Naujienų srautas

Lietuvoje2015.04.08 23:40

Nuogas koleges nutapęs dailės profesorius iš Kauno apskųstas dėl seksualinio priekabiavimo

BNS 2015.04.08 23:40

Nuogas koleges paveiksle nutapęs Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto dailės profesorius apskųstas Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai, ji pradėjo tyrimą dėl seksualinio priekabiavimo.

Nuogas koleges paveiksle nutapęs Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto dailės profesorius apskųstas Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai, ji pradėjo tyrimą dėl seksualinio priekabiavimo.

Skunde nurodoma, kad profesorius tris savo pavaldines be jų sutikimo nufotografavo darbo vietoje, o iš tų nuotraukų vėliau pertapė portretus, pavaizduodamas jas nuogas. Darbas šių metų sausį iškabintas viešai Kauno paveikslų galerijoje.

Kompozicija, susidedanti iš 15 paveikslų – trijų moterų nuogų kūnų ir 12 beždžionių portretų, pavadinta „Jų ieško policija“.

Pasak tarnybos pranešimo, moteris dėl paveikslų kreipėsi į dekanatą, tačiau gavo atsakymą, jog „akademijoje dirbančio menininko individuali kūryba yra nevaržoma ir negali būti cenzūruojama darbdavio“.

Pareiškėja nurodo, kad dėl jos lyties buvo įžeistas jos asmens orumas ir sukurta bauginanti, priešiška, žeminanti ar įžeidžianti aplinka, kadangi paveikslai buvo aptarinėjami tiek studentų, tiek dėstytojų – buvo komentuojama, šaipomasi, kikenama.

Skunde išvardyta nemažai įvairių asmenų, galinčių paliudyti arba suteikti reikšmingos informacijos dėl skunde keliamos problemos.

Įstatyme seksualinis priekabiavimas apibrėžiamas kaip „nepageidaujamas užgaulus, žodžiu, raštu ar fiziniu veiksmu išreikštas seksualinio pobūdžio elgesys su asmeniu, kai tokį elgesį lemia tikslas ar jo poveikis pakenkti asmens orumui, ypač sukuriant bauginančią, priešišką, žeminančią ar įžeidžiančią aplinką. Priekabiavimas apibrėžiamas kaip nepageidaujamas elgesys, kai dėl asmens lyties siekiama įžeisti arba įžeidžiamas asmens orumas ir siekiama sukurti arba sukuriama bauginanti, priešiška, žeminanti ar įžeidžianti aplinka“.

Be to, įstatymas įpareigoja švietimo įstaigas užtikrinti, kad jose nebūtų priekabiaujama ir nebūtų duodami nurodymai priekabiauti lyties ir kitu pagrindu.

Darbdavys arba darbdavio atstovas taip pat privalo imtis priemonių, kad darbuotojas nepatirtų seksualinio priekabiavimo ir būtų apsaugotas nuo priešiško elgesio, neigiamų pasekmių ir kitokio persekiojimo, kai reaguojama į skundą dėl diskriminacijos.

Pats apskųstas dailininkas Pranas Griušys trečiadienį BNS sakė skundas neturi jokio pagrindo. Jis teigė esąs priverstas aiškintis dėl to, ko nebuvo.

„Buvo atvykusi akademijos vadovybė – rektoriai, prorektoriai. Porą valandų teisinausi. Nebuvo jokio priekabiavimo. Na, nebuvo, tikrai. Ten šmeižtas kažkoks yra, – kalbėjo menininkas. – Sausio 13-ąją visus prikėliau, bėgom televizijos ginti, kad būtų laisvė, kad galėtume paišyti, ką norime, o dabar grįžo baisesni laikai nei prie Stalino. Nebuvo jokio priekabiavimo“.

P. Griušys prisipažino dabar bijantis kolegėms pasakyti „labas rytas“. Jis kategoriškai neigė minėtais portretais ir pačia kompozicija siekęs bendradarbes pažeminti, pašiepti.

„Ten ne jų kūnai, ten Vasquezas, Ticianas, Goya. (...) Nieko aš nenorėjau pašiepti. Ten klasikiniai kūnai. Padariau replikas pasaulinių meistrų, - tvirtino jis. - (...) Net minties neturėjau įžeidinėti, iki tol mes puikiai bendravome ir draugavome darbe.“

Tačiau paklaustas, ar nupieštų moterų veidai panašūs į kolegių, dailininkas pripažino: „Šiek tiek gal ir panašios“.

P. Griušys apgailestavo, kad skundą dėl galimo seksualinio priekabiavimo parašė buvusi jo studentė, kurią dėstyti jis pasikvietė iš Niujorko.

Skandalą sukėlę paveikslai šiuo metu guli menininko studijoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi