Lietuvoje

2015.04.03 14:58

Turkijos užsienio reikalų ministras: Lietuva nusipelno narystės EBPO

LRT.lt2015.04.03 14:58

Penktadienį Vyriausybės rūmuose premjeras Algirdas Butkevičius priėmė Turkijos užsienio reikalų ministrą Mevliutą Čavušolu.

Penktadienį Vyriausybės rūmuose premjeras Algirdas Butkevičius priėmė Turkijos užsienio reikalų ministrą Mevliutą Čavušoglu.

Kaip teigiama Vyriausybės kanceliarijos pranešime, premjeras pasidžiaugė suaktyvėjusiais dvišaliais santykiais, aptarė Lietuvos siekį tapti Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) nare.

„Džiaugiamės suintensyvėjusiais dvišaliais saitais prekybos srityje: 2014 metais, lyginant su 2013-aisiais, Lietuvos eksportas į Turkiją išaugo 33 proc., Turkijos importas – 17 proc.“, – pranešime cituojamas premjeras A. Butkevičius.

Vyriausybės vadovo teigimu, šalys privalo tęsti politinį ir ekonominį dialogą aukščiausiu lygiu, taip pat ne mažiau svarbūs yra santykiai tarp žmonių – kultūriniai mainai, švietimo programos, turizmas.

Ministras Pirmininkas Turkijos verslą kvietė naudotis lietuviška infrastruktūra – neužšąlančiu Klaipėdos jūrų uostu ir krovininiu traukiniu „Vikingas“. Premjero teigimu, traukinys „Vikingas“ atstumą nuo Baltijos ir Juodosios jūros įveikia per 52 valandas, esant pakankamam krovinių kiekiui kursuoja daugiau nei tris kartus per savaitę.

Turkijos užsienio reikalų ministras pažymėjo, jog balandžio 15–16 d. Lietuvoje vyksiančio metinio „Vikingo“ narių pasitarime dalyvaus ir Turkijos atstovai, galimybės bendradarbiavimui yra realios. Šiuo metu prie projekto yra prisijungusios Baltarusija, Ukraina, Moldova, Bulgarija, Rumunija. M. Čavušoglu teigė, jog Turkija suinteresuota bendradarbiavimu su Lietuva transporto srityje, teigiama Vyriausybės pranešime.

Vyriausybės vadovas ministrui padėkojo už pozityvią Turkijos poziciją Lietuvos narystės EBPO atžvilgiu. Ministras M. Čavušoglu teigė, jog Lietuva nusipelno būti pakviesta, nes atitinka narystės kriterijus, turi įdomios patirties ir projektų, kurie naudingi organizacijai, teigiama pranešime.

Susitiko su Prezidente

Su Turkijos užsienio reikalų ministru susitiko ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Aptarti dvišaliai santykiai, ekonominiai ryšiai, bendradarbiavimas NATO ir saugumo regione klausimai.

„Turkija yra svarbi Lietuvos partnerė ir NATO sąjungininkė. Nuolatos stiprėja mūsų politiniai ir ekonominiai ryšiai. Lietuvos verslininkai Turkijoje atranda naujų eksporto rinkų. Mūsų šalių mokslininkai aktyviai bendradarbiauja“, – prezidentūros išplatintame pranešime cituojama D. Grybauskaitė.

Kaip teigiama pranešime, abiejų valstybių mokslininkai vykdo daugiau nei 70 bendrų projektų pagal ES inovacijų programas „Eurostarts“ ir „Horizon 2020“.

Prezidentė su Turkijos užsienio reikalų ministru aptarė situaciją Ukrainoje. Abi valstybės smerkia Krymo okupaciją ir reiškia susirūpinimą blogėjančia Krymo totorių padėtimi, jų teisių suvaržymu.

Susitikime aptartos derybos dėl Turkijos narystės Europos Sąjungoje. Prezidentė pabrėžė, jog Lietuva tvirtai remia Turkijos narystės ES siekį ir pasirengusi padėti pasidalindama savo eurointegracijos patirtimi.

Valstybės vadovė padėkojo už Turkijos paramą Lietuvos narystei Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.