Naujienų srautas

Lietuvoje2015.04.03 20:39

VGT: didinami Lietuvos gynybiniai pajėgumai

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės vadovaujama Valstybės gynimo taryba (VGT) pritarė Valstybės ginkluotos gynybos koncepcijai 2015–2021 metams. Jose numatomos šalies ginkluotųjų pajėgų organizavimo kryptys ir kariuomenės plėtros prioritetai.

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės vadovaujama Valstybės gynimo taryba (VGT) pritarė Valstybės ginkluotos gynybos koncepcijai 2015–2021 metams. Jose numatomos šalies ginkluotųjų pajėgų organizavimo kryptys ir kariuomenės plėtros prioritetai.

Pasak Prezidentės, Lietuva turi būti pajėgi savarankiškai gintis, užtikrinti tinkamą sąjungininkų priėmimą bei vykdyti kolektyvinės gynybos operacijas. VGT nutarė siūlyti Vyriausybei rengiant kitų metų valstybės biudžeto projektą Krašto apsaugos ministerijai skirti 150 mln. eurų didesnį finansavimą. Pagal politinių partijų susitarimą, iki 2020 m. numatoma padidinti gynybos finansavimą iki 2 procentų BVP.

VGT taip pat priėmė sprendimą dėl kariuomenei būtinų įsigijimų 2016 metams – pėstininkų kovos mašinų, savaeigių haubicų, kitų ginklų sistemų ir karinės įrangos pirkimų. Taip pat nuspręsta papildomai investuoti į karinės infrastruktūros ir poligonų plėtrą, kibernetinio ir informacinio saugumo stiprinimą.

Siekiant užtikrinti tinkamą pasirengimą ginkluotai gynybai, VGT siūlo Seimui priimti įstatymo pataisas, kuriomis būtų įsteigta antroji brigada sausumos pajėgose.

VGT sprendimu taip pat siūloma Lietuvos kariuomenėje didinti profesinės karo tarnybos karių skaičių – kitąmet papildomai priimant 1 tūkst. karių. Nuo šių metų atnaujinus privalomąją pradinę karo tarnybą ir didinant profesinės karo tarnybos karių skaičių, taip bus užtikrintas tinkamas kariuomenės sukomplektavimas.

J. Olekas: pirmieji pirkiniai – galbūt dar šiemet

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas teigė, jog pirmieji įsigijimai kariuomenei galimi dar šiemet. Ministras užsiminė, jog laukiama žinių iš Vokietijos, su kuria kalbamasi apie haubicų pirkimą.

„Galbūt pradžia galėtų būti jau 2015 m. Tai yra pėstininkų kovos mašinos. Ir labai žiūrime į artilerijos ugnies sustiprinimą – tai haubicos. (…) Turėsime Vokietijos gynybos ministrės vizitą į Lietuvą. Galbūt turėsime konkretesnių dalykų, kokiu tempu galėsime kalbėti apie šitą įsigijimą“, – kalbėjo J. Olekas.

Pasak jo, su Lenkija sutarta dėl tolesnio priešlėktuvinių sistemų „Grom“ pirkimo, amerikiečiai Lietuvai tieks prieštankinę ginkluotę.

„Dėl artilerijos – kol kas nėra tiksliai aišku. Gali būti Vokietija, bet gali ir kitų pasiūlymų atsirasti. Dėl pėstininkų kovos mašinų – spektras yra pakankamai platus. Kelios kompanijos, kelios valstybės, kurios pretenduoja pasiūlyti pėstininkų kovos mašinas. Iki galutinio sprendimo galbūt prieisime šių metų pabaigoje arba kitų metų pradžioje“, – svarstė J. Olekas.

Pasak jo, kitąmet numatomas finansavimo didinimas iš dalies nukreiptas ir į naująją kariuomenės brigadą, kurios įsteigimui dar turi pritarti Seimas.

„Jie (papildomi pinigai – DELFI) yra nukreipti iš dalies ir tos brigados steigimui. Sausumos pajėgų pagrindu bus suformuota nauja brigada. Ir be abejo, kad bus išlaidos ir komplektacijai papildomos, ir ginkluotei, ir štabo kūrimui“, – teigė ministras.

Naują brigadą kurs Vakarų Lietuvoje

Lietuvos kariuomenė naująją Motorizuotąją pėstininkų brigadą ketina kurti Vakarų Lietuvoje, brigados štabą planuojama įsteigti kitąmet.

Dėl antrosios brigados sausumos pajėgose steigimo penktadienį apsisprendė Valstybės gynimo taryba.

„Naujoji Motorizuotoji pėstininkų brigada bus kuriama Vakarų Lietuvoje. Planuojama, kad 2016 metais bus steigiamas brigados štabas, kurio pagrindą sudarys jau Klaipėdoje veikiančio Sausumos pajėgų vadovybės Operacijų planavimo ir valdymo centro personalas, ir priskirti du batalionai – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio mechanizuotasis pėstininkų ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalionai“, – BNS penktadienį sakė Lietuvos kariuomenės vado atstovas spaudai kapitonas Mindaugas Neimontas.

Pasak karininko, planuojama, kad iki 2021 metų brigadą papildys nauji pėstininkų ir artilerijos batalionai.

Lietuvoje šiuo metu yra viena sausumos pajėgų brigada – Mechanizuotoji pėstininkų brigada „Geležinis Vilkas“. Pasak M. Neimonto, iki 2021 metų siūlomą ją papildyti Logistikos batalionu.

Brigados „Geležinis Vilkas“ vadovybės štabas ir jai priskirti padaliniai dislokuoti Rukloje, Jonavos rajone.

Taip pat siūloma Lietuvos kariuomenėje didinti profesinės karo tarnybos karių skaičių – kitąmet papildomai priimti tūkstantį karių. Kariuomenės vadas teigia,kad antroji brigada galėtų atsirasti kitais metais.

„Taikos metu bus sukurta antra brigada, o perspektyvoj mes sukursim trečią brigadą iš tų dalinių, kurie nėra koviniai: tai yra karo akademija, puskarininkų mokykla, mokomasis pulkas. Karininkai seržantai turi organizuoti į karinį vienetą, jei iškiltų Lietuvai iššūkių“, – sakė Lietuvos kariuomenės vadas gen. mjr. Jonas Vytautas Žukas.

Neatmeta galimyės skolintis karinėms reikmėms

Pasak premjero, šiemet daugiau pinigų krašto apsaugai nėra būtinybės skirti. Jų esą turi pakakti ir kariams, ir ginkluotei. O kitiems metams didesnio krašto apsaugos ministerijos finansavimo dar bus ieškoma, netametama galimybė pinigų skolintis.

„Galiu pasakyti, kad pirmiausia jau atlikti paskaičiavimai įvertinus priimtus įstatymus, kurie įsigalioja ateinačiais metais. Jie reikalauja papildomo finasavimo ir šitas darbas yra padarytas, o vėliau bus įvertinta šiandien priimto sprendimo suma, kuri numatyta didinat krašto apasaugos biudžetą. Taigi balansuosim, jei trūks – pasiskolinsim“  – sakė premjeras Algirdas Butkevičius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi