Lietuvoje

2013.01.04 18:33

Ministras žada grįžti prie lietuvių kalbos egzamino suvienodinimo visiems abiturientams klausimo

ELTA 2013.01.04 18:33

Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis teigia, kad ministerija dar grįš prie lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino klausimo. 

Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis teigia, kad ministerija dar grįš prie lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino klausimo.

Kitais metais pirmą kartą per visą nepriklausomybės laikotarpį visi šalies abiturientai, nepriklausomai nuo jų mokymosi kalbos, laikys vienodą lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą. Ankstesnioji Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) vadovybė teigė, kad egzamino vertinimas nuosekliai tobulės per numatytą 8 metų pereinamąjį laikotarpį.

„Mes prie šito klausimo grįšim. Bet aš vėlgi, kaip su visom kalbom, sakau tą patį: nuo to, kad lenkų mokinys mokės lietuvių kalbą, jam tikrai blogiau nebus. Kitas klausimas – kiek tai įtakos jo tolesnį gyvenimą, ar geras lietuvių kalbos žinojimas jam padės Lietuvoj mokytis, ar nepadės, kaip su stojimu į aukštąsias mokyklas“, – kalbėjo penktadienį ministras LRT televizijos laidoje.

Pasak D. Pavalkio, negalima sakyti, kad ir lietuvių, ir lenkų vaikai laikys tą patį egzaminą, kadangi yra skirtingi vertinimo kriterijai. „Ir tas egzaminas iš principo yra skirtingas, nes negalima statyti į vieną eilę mokinių, kurie baigė lietuvišką klasę, su lenkų ar rusų tautinės mažumos mokyklų klase“, – teigė ministras.

Pagal dabartinę tvarką lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą laikantys abiturientai renkasi vieną iš keturių temų – 2 samprotavimo ir 2 literatūrinio rašinio, egzamino trukmė ir apimtis – 4 val. ir ne mažiau kaip 500 žodžių.

Pasak ankstesnės ŠMM vadovybės, įvedami pokyčiai nėra drastiški, kadangi abiturientams, besimokantiems mokyklose tautinės mažumos kalba, bus duotas iki 8 metų pereinamasis laikotarpis, kurio metu egzamino išlaikymas skirsis nuo gimtosios kalbos egzamino lietuviams. Pereinamasis laikotarpis bus įtvirtintas kasmet, pagal iš anksto žinomas vertinimo normas, kurios bus nustatomos vienuoliktoje klasėje surengus bandomąjį egzaminą, kuris leis kasmet įvertinti realius mokinių pasiekimus ir juos palyginti.

Mokyklų, kuriose moksleiviai mokosi lenkų ir rusų kalbomis, mokytojai, mokiniai ir jų tėvai nuogąstauja, kad abiturientams bus per sunku, jie nespės adaptuotis prie pakeistos programos ir egzamino.