Lietuvoje

2015.03.28 15:03

R. Paksas: rinkimų rezultatai – labiau nei kuklūs

BNS2015.03.28 15:03

Savivaldybių tarybų rinkimų rezultatai – daugiau nei kuklūs, sako partijos „Tvarka ir teisingumas lyderis europarlamentaras Rolandas Paksas.

Savivaldybių tarybų rinkimų rezultatai – daugiau nei kuklūs, sako partijos „Tvarka ir teisingumas lyderis europarlamentaras Rolandas Paksas.

„Praėjusių savivaldos rinkimų statistika mums nėra palanki, rezultatai – labiau nei kuklūs. Turime du tiesiogiai išrinktus merus – iš pirmojo turo Pagėgiuose, iš antrojo turo – Kalvarijoje ir septyniasdešimt devynis savivaldybių tarybų narius“, – šeštadienį partijos tarybos posėdyje Gargžduose sakė R. Paksas.

Pasak R. Pakso, prastiems rinkimų rezultatams esminės įtakos turėjo politinis kontekstas, įvardindamas teisėsaugos atliekamą tyrimą dėl viešųjų pirkimų partijos vadovaujamoje Vidaus reikalų ministerijoje. Teisėsaugos veiksmus jis sakė esant „politine akcija“.

„Šios politinės akcijos pasekmės mūsų partijai itin skaudžios: sutrikdyta normali partinė veikla, buvo priverstas atsistatydinti partijos deleguotas Vidaus reikalų ministras, sutrikdytas štabo ir parlamentinės frakcijos darbas. Į amžinybę išlydėjome Algimantą Juocevičių, šią savaitę iš Seimo plenarinio posėdžio į ligoninę išgabentas Rimas Antanas Ručys. Ką ruošiasi „ištirti“ šios politizuotos bylos, tampančios antikorupcinės kovos farsu tyrėjai?“ – kalbėjo R. Paksas.

Kalbėdamas apie ekonominę šalies situaciją jis sakė, kad aštrėjantis Rusijos ir Ukrainos konfliktas bei abipusės Europos Sąjungos ir Rusijos sankcijos lėmė lėtesnę Lietuvai svarbių užsienio prekybos partnerių ekonomikos plėtrą 2015 metais, taip pat savo kalboje kritiškai pasisakė apie Europos Sąjungą.

„Šiandien žymiai svarbiau ginti tautą, jos tapatumą kasdien, kurti modernų tautiškumą, sąžiningą, dorą ir laimingą visuomenę, kurioje šimtmečiais puoselėta kultūra ir vertybės derėtų su naujojo pasaulio nešama pažanga“, – savo kalboje sakė R. Paksas.

Taip pat jis kėlė klausimą, „ar neturime pavyzdžių kitose Europos valstybėse, kaip reikia kovoti už nacionalinius interesus ir nacionalinę politiką?“, ir kaip pavyzdžius įvardino Vengrijos premjerą Viktorą Orbaną, „Nacionaliniam frontui“ vadovaujančią Prancūzijos politikę Marrie Le Pen, tvirtino, jog šie politikai neadekvačiau vertinami Lietuvos žiniasklaidoje.

„V. Orbanas siekia kurti neliberalią, nacionaliniais pagrindais ir darbu paremtą valstybę. Jis nemano, kad tokiai vizijai užkerta kelią tai, jog šalis priklauso Europos Sąjungai, užkerta kelią kurti naują, nacionaliniais pagrindais paremtą neliberalią valstybę“, – sakė R. Paksas

„Prancūzai suprato, kad Europos Sąjunga neatitinka tos utopijos, kuri jiems buvo įsiūlyta. Europos Sąjunga smarkiai nutolo nuo demokratinio veikimo“, – apie Prancūzijos piliečių paramą kraštutiniams dešiniesiems kalbėjo R. Paksas.

Pasisakydamas apie „Tvarkos ir teisingumo“ partiją R. Paksas sakė, kad ji išsiskiria kaip nuosekli, tradicines moralines vertybes, nacionalinius valstybingumo prioritetus bei tautinę bendruomenę formuojanti jėga.

