Lietuvoje

2015.04.02 16:11

JAV senatorius: negalima leisti Rusijai mindyti kitų šalių

BNS2015.04.02 16:11

Rusija grasina visoms valstybėms, įskaitant Baltijos šalis, nes toks yra jos būdas, sako Jungtinių Valstijų senatorius, Kongreso ginkluotųjų pajėgų komiteto pirmininkas Macas Thornberry`is.

Rusija grasina visoms valstybėms, įskaitant Baltijos šalis, nes toks yra jos būdas, sako Jungtinių Valstijų Kongreso ginkluotųjų pajėgų komiteto pirmininkas Macas Thornberry`is.

„Rusija grasina beveik visiems, toks jos būdas – ji nori bauginti (...) Baltijos valstybes, nori bauginti Lenkiją, Ukrainą ir Rumuniją – šalį po šalies. Tai panašu į peštuką mokyklos kieme. Kyla klausimas, ar galima leisti peštukui išsisukti, ar stosime sakydami: „tu gali gąsdinti, bet mes neleisime tau mūsų mindyti“,–  žurnalistams po susitikimo su Prezidente Dalia Grybauskaite sakė respublikonų kongreso narys iš Teksaso.

Taip jis įvertino britų spaudos pateiktą informaciją, remiantis Rusijos generolų ir JAV pareigūnų susitikimą parengtais dokumentais, kad Rusija grasina panaudoti branduolinę jėgą Baltijos šalyse, jei NATO čia stiprins pajėgumus.

Amerikietis palygino Rusijos veiksmus su „Islamo valstybės“ grupuotės, „Al Qaeda“ vykdomais išpuoliais, pripažindamas, kad dėl Rusijos agresijos pirmąkart po septyniasdešimties metų kyla grėsmė pasaulio tvarkos stabilumui.

„Aš manau, kad mes nesame matę tokių grėsmių pasaulio taikai ir stabilumui nuo Antrojo pasaulinio karo (...) Mes esame labai susirūpinę terorizmu – ISIS (Islamo valstybe), „Al Qaeda“. Tai yra kas kita, bet tam tikra prasme panaši grėsmė pasaulio stabilumui“, – pareiškė M. Thornberry`is.

Pasak Prezidentės patarėjos Jovitos Neliupšienės, politiko vadovaujama JAV Kongreso ginkluotųjų pajėgų komiteto delegacija ketvirtadienį su Prezidente aptarė dvišalį bendradarbiavimą, karinio, kibernetinio, bei energetinio saugumo klausimus bei situaciją regione, NATO Velso viršūnių susitikimo rezultatus.

Prezidentė pabrėžė, kad JAV yra patikima Lietuvos partnerė ir prie Lietuvos saugumo prasidėjus Rusijos agresijai Ukrainoje prisideda konkrečiomis priemonėmis.

Tuo metu JAV Kongreso atstovas sakė, kad pokalbyje su D. Grybauskaite pirmiausia buvo „susitelkta į Rusijos agresiją Ukrainoje ir deramą atsaką“.

M. Thornberry`is taip pat patikino, kad JAV karių bei technikos dalyvavimas pratybose Lietuvoje ir kitas karinis bendradarbiavimas ateityje tik stiprės.

Kongreso atstovai ketvirtadienį apsilankė Rukloje, kur šiuo metu dislokuoti rotuojantys JAV kariai. Jis tvirtino, kad daugybė žmonių JAV buvo „netikėtai užklupti“ Rusijos agresijos Ukrainoje, tad JAV ėmėsi priemonių: Kongrese priimti sprendimai dėl kitų metų biudžeto, kuriais numatyta didinti gynybos biudžetą.

„Iš dalies tai yra dėl „Islamo valstybės“, kitų įvykių, kurie vyksta pasaulyje, bet didžioji dalis yra dėl to, kas vyksta Ukrainoje. Manau, kad NATO stiprybė atremti šią agresiją yra (...) tikrai tai, ką Prezidentė mums priminė šiandien“, – sakė jis.

„Manau, kad ateityje tikrai bus daugiau pratybų. Be to, kaip jūs turbūt žinote, praėjusį gruodį Kongresas priėmė Europos saugumo patvirtinimo iniciatyvą, kuria suteikiamas didesnis finansavimas karinei infrastruktūrai, įskaitant  ir tuos poligonus, kuriuos mes matėme šį rytą čia, Lietuvoje. Manau, bus dar vieni metai stiprinant šias priemones“, – patikino M. Thornberry`is.

Kalbėdamas apie JAV diskusijas tiekti mirtinus ginklus Ukrainai, jis priminė, kad JAV prezidentas Barackas Obama šių priemonių dar nepatvirtino, tačiau pridūrė, kad didelė dauguma JAV Kongreso atstovų remia šią iniciatyvą, kuri leistų ukrainiečiams „geriau gintis“.

„Tiesa, kad kai kurios Europos valstybės nepritaria kai kuriems ginklams, bet, mano asmenine nuomone, visi žmonės turi teisę gintis ir priimti savo sprendimus, įskaitant Ukrainos žmones. Mano nuomone, jei mes nestosime ir efektyviai nesipriešinsime šiai agresijai, Rusija tai tęs. Taigi, reikia efektyvių ginklų tai sustabdyti ir užkirsti kelią, kad tai neplistų į platesnę teritoriją, į daugiau valstybių. Tikiuosi, europiečiai tai supranta“, – sakė jis.

Kongreso narys pabrėžė svarbą „išlaikyti ekonominį spaudimą“ Rusijai ir tam esą pritaria abi JAV partijos – demokratai ir respublikonai.

JAV delegacija ketvirtadienį taip pat susitinka su krašto apsaugos ministru Juozu Oleku.

Apsilankymas Lietuvoje bus galutinė regioninės kelionės į  Rumuniją, Ukrainą, Latviją ir Lenkiją stotelė.

JAV šiuo metu vyksta diskusijos, ar tiekti ginkluotę Ukrainai, kuri kovoja su Rusijos remiamais separatistais. Lietuva yra patvirtinusi, kad perdavė Kijevui ginkluotės elementų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.