Lietuvoje

2015.04.09 17:45

Seimas dar žingsniu pasistūmėjo įtvirtindamas šauktinių garantijas

BNS2015.04.09 17:45

Seimas dar žingsniu pasistūmėjo įtvirtindamas papildomas garantijas, taip pat ir reikalavimus šauktiniams.

Seimas dar žingsniu pasistūmėjo įtvirtindamas papildomas garantijas, taip pat ir reikalavimus šauktiniams.

Ketvirtadienį po svarstymo 72 parlamentarams balsavus už ir dviem susilaikius pritarta atitinkamoms Karo prievolės įstatymo pataisoms. Dar liko paskutinis balsavimas dėl pataisų priėmimo.

Pagal Karo prievolės įstatymo pataisų projektą, į privalomąją karo tarnybą bus šaukiami vyrai nuo 19 iki 26 metų. Savanoriškai ateiti tarnauti galės 18-38 metų asmenys.

Šaukimas bus vykdomas teritoriniu principu. Planuojama sudaryti šešias šaukiamųjų eiles pagal regionus. Tuomet iš tų sąrašų bus atrinkti asmenys, kurie pagal įstatymo normas gali būti pašaukti atlikti privalomąją karo tarnybą.

Be to, projekte nurodyta, kad šauktiniais, be kitų išimčių, negalės būti įtariamieji ir kaltinamieji baudžiamajame procese arba atliekantys bausmę, taip pat pripažinti kaltais dėl tyčinių nusikaltimų ir (arba) atlikusieji laisvės atėmimo bausmę.

Dėl objektyvių priežasčių negalint įteikti prievolininkui šaukimo šis nurodymas pasirašytinai bus įteikiamas kartu su karo prievolininku gyvenantiems pilnamečiams šeimos nariams ar fiziniams ir juridiniams asmenims, susijusioms su karo prievolininku darbo, mokslo ir studijų teisiniais santykiais.

Dokumente taip pat nurodyta prievolė išvykus į kitą valstybę nuolat ar laikinai, ilgesniam nei 6 mėnesių laikotarpiui, nedelsiant, bet ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo išvykimo informuoti karo prievolę administruojančią krašto apsaugos sistemos instituciją apie savo faktinę gyvenamąją, darbo ar studijų vietą.

Atsižvelgiant į šauktinio tarnybos vertinimą, kas mėnesį bus kaupiama speciali įmoka, kuri bus išmokama asmeniui atlikus tarnybą. Jos dydis priklausys nuo atliktos tarnybos vertinimo rezultatų. Asmens tarnybą įvertinus labai gerai už vieną tarnybos mėnesį bus skaičiuojamos keturios bazinės socialinės išmokos (152 eurai), gerai įvertintiems – trys bazinės socialinės išmokos (114 eurų),  patenkinamai – dvi bazinės socialinės išmokos  (76 eurai).

Pateiktame projekte taip pat numatyta galimybė atidėti būsto paskolos mokėjimą iki privalomosios karo tarnybos pabaigos. Taip pat Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto siūlymu pritarta lengvatoms ir dėl būsto kredito palūkanų mokėjimo.

Šauktiniai galės rinktis – mokėti palūkanas pagal kreditavimo sutartį, atidėti ir jas sumokėti pasibaigus privalomajai tarnybai arba po tarnybos sudaryti naują palūkanų mokėjimo grafiką.

Svarstant spręsta dėl atskirų parlamentarų siūlymų į tarnybą šaukti ir pradžių visus 19 metų jaunuolius, o ne iš numatyto amžiaus intervalo, leisti susimokėti dėl atleidimo nuo tarnybos prievolės, atleisti nuo prievolės ne tik studijuojančius, bet ir dirbančius asmenis, tačiau jiems nepritarta.

Atsižvelgdamas į susidariusią geopolitinę padėtį kovą Seimas priėmė įstatymo pataisą ir grąžino privalomąją karo tarnybą. Jau šį rudenį planuoja į kariuomenę pakviesti 3-3,5 tūkst. šauktinių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.