„Mes sakome – šeima yra pagrindinė bendruomenė, iš kurios išauga bet kuri kita humaniškoji visuomenė. Jos pamatinės vertybės – tikėjimas, viltis ir meilė. Kad ir kaip tai nepatiktų globalizmo apologetams, mes privalome ginti šias vertybes, jei norime išlikti kaip tauta“, – kalbėjo lyderis.

Koalicijos partneriai žmonių pasitikėjimo nesulaukė dėl nevieningos nuomonės, sako A. Butkevičius

Premjeras socialdemokratų vadovas Algirdas Butkevičius sako, jog valdančiosios koalicijos partneriai per savivaldos rinkimus didelio žmonių pasitikėjimo nesulaukė demonstruodami priešingas nuomones nei buvo sutarta valdančiųjų.

Partijos tarybos posėdyje šeštadienį Vilniuje A. Butkevičius rinkimų rezultatus įvertino gerai, bet ragino partiečius laikytis vieningai, neviešinti spaudoje vidaus nesutarimų skyriuose.

„Rinkėjai žiūri, kaip mūsų politikai elgiasi atsakingas pareigas. Mūsų koalicijos partneriai, darau tokią išvadą, neįgijo pasitikėjimo būdami valdžioje todėl, kad bandydavo demonstruoti savo poziciją šiek tiek kitokią nei yra nubrėžta bendra Vyriausybės arba daugumos vizija arba strategija. Pateiksiu keletą pavyzdžių. Pavyzdžiui, politinė taryba priima sprendimą, kad visi pritariam euro įvedimui, po to praeina keletas dienų, mūsų partneriai išeina ir sako – mes prieš euro įvedimą, gal reikia referendumą organizuoti“, – sakė A. Butkevičius.

„Visuomenė nemėgsta politikų, kurie yra komandoje ir kalba ne vienu balsu, tada kyla klausimai – kokie iš tikrųjų tie sprendimo priimami dėl Lietuvos žmonių?“ – sakė socialdemokratų vadovas.

Kritikos A. Butkevičius išsakė ir skirtingą nei patvirtinta frakcijos nuomonę išsakantiems parlamentarams. „Ir aš labai savo frakcijos bičiulius kviečiu – mes turime kalbėt kaip vienas balsas. Aš matau kai kada frakcijoje mūsų partijos bičiulių pasireiškia kitokios nuomonės. Ko siekiama? Iškelti, parodyti save? Jei taip mąstoma, tai yra trumpas periodas politiniame gyvenime. Kai kada atrodo, gal ta nuomonė ir nepriimtina, bet turi būti aiškiai kalbama vieningu balsu, parodant, kad mes žinome, ką darome, žinome, kokius sprendimus reikia priimti“, – kalbėjo socialdemokratų vadovas.

Įvertindamas savivaldybių tarybų rezultatus A. Butkevičius pažymėjo, kad socialdemokratai padidino tiek mandatų, tiek balsavusių už juos skaičių. Per 2011 metų savivaldos rinkimus už socialdemokratus balsavo 181 tūkst. žmonių, o per šių metų kovo rinkimus socialdemokratai gavo 214 tūkst. balsų.

„Padidintas mandatų skaičius, padidintas balsavusiųjų skaičius, tai yra didžiulis mūsų visų bičiulių nuopelnas ir mūsų visų pastangomis pasiektas toks rezultatas“, – sakė A. Butkevičius.

Socialdemokratų vadovas kritikavo ir santykių aiškinimąsi viešoje erdvėje, smerkė partiečius, į rinkimus ėjusius su visuomeniniais komitetais. „Žiūriu į panevėžiečius. Man surinkdavo artimieji Panevėžio miesto spaudą. Pavadino taip – savaitinis laikraštis Panevėžio socialdemokratų skyriaus virtuvė atskleidimui, vienas kito kritikai. Ir žmonės vos ne laukdavo, kada išeis kitas laikraštis, kur bus galima giliau susipažint apie socialdemokratų skyrių. Kita blogybė – prieš formuojant sąrašą dalis partijos bičiulių išeina ir suformuoja visuomeninį komitetą. Tai jūs man pasakykite – ar galima pasitikėti politikais, dalyvaujančiais rinkimuose, jei vietos skyriuose nėra sutarimo, visuomenė nemato vieningumo“, – kalbėjo A. Butkevičius.

