Lietuvoje

2013.01.02 19:15

VTEK: A. Zaremba negali būti aukštinamas Vilniaus taryboje, bet viceministru dirbti gali

Šarūnas Černiauskas, DELFI.lt2013.01.02 19:15

Energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius pildo savo komandą. Viceministru skiriamas „darbietis“ Algimantas Zaremba, prieš mažiau nei metus sulaukęs sau nepalankaus etikos sargų sprendimo dėl viešųjų ir privačių interesų supainiojimo. Etikos sargai aiškina, kad pagal įstatymą jis negali būti skatinamas Vilniaus taryboje, tačiau dirbti viceministru gali.

Energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius pildo savo komandą. Viceministru skiriamas „darbietis“ Algimantas Zaremba, prieš mažiau nei metus sulaukęs sau nepalankaus etikos sargų sprendimo dėl viešųjų ir privačių interesų supainiojimo. Etikos sargai aiškina, kad pagal įstatymą jis negali būti skatinamas Vilniaus taryboje, tačiau dirbti viceministru gali.

A. Zaremba į etikos sargų akiratį pateko dar 2011 m., kuomet jis, eidamas Vilniaus tarybos nario pareigas, nenusišalino nuo klausimo dėl savo darbovietės – „Vilniaus energijos“ – akcijų perleidimo. „Darbietis“ nebalsavo nei už, nei prieš, tačiau formaliai balsavime dalyvavo. Šis sprendimas buvo lemtingas, mat jeigu A. Zaremba būtų nusišalinęs nuo balsavimo, Vilniaus taryboje būtų nebelikę kvorumo. Tokiu atveju, sprendimo dėl „Vilniaus energijos“ akcijų priėmimas būtų tapęs neįmanomu.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) tuomet pavedė A. Zarembos elgesį įvertinti Vilniaus tarybos Etikos komisijai. Pastaroji gerokai užgaišo, tačiau pernai kovą nusprendė, kad „darbietis“ pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą.

Šis įstatymas byloja, kad jį pažeidę asmenys „vienerius metus nuo pažeidimo paaiškėjimo dienos negali būti skatinami, priimami, skiriami ar renkami į aukštesnes pareigas“. Tačiau Energetikos ministerija laikosi pozicijos, kad mažiau nei prieš metus priimtas Vilniaus tarybos etikos sargų sprendimas netrukdo A. Zarembai sėsti į viceministro kėdę.

Etikos sargas etikos sargui nelygu

Energetikos ministro vyriausioji patarėja Daiva Rimašauskaitė DELFI teigė, esą Vilniaus tarybos Etikos komisijos sprendimas neužkerta kelio A. Zarembos skyrimui viceministru. Esą tai patvirtina ir VTEK.

„Mes iš VTEK esame gavę informaciją. Yra konstatuotas faktas, kad Vilniaus miesto tarybos Etikos komisija yra priėmusi sprendimą, kad jis yra supainiojęs interesus. Bet tai Vilniaus miesto tarybos Etikos komisija. O VTEK informacijos apie jo pažeidimus neturi. Taigi mes traktuojame, kad Vilniaus miesto tarybos Etikos komisijos sprendimas nėra traktuojamas kaip (įstatymo – DELFI) pažeidimas“, – kalbėjo D. Rimašauskaitė.

VTEK: ankstesnis įstatymas būtų draudęs A. Zarembą skirti viceministru

VTEK sekretoriato vadovas Tomas Čaplinskas DELFI teigė, kad A. Zaremba turi galiojančią neigiamą etikos sargų išvadą.

„Vilniaus tarybos Etikos komisija 2012 m. kovo 12 d. priėmė sprendimą, kad A. Zaremba pažeidė įstatymą. (...) Jis įstatymą pažeidė. VTEK pernai vasarą šitai išvadai pritarė. Kiek mes žinome, ji yra įsiteisėjusi, galiojanti“, – kalbėjo T. Čaplinskas.

Tačiau galiojanti nuobauda esą šiuo atveju nieko nereiškia. Mat dirbti viceministru A. Zarembai leidžia pakeistas įstatymas. Mat ankstesnės kadencijos Seimas eliminavo draudimą interesus supainiojusiems asmenims darbintis valstybės tarnyboje, o dabartinės sankcijos apsiriboja tik esama pažeidėjų darboviete.

„Situacija yra tokia, kad 2012 m. vasarą Seimas paredagavo įstatymą ir truputėlį palengvino sankcijas. (...) Iki to laiko galiojo sankcija, kad (įstatymą pažeidęs – DELFI) asmuo, nustojęs eiti pareigas, trejus metus net negali būti priimamas į valstybinę tarnybą. O šios dienos redakcija yra tokia, kad asmuo vienerius metus nuo pažeidimo paaiškėjimo dienos negali būti skatinamas ir priimamas arba skiriamas į aukštesnes pareigas. Iš šios nuostatos sektų, kad jeigu jis būtų skiriamas į kažkokias aukštesnes pareigas Vilniaus savivaldybėje, tada būtų pagrindas kvestionuoti šitą skyrimą. (...) O čia yra skyrimas į visai kitą instituciją“, – aiškino VTEK sekretoriato vadovas.

A. Zaremba yra dirbęs Ūkio ministerijoje, nuo kurios atskyrus dalį padalinių dešiniųjų Vyriausybė įsteigė Energetikos ministeriją. Naujojoje ministerijoje „darbiečiui“ vietos nebeliko. Tuomet jis įsidarbino „Vilniaus energijoje“, kur ėjo elektros energetikos projektų vadovo pareigas. Vilniaus taryboje jis dirba ne nuo kadencijos pradžios. A. Zaremba tarybos nario įgaliojimus įgijo po to, kai buvo nužudytas „darbietis“ tarybos narys Sergejus Novikovas.

Paieškos rezultatai

20180218

Įkelk naujieną

Nuotraukos
Nuotraukos
Kelkite nuotraukas tiesiai iš kompiuterio arba spauskite pridėti nuotrauką/as
Nuorodos į audiovizualinę informaciją
Autorius