Lietuvoje

2012.06.12 15:15

Teismas A.Paleckį pripažino kaltu dėl sovietų agresijos neigimo

Socialistinio liaudies fronto pirmininkas Algirdas Paleckis buvo nepagrįstai išteisintas dėl SSRS nusikaltimų prieš Lietuvos Respubliką ir jos gyventojus neigimo ir šiurkštaus menkinimo, antradienį nusprendė Vilniaus apygardos teismas. Apkaltinamąjį nuosprendį priėmęs teismas konstatavo, kad neginčijamai įrodyta A. Paleckio kaltė.

Socialistinio liaudies fronto pirmininkas Algirdas Paleckis buvo nepagrįstai išteisintas dėl SSRS nusikaltimų prieš Lietuvos Respubliką ir jos gyventojus neigimo ir šiurkštaus menkinimo, antradienį nusprendė Vilniaus apygardos teismas. Apkaltinamąjį nuosprendį priėmęs teismas konstatavo, kad neginčijamai įrodyta A. Paleckio kaltė.

Teisėjos Reginos Pocienės pirmininkaujama teisėjų kolegija paskelbė, kad A. Paleckis, viešai pasakydamas teiginius, jog per Sausio 13-osios įvykius prie Vilniaus televizijos bokšto „saviškiai šaudė į savus“, neigė sovietų agresiją Lietuvoje.

Už tai A. Paleckiui teismas skyrė 80 MGL dydžio (10 400 Lt) baudą. Tuo tarpu valstybinį kaltinimą baudžiamojoje byloje palaikęs Vilniaus miesto apylinkės prokuratūros prokuroras Egidijus Šleinius siūlė A. Paleckį nubausti laisvės atėmimu 1 metams, atidedant paskirtos bausmės vykdymą 2 metams.

Apkaltinamasis nuosprendis A. Paleckiui buvo priimtas išnagrinėjus prokuratūros apeliacinį skundą. Vilniaus miesto 1 apylinkės teismas A. Paleckį buvo išteisinęs, nes jo veiksmuose nėra tiesioginės tyčios – esą jis neturėjo tikslo neigti nei sovietų agresijos, nei įžeisti aukų, o tik rėmėsi rašytiniais šaltiniais. Be to, pasak teismo, kaltinamasis tik išsakė savo nuomonę.

Apeliacinį skundą teismui padavęs prokuroras E. Šleinius įsitikinęs, kad išteisinamasis nuosprendis A. Paleckiui priimtas nepagrįstai, nesivadovaujant baudžiamojoje byloje nustatytomis faktinėmis aplinkybėmis. Pasak prokuroro, byloje esantys įrodymai patvirtina A. Paleckio kaltę, be to, kaltintojo teigimu, teismas netinkamai į įvertino kaltinamojo parodymus – juos reikėjo vertinti kritiškai, kaip gynybinę versiją.

Stebėti A. Paleckio teismo proceso buvo atvykę apie keliasdešimt tiek jį palaikančių, tiek jo pozicijai nepritariančių žmonių. Prie teismo pastato buvo surengtas nedidelis A. Paleckį palaikančių asmenų piketas, kurį fiksavo policijos pareigūnai. Be to, į teismą atvyko ir Rusijos televizijos kanalo NTV žurnalistai.

A. Paleckis baudžiamojon atsakomybėn buvo patrauktas, kai 2010 metais vienoje radijo laidoje pareiškė, jog per 1991 metų Sausio įvykius prie televizijos bokšto „saviškiai šaudė į savus“, A. Paleckis neigė ir šiurkščiai menkino 1991 m. sausio 13 d. įvykius bei jų aukas.

„A. Paleckio kaltė yra neginčijamai įrodyta byloje ištirtais duomenimis – paties A. Paleckio bei liudytojų parodymais“, – yra teigęs valstybinis kaltintojas. Jo teigimu, „Fronto“ vadovas net nesigaili dėl savo pasakytų žodžių bei neatsiprašė Sausio įvykių aukų.

Dėl SSRS nusikaltimų prieš Lietuvos Respubliką ir jos gyventojus neigimo ir šiurkštaus menkinimo A. Paleckį kaltu pripažinti siūlęs prokuroras teisme taip pat pažymėjo, kad dar prieš 12 metų Vilniaus apygardos teismas Sausio įvykių byloje neginčijamai įrodė, jog niekas, išskyrus sovietų karius, nebuvo ginkluoti prie Vilniaus televizijos bokšto.

„Taip pat paneigta, kad buvo šaudoma koviniais šoviniais, jokių tūtelių nebuvo rasta, nė vienas smogikas nebuvo pagautas“, – sakė E. Šleinius, pažymėjęs, kad A. Paleckis savaip interpretuoja Vilniaus apygardos teismo nuosprendyje nustatytas faktines aplinkybes.

Be to, pasak prokuroro, įsiteisėjusiu nuosprendžiu nesuabejojo ne tik aukštesnių instancijų Lietuvos teismai, bet ir Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT), nagrinėjęs Sausio 13-osios perversmininkų Mykolo Burokevičiaus ir J. Kuolelio bylas prieš Lietuvą.

„Jis suvokė, kad per masinės informacijos priemones savo pareiškimu įžeidžia asmenų, kovojusių už Lietuvos nepriklausomybę, atminimą, – sakė E. Šleinius. – Dėl kokių motyvų jis tai padarė, atsakomybei reikšmės neturi. A. Paleckis puikiai žinojo apie tuo metu Lietuvoje vykusius Sausio įvykius, buvo asmeniškai susipažinęs su Vilniaus apygardos teismo nuosprendžiu.“

www.DELFI.lt