Socialdemokratų partija didžiausiais praradimais įvardino prarastus merų postus Alytuje, Šiauliuose, Pakruojo ir Tauragės rajonuose, taip pat kritiškai vertina didžiųjų miestų skyrių rezultatus. Pasak partijos tarybos patvirtino dokumento, nepaisant pastebimai aktyvesnės skyrių veikos šiuose savivaldybių tarybų rinkimuose, didžiųjų miestų skyriai esminio persilaužimo nepasiekė.

LSDP rinkimų štabo vadovas Algirdas Sysas pastebėjo, kad Vilniuje, palyginti su 2011 metais, už socialdemokratus balsavo 5 tūkst. rinkėjų mažiau, o iš viso didžiuosiuose miestuose socdemai prarado apie 9 tūkst. balsų.

Kalbėdamas apie būsimus Seimo rinkimus A. Sysas sakė, jog socialdemokratai turi trauktis labiau į kairę, kad išsiskirtų iš centro poziciją pasirinkusių partijų. „LSDP mažai pabrėžia socialinę demokratiją, jie supanašėjo su centro dešinės partijomis. Mes visi parlamentinės partijos bandome būti centre. Jei mes iš to centro nepajudėsime kairiau, aš bijau, kad kituose rinkimuose mes turėsime panašių problemų“, – sakė A. Sysas.

„Jei po 2011 metų savivaldos rinkimų šiuose miestuose LSDP turėjo 38 mandatus, tai po šių mes turime tik 25 didžiuosiuose miestuose. Čia tikrai yra katastrofa“, – sakė A. Sysas.

Socialdemokratų partija savivaldybių tarybų rinkimuose kovą gavo daugiausiai – 359 mandatus, 16 socialdemokratų išrinkta merais.

V. Landsbergis partiečius kritikavo dėl rinkimuose pralaimėtų miestų

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) partijos garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis partiečius kritikavo dėl prarastų merų postų didžiuosiuose šalies miestuose.

„Padėtis Panevėžyje ir Šiauliuose – aš nežinau, ar tai yra svarstoma kokioje nors virtuvėje, ar čia svarstysime, kas ką rekomenduos mūsų skyriams. Pergyvenome pasekmes tam tikros trumparegystės ar perdėto optimizmo Kaune. Anykščiuose nesusitvarkėme su brutaliu smurtu paskutinę akimirką. Ypač svarbūs signalai ir specifinė situacija Panevėžyje ir Šiauliuose (...) pasireiškus tokiam dalykui kaip vienkartinės visuomeninės grupės vieniems rinkimams sudaromos, kuriose veikia ir mūsų žmonės, šiek tiek pasitraukę, susispendavę, bet išaugę iš mūsų terpės ir iš mūsų idealų. Kaip mes veiksime toje erdvėje ir konkrečiai tuose miestuose – tai tikrai gana svarbu, nes šiaip ar taip, kažko nepraradom, o miestus praradom“, – kalbėjo partijos garbės pirmininkas.

TS–LKD pirmininkas Andrius Kubilius dėkojo partiečiams už darbą rinkimų metu, tai pat dar kartą paragino partiečius pirmininko rinkimuose suteikti progą jauniems kandidatams.

„Aš savo išpažintį sau pasidariau šiek tiek anksčiau ir apie tai garsiai paskelbiau. (...) Šiandien labai svarbu suvokti, kad Lietuva, o taip pat ir mes, esame ant naujos darbotvarkės slenksčio. Turime suvokti, kad kitas Seimas užbaigs jau antrąjį XXI amžiaus dešimtmetį ir turime suvokti, kad šiandien Lietuvos visuomenė kