Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

Siūlo, kaip sumažinti „rinkėjų viliotojų“ skaičių

BNS 2015.09.08 13:45

Kad sumažintų savivaldos rinkimuose dalyvaujančių, bet tarybos nario mandato iškart atsisakančių politikų, Seimo narė Rima Baškienė siūlo penkis kartus padidinti užstatą asmenims, kurių pareigos nesuderinamos su savivaldybės tarybos nario pareigomis.

Kad sumažintų savivaldos rinkimuose dalyvaujančių, bet tarybos nario mandato iškart atsisakančių politikų skaičių, Seimo narė Rima Baškienė siūlo penkis kartus padidinti užstatą asmenims, kurių pareigos nesuderinamos su savivaldybės tarybos nario pareigomis.

Antradienį parlamentarai po pateikimo pritarė R. Baškienės parengtoms Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisoms.

Pagal jas, jeigu partijos ar rinkimų komiteto keliamame kandidatų sąraše yra įrašyti kandidatai, einantys pareigas, nesuderinamas su savivaldybės tarybos nario pareigomis, rinkimų užstatas už kiekvieną tokį kandidatą būtų dešimties vidutinio mėnesio darbo užmokesčio (VMDU) dydžio. Dabar už tokius kandidatus mokamas dviejų VMDU užstatas. Šiuo metu vienas VMDU sudaro 714 eurų.

R. Baškienė tvirtino, kad drastiškai rinkimų užstatą siūlo didinti siekdama nuo rinkimų atgrasyti asmenis, kurie neplanuoja išrinkti dirbti tarybose.

„Po 2007 metų tarybos narių mandatų atsisakė 25 proc., po 2011 metų – 23 proc. išrinktų tarybos narių. Priežastis labai paprasta – jo pareigos nesuderinamos su tarybos nario pareigomis. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad mes rašome seniūnus, savivaldybių įstaigų vadovus, kitus asmenis, kurie negali būti savivaldybių tarybų nariais, ir norime juos matyti sąrašuose vien tik kaip rinkėjų apgaudinėtojus arba, švelniai tariant, rinkėjų viliotojus“, – pristatydama savo projektą sakė R. Baškienė.

Seimo narė Rima Baškienė. V. Skaraičio (BFL) nuotr.

Ji pateikė Seimo Parlamentinių tyrimų departamento atliktą analizę, kad 22 partijos ir 54 visuomeniniai komitetai, šiemet dalyvavę savivaldos rinkimuose, į savo sąrašus buvo įrašę 670 asmenų, kurių pareigos nesuderinamos su tarybos nario pareigomis. Iš viso kandidatų buvo 15 tūkst. 127. Be to, šiemet rinkimuose dalyvavo 377 politikai, kurie 2011 metais po savivaldos rinkimų atsisakė mandatų.

„Vadinasi, tie patys asmenys tampa sisteminiais rinkėjų apgaudinėtojais, – pabrėžė R. Baškienė. – Todėl aš siūlau, kad melas kainuotų brangiau“.

Darbo partijos frakcijos narys Vytautas Gapšys atkreipė dėmesį, kad dažniausiai tos pačios partijos į sąrašus įrašo asmenis, kurie vėliau atsisako mandatų. Todėl jis siūlė įpareigoti užstatą mokėti iš valstybės dotacijos lėšų, mat dabar esą neaišku, iš kokių pinigų tie užstatai įnešami.

R. Baškienės pateiktais duomenimis, šiemet Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų savivaldos sąrašuose buvo 220 asmenų, kurių pareigos nesuderinamos su tarybos nario pareigomis, Socialdemokratų partijos – 121, Liberalų sąjūdžio – 107, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos – 61, Darbo partijos – 51, „Tvarkos ir teisingumo“ – 50, Lenkų rinkimų akcijos – dešimt.

Konservatorius Algis Strelčiūnas abejojo, ar su tokiu dideliu užstatu nebus perlenkta lazda ir į tarybas nebus išrinkti „prastesnės kokybės tarybos nariai“. Po kovą vykusių savivaldos rinkimų, laimėtų mandatų jau atsisakė maždaug 150 į savivaldybių tarybas išrinktų politikų, dauguma - dėl nesuderinamų pareigų.

Projektas toliau bus svarstomas Seimo komitetuose.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi