Lietuvoje

2019.04.06 16:17

Seimo nariai veržiasi į Europos Parlamentą: vilioja net kelis kartus didesnė alga?

Gegužę vyksiantys rinkimai į Europos Parlamentą masina dabartinius Seimo narius. Kai kuriuose partijų sąrašuose jie įrašyti pirmais numeriais arba gana aukštai. Patys Seimo nariai aiškina patekę į Europarlamentą, ten ir rinktųsi darbą. Apžvalgininko Vytauto Bruverio teigimu, sąrašuose dominuoja Seimo nariai, nes partijoms trūksta asmenybių, taip pat ne paskutinį vaidmenį vaidina ir atlyginimas: europarlamentaras su įvairiais priedais per mėnesį gauna per 10 tūkst. eurų.

Pagal tai, kiek Seimo narių siekia tapti europarlamentarais, atrodo, kad Briuselyje kėdės daug minkštesnės nei Lietuvos parlamente. Pirmu numerius sąraše esantis Socialdemokratų darbo partijos lyderis Gediminas Kirkilas nemano, kad kandidatuodamas į Europarlamentą išduoda savo rinkėjus. 

„Ir ten mes atstovaujame Lietuvą, savo rinkėjus, be jokių abejonių. Tuo labiau, kad dabar Europos Parlamento rinkimai, sakyčiau, svarbesni negu anksčiau. Jeigu dabar buvo plius minus 100 parlamentarų įvairiausių populistų, todėl klasikiniam „socdemų“, socialistų, liaudies partijai laimėti kuo daugiau vietų yra labai svarbu“, – mano G. Kirkilas.

Pirmas savo vadovaujamos partijos sąraše esantis Tvarkos ir teisingumo pirmininkas Remigijus Žemaitaitis sako nelabai tikintis, kad būtent jis ir patektų į Europos Parlamentą. Jei taip atsitiktų, apygardoje, kur išrinktas, vyktų Seimo nario rinkimai. Mokesčių mokėtojams tai kainuotų maždaug 350 tūkst. eurų.

„Kurie pagal sąrašą išrinkti, tai natūralu, kad ateis kitas sąrašo narys. Bet aš apskritai sveikinu, kad politikai, ypač turintys patirties, dalyvauja Europos Parlamento rinkimuose, nes būtent ten didelį vaidmenį turi patirtis. O tai reiškia, kad tu atlaisvini vietą čia esančiam kitam kolegai politikui, kuris gali augti“, – LRT TELEVIZIJAI teigia R. Žemaitaitis.

Konservatorių sąraše į Europos Parlamentą – Seimo senbuviai, išskyrus pirmą numerį. Antruoju įrašytas Andrius Kubilius neslepia: jau senokai siekia tarptautinės karjeros. Socialdemokratų sąrašas vėlgi primena frakcijos narių sąrašą.

„Mano nusiteikimas rimtas, aš jau keleri metai vis intensyviau darbuojuosi tokioje tarptautinėje politikoje, ypač susietoje su mūsų kaimynais, su Ukraina“, – dėsto A. Kubilius.

„Ko gero pabandyčiau, nes esu sukaupęs šiokią tokią patirtį, visgi daugiau nei 20 metų dirbau čia, Seime“, – antrina kitas parlamentaras Algirdas Sysas.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis teigia, kad jei būtų norėjęs, pats galėjo būti Valstiečių ir žaliųjų sąraše į Europos Parlamentą, tačiau, jo teigimu, pirmiausia reikia baigti pradėtus darbus Seime.

„Tai yra teisėta, bet ar teisinga, tai turėtų kiekvienas Seimo narys nuspręsti. Jeigu jis rinktas vienmandatėje, tai tegul pasižiūri į savo programą, ar jis įgyvendinęs savo pažadus visus ir tada gali išeiti“, – atkerta Seimo pirmininkas.

Europaralmentaro alga kelis kartus lenkia Seimo nario – į rankas ji siekia apie 7 tūkst. eurų, taip pat mokama daugiau nei 4 tūkst. per mėnesį bendrųjų išlaidų išmoka. Apžvalgininkas Vytautas Bruveris sako, kad tokios sumos be abejonės vilioja Seimo nario kėdę iškeisti į europarlamentaro. Taip pat, jo teigimu, sąrašuose mirga Seimo narių pavardės, nes partijoms tiesiog trūksta ryškių asmenybių.

„Jie dirba lokomotyvais, tiesiog to partijos sąrašo stūmėjais, kurie pramuša ledus, pravalo kelią kitiems mažiau pajėgesniems pilkesniems sąrašo nariams, kurie ir yra tikrieji kandidatai į Europos Parlamentą.

Nereikia atmesti, kad dažnas iš tų Seimo narių, ypač nieko neturiu prieš politikos senjorus, vyresnio amžiaus nori į tą Europos Parlamentą, nes tai gera vieta jaukiai pabūti, kai pasiekia pensinį amžių“, – paaiškina „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas.

Lietuva gegužės 26-ąją rinks 11 europarlamentarų. Kovą atlikta apklausa rodo, kad po tris mandatus gautų valstiečiai žalieji ir konservatoriai, socialdemokratai du, Tvarka ir teisingumas, Darbo partija ir „socialdarbiečiai“ po vieną mandatą.