimo dar nemažai bėdų turime. Skirtingai nei rinkėjų balsų pirkimas, politinės kampanijos finansavimo nėra jokio kriminalizavimo“, - diskusijoje Seime sakė Z. Vaigauskas.

Jis pabrėžė, jog už tokius pažeidimus taikoma administracinė atsakomybė, o jei nustatoma baudžiamoji, ji susijusi su kitais kodekso straipsniais - dokumentų klastojimu, apgaulinga apskaita.

„Mūsų vienas iš pasiūlymų būtų, kad reikėtų ieškoti būdų, kaip pasiekti, kad būtų atsakomybė ir politinės kampanijos finansuotojams, ir politinės kampanijos dalyviams - vis dėlto baudžiamoji“, - sakė Z. Vaigauskas.

Jis diskusijoje pažymėjo, jog VRK įgaliojimai panaikinti rinkimų rezultatus dėl šiurkščių pažeidimų atgraso nuo bandymų pirkti balsus.

„Pasirinktas teisingas kelias, ir jei pažiūrėsime savivaldos rinkimus, kurie, kaip įprastai, yra „imlūs“ balsų pirkimams, nes nedidelis balsų kiekis gali lemti, kad kandidatas eina į priekį sąraše dėl keliasdešimt reitingo balsų, tai nors pranešimų buvo gausu, ikiteisminių tyrimų nėra didelis skaičius. Dabar žinome apie 15 ikiteisminių tyrimų, kurie pasibaigs kaltiesiems priimant bausmes“, - sakė VRK vadovas.

„VRK įgijo labai galingus ir reikalingus ginklus, kaip atgrasymas - mes galime pripažinti rinkimų rezultatus negaliojančiais, o pripažinus negaliojančiais, kaip matote, mes galime apsiginti ir teismuose“, - kalbėjo pirmininkas.

VRK pirmininko pavaduotoja Laura Matjošaitytė kėlė idėją, kad būtų baudžiami ne tik balsus perkantys, bet ir sutinkantys parduoti. Pasak pavaduotojos, jei priėmus atlygį už balsą rinkėjui grėstų finansinė sankcija, jis apsvarstytų, ar verta rizikuoti dėl kelių eurų atlygio.

Ji pastebėjo, kad rinkimų rezultatų anuliavimas susijęs su nuostoliais - tiek sąžiningai elgęsi kandidatai praranda kampanijai panaudotus pinigus, tiek ir nauji rinkimai papildomai atsieina biudžetui, tad kėlė klausimą dėl pažeidėjų finansinės atsakomybės.

„Toje kampanijoje dalyvavo ir sąžiningi kandidatai, partijos, visuomeniniai komitetai, ir mes vėlgi turime organizuoti naujus rinkimus, mokesčių mokėtojų pinigus naudoti, galbūt šitoje vietoje irgi reikėtų svarstyti apie atsakomybės tokiems asmenims taikymą ir manyčiau, kad tai būtų pakankamai nebloga prevencinė priemonė“, - sakė L. Matjošaitytė.

Konservatorės Agnės Bilotaitės inicijuotoje diskusijoje dėl balsų pirkimo užkardymo dalyvavo VRK atstovai, pareigūnai, visuomenininkai.

Po pastarųjų savivaldybių tarybų ir merų rinkimų VRK dėl šiurkščių pažeidimų yra panaikinusi rinkimų rezultatus Trakų bei Šilutės rajonuose, o Širvintų rajone - mero rinkimų rezultatus. Pakartotiniai rinkimai šiose savivaldybėse vyks birželį.

Sprendimas panaikinti Širvintų rajono mero rinkimų rezultatus buvo apskųstas teismui, tačiau per rinkimus daugiausiai balsų gavusios „darbietės“ Živilės Pinskuvienės skundas atmestas. Teisėsauga įtaria, kad Darbo partijos kandidatės naudai čia galėjo būti  papirkta apie 50 rinkėjų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.