Lietuvoje

2015.03.30 13:39

Lietuvos pasieniečiams – paskaitos apie geopolitinę situaciją

BNS2015.03.30 13:39

Lietuvos pasieniečiams praėjusią savaitę pradėtos skaityti paskaitos apie geopolitinę situaciją, valstybės istoriją. Jomis siekiama didinti pasienio pareigūnų lojalumą valstybei.

Lietuvos pasieniečiams praėjusią savaitę pradėtos skaityti paskaitos apie geopolitinę situaciją, valstybės istoriją. Jomis siekiama didinti pasienio pareigūnų lojalumą valstybei.

Valstybės saugumo departamentas (VSD) pirmadienį paskelbė, kad pernai Rusijos ir Baltarusijos saugumo tarnybų taikinys buvo Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) bei Vidaus reikalų ministerijos (VRM) teritorinių padalinių pareigūnai.

„Ta informacija buvo gauta dar dirbant policijoje – ir policijoje tos pačios iš esmės grėsmės. Esame parengę ir žinybinius teisės aktus, reglamentuojančius mūsų pareigūnų vykimą į šitas šalis, jų elgesį“, – BNS pirmadienį sakė VSAT vadas R. Požėla, anksčiau ėjęs policijos generalinio komisaro pavaduotojo pareigas.

Pasak jo, tie žinybiniai teisės aktai bus adaptuojami ir pasieniečiams.

„Kad mūsų žmonės nebūtų apskritai įtraukti į informacinį foną, kad jie neskaitytų vienų portalų, nežiūrėtų vienų televizijų, dar praėjusią savaitę pradėjome paskaitų ciklą: kas vyksta pasaulyje, dėl geopolitinių dalykų. Skaito paskaitas autoritetingi lektoriai iš Lietuvos kariuomenės. Penktadienį paskaitos buvo Vilniaus rinktinėje. Per patriotizmo prizmę bandysim žmones į realybę grąžinti, tie dalykai daromi, apie kitus momentus – tai susiję su valstybės paslaptimi“, – BNS sakė VSAT vadas.

Jis minėjo, kad skaityti pasieniečiams paskaitas sieks pritraukti žinomus istorikus, karo analitikus.

„Intensyviai dirbsim, kad mūsų žmonės būtų ištraukti, jeigu tokie yra, kurie gyvena tam tikrame informaciniame fone, tai tą darom ir darysim“, – teigė pasieniečių vadovas. Jis sakė neturįs informacijos apie atleistus pasienio pareigūnus, kurie būtų buvę nelojalūs ar nepatikimi.

„Mūsų imuniteto padaliniai turi savo stebėjimo lauke tam tikras pavardes ir kryptingai dirba. Mes jaučiam, kad esam pažeidžiami, nes betarpiškai dirbam ant sienos. Jaučiam pažeidžiamumą. (..) Dabar uždavinys – maksimaliai prinešti tiesos žodį prie kiekvieno“, – pripažino R. Požėla.

Iš pradžių paskaitos buvo VSAT centrinėje būstinėje, lektorių paskaitos, anot R. Požėlos, pareigūnus „supurtė“. Lektoriai toliau važinės per rinktines akcentuos patriotizmo ir istorinius aspektus.

„2014 metais žymiai suintensyvėjo Baltarusijos valstybės saugumo komiteto (KGB) ir Baltarusijos valstybinio pasienio komiteto (VPK) bandymai verbuoti į Baltarusiją vykstančius Lietuvos teisėsaugos institucijų pareigūnus“, – rašoma pirmadienį paskelbtame grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime.

„Ypatingai „patogus“ Baltarusijos saugumo tarnybų taikinys yra VSAT bei VRM teritorinių padalinių pareigūnai, kurie reguliariai vyksta į Baltarusiją įsigyti pigesnių prekių ar kitais ne tarnybos tikslais“, – teigiama dokumente.

Anot jo, Baltarusijos specialiąsias tarnybas labiausiai domina informacija apie Lietuvos VSAT ir policijos teritorinius padalinius: personalą, pareigūnų skaičių, patalpas, transporto priemones, ginkluotę, valstybinės sienos apsaugos technines priemones ir pan.

VSD teigimu, Lietuvos sieną kertančius Lietuvos piliečius praėjusiais metais aktyviai apklausinėjo, verbavo ir Rusijos federalinė saugumo tarnyba (FSB). Ji taip pat „vykdė agresyvią žvalgybinę veiklą prieš VSAT, rinko ekonominę, karinę ir politinę informaciją Lietuvos pasienio rajonuose, verbavo Rusijoje dirbančius Lietuvos verslininkus, lietuviško kapitalo įmonių darbuotojus bei teisėsaugos pareigūnus“.

Vilija Blinkevičiūtė
2021.05.09 16:56

Socialdemokratų pirmininke išrinkta Blinkevičiūtė: neatidėliotinas darbas – pergalė savivaldos rinkimuose

pažėrė kritikos opozicijos koalicijai; atnaujinta 18.22