Lietuvoje

2015.04.08 14:07

Politologas išdėstė, nuo ko priklausys naujojo VSD vadovo sėkmė

BNS2015.04.08 14:07

Prezidentei Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovu siūlant skirti karininką Darių Jauniškį, didžiausias iššūkis jam bus sėkmingai bendrauti su įstatymus priimančiomis institucijomis, mano Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) vadovas Ramūnas Vilpišauskas.

Prezidentei Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovu siūlant skirti karininką Darių Jauniškį, didžiausias iššūkis jam bus sėkmingai bendrauti su įstatymus priimančiomis institucijomis, mano Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) vadovas Ramūnas Vilpišauskas.

„Kiek suprantu, būtent įstatymais nustatytos funkcijos ir apribojimai buvo vienas tų veiksnių, į kuriuos referavo ir darbą baigiantis VSD vadovas. Žinoma, vadovas taip pat turi dalyvauti tame (įstatymų pataisų siūlymo, – red. past.) procese ir reikšti savo nuomonę. Tik visada sunku tiksliai iš išorės įvertinti, kiek jo nuomonė susilaukia palaikymo tose institucijose, kurios priima įstatymus, t. y. Seime ir Prezidentūroje“, – BNS sakė R. Vilpišauskas.

Anot jo, sėkmingas bendravimas su minėtomis institucijomis yra itin svarbus ir siekiant pakankamo VSD finansavimo bei teisinio darbo reglamentavimo, o tai esą būtina siekiant įgyvendinti prezidentės iškeltus tikslus – ne tik stebėti grėsmes, bet ir imtis jų šalinimo.

Politologas pripažino, kad daugiau nei dvidešimtmetį krašto apsaugos sistemoje (KAS) dirbantis D. Jauniškis turėtų būti susipažinęs su darbo tokio pobūdžio tarnyboje specifika, suprasti informacijos naudojimo ypatumus.

Tuo metu sklandžiai patvirtinti D. Jauniškio kandidatūrą Seime, R. Vilpišausko manymu, galėtų sutrukdyti nebent tai, jei bus nustatyti kokie nors jo ankstesni ryšiai su politikais.

„Viskas priklausys nuo to, ar bus rasta kokių nors sąsajų su politinėmis partijomis, ar ne, ar prezidentei bei jos komandai pavyks įtikinti, kad tai – nepriklausomas žmogus ir jis atsilaikys prieš galimas įtakas“, – tvirtino TSPMI vadovas.

Jis taip pat sakė, kad karininko skyrimas vadovauti VSD „nėra kažkokia labai nauja praktika“, mat dabartinis kadenciją baigiantis vadovas Gediminas Grina į šias pareigas atėjo prieš tai dvidešimtmetį dirbęs krašto apsaugos sistemoje, laikinai vadovavo Antrajam operatyvinių tarnybų departamentui prie Krašto apsaugos ministerijos.

Tai, jog iki šiol visuomenei VSD vadovo pavardė nebuvo gerai žinoma, R. Vilpišauskas įvertino kaip privalumą.

„Gali būti privalumas tai, kad mažai kas (apie jį) žinoma. Tik reikia manyti, kad prezidentė įvertino jo darbą dabartinėje darbovietėje, jo bruožus, kurie susiję su dabartine veikla“, – sakė politologas.

Apie D. Jauniškio kandidatūrą į VSD vadovo postą Prezidentūra pranešė antradienį. Jis turėtų pakeisti kadenciją baigiantį VSD vadovą G.Griną. 47-erių D. Jauniškis KAS dirba jau 20 metų, nuo 2008 metų iki šiol vadovauja Lietuvos kariuomenės Specialiosioms operacijų pajėgoms.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.