Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Patikrins, kaip veikia mobilizacija – dalis vyrų turės atvykti į pratybas

ELTA2015.09.08 13:45

Jau šią savaitę 1 tūkst. Lietuvos kariuomenės parengtojo rezervo karių iš Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio ir Marijampolės apskričių gaus šaukimo pranešimus balandžio 23 d. atvykti į nurodytus šaukimo punktus. Per vieną dieną vyksiančias mobilizacijos pratybas bus sutikslinami rezervo karių asmeniniai duomenys ir tikrinama sveikatos būklė tinkamumui privalomajai karo tarnybai dalinės mobilizacijos atveju nustatyti.

Jau šią savaitę 1 tūkst. Lietuvos kariuomenės parengtojo rezervo karių iš Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio ir Marijampolės apskričių gaus šaukimo pranešimus balandžio 23 d. atvykti į nurodytus šaukimo punktus. Per vieną dieną vyksiančias mobilizacijos pratybas bus sutikslinami rezervo karių asmeniniai duomenys ir tikrinama sveikatos būklė tinkamumui privalomajai karo tarnybai dalinės mobilizacijos atveju nustatyti.

Į šias pratybas kviečiami parengtojo rezervo kariai, jau anksčiau įgiję pagrindinį karinį parengtumą. Tuo siekiama patikrinti, kaip funkcionuoja personalo rezervo mobilizacinės sistema.

„Pirmą kartą nepriklausomos Lietuvos istorijoje rengiamomis tokiomis pratybomis sieksime patikrinti, kaip veikia mobilizacijos sistema. Šiomis pratybomis taip pat nustatysime trūkumus, atnaujinsime prievolininkų duomenis ir išsiaiškinsime preliminarų atvykstančių rezervo karių skaičių. Mums svarbu žinoti, koks procentas mobilizuojamųjų rezervistų, prireikus, galėtų laiku prisistatyti į šaukimo punktus“, – sako Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo viršininkas brigados generolas Vilmantas Tamošaitis.

Pasak jo, gauti pratybų rezultatai leis daryti išvadas dėl Lietuvos kariuomenės mobilizacijos sistemos efektyvumo ir jos tobulinimo.

„Labai svarbu, kad mobilizacijos sistema sklandžiai veiktų ne tik organizuojant rezervo karių pašaukimą į privalomąją karo tarnybą, bet ir juos aprūpinant, formuojant karinį vienetą. Ypač svarbus mobilizacijos elementas yra sąveika su civilinėmis institucijomis ir ūkio subjektais“, – apie pratybų svarbą pasakojo brg. gen. V. Tamošaitis.

Karys pratybose. I. Juodytės (BFL) nuotr.

Po vienos dienos pratybų gaus dienpinigius

Šių pratybų metu bus pasitelkti savivaldybių sveikatos priežiūros įstaigų medikai, kurie įvertins parengtojo rezervo karių sveikatą ir nustatys jų tinkamumą karo tarnybai mobilizacijos atveju. Šaukimo pranešimus gavę parengtojo rezervo kariai bus kviečiami prisistatyti į specialiai pratyboms įkurtus šaukimo punktus.

Sutikrinus asmens duomenis rezervo kariai bus siunčiami pas gydytojus, kurie šaukimo punkte vertins parengtojo rezervo kario sveikatos būklę. Gydytojas padarysišvadas dėl asmens tinkamumo privalomajai karo tarnybai mobilizacijos atveju. Jei rezervo karys turės sveikatos sutrikimų, kurie patenka į Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintą ligų sąrašą, jis bus atleistas nuo karo tarnybos arba numatyta atidėti šią tarnybą tam tikram laikui.

Pratybose parengtojo rezervo kariai turės progą iš arčiau susipažinti su šiuo metu Lietuvos kariuomenėje naudojama modernia karine technika, ginklais, pabendrauti su kariais apie šiandieninės tarnybos ypatumus, naujoves, tarnybos būdus, kt.

Pirmieji šaukimai atvykti į pratybas rezervistams bus išsiųsti ketvirtadienį-penktadienį. Rezervistai bus šaukiami vienai dienai, ir jie tą pačią dieną sugrįš namo.  Tokiu atveju darbdavys privalės išleisti šiuos asmenis. Šaukimo pranešimai atvykti į pratybas siunčiami tiems parengtojo rezervo kariams, kurie yra deklaravę savo gyvenamąją vietą Lietuvoje. Pašauktiems kariams bus kompensuojamos kelionės, maitinimosi išlaidos, išmokami dienpinigiai. Į pratybas bus kviečiami tik tie asmenys, kurie deklaravę gyvenamąją vietą Lietuvoje, tad emigrantai, jei jie užsienyje deklaravę gyvenamąją vietą, gali būti ramūs.

Bus formuojami bandomieji kariniai daliniai

„Darbdavius išleisti karo prievolininkus, gavusius šaukimus, vėlgi įpareigoja įstatymai, ir šaukimai susideda iš dviejų dalių: vienas skirtas karo prievolininkui, rezervistui, kitas – darbdaviui“, – patikslino V. Tamošaitis.

„Šių pratybų metu mes visgi orientuojamės, kad būtų patikrinta sistema, kaip ji veiktų mobilizacijos metu, bandome perkelti tą situaciją į dabartinę vietą ir žiūrėti, kaip ta sistema veiktų“, – sakė Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo Planavimo valdybos Mobilizacijos skyriaus viršininkas mjr. Dainius Kazlauskas.

Karys valstybinės šventės minėjime. A. Ufarto (BFL) nuotr.

Pasak jo, pratybų metu bus vykdomas žaidybinis rezervistų paskyrimas į pareigas ir formuojamas tam tikras karinis vienetas, bus susipažįstama su karine technika, ginkluote – tai, kas pasikeitė nuo 2000 m., kai karo prievolininkas atliko tarnybą Lietuvos kariuomenėje, galbūt asmeniui kils noras grįžti į profesinę karo tarnybą.

„Balandžio 23-ioji – mūsų menama mobilizacijos diena, kada atvyksta karo prievolininkai, ir visa eiga, ir visos procedūros turėtų būti vykdomos taip, kaip nustatyta teisės aktuose ir mūsų tvarkose“, – teigė D. Kazlauskas.

Mobilizacines pratybas planuojama organizuoti ir ateityje, mokyti kariuomenės, civilinių institucijų personalą veikti mobilizacijos metu. Šiuo metu Lietuvos kariuomenės rezervas siekia apie 70 tūkst. vyrų. Karo atveju, atmetus išvykusius ar prastos sveikatos būklės asmenis, visi jie būtų mobilizuoti.

Šis mobilizacinės sistemos patikrinimas – pirmoji šių metų didžiausių nacionalinių pratybų „Žaibo kirtis 2015“ dalis. Jos vyks gegužės mėnesį. Mobilizacines pratybas planuojama organizuoti ir ateityje ir mokyti kariuomenės, civilinių institucijų personalą veikti mobilizacijos metu.

Mobilizacija – valstybės, savivaldybių institucijų ar įstaigų ir ūkio subjektų veiklos pertvarkymas, taip pat karo prievolininkų šaukimas į privalomąją karo tarnybą valstybei ginti ir (ar) Lietuvos Respublikos tarptautiniams įsipareigojimams vykdyti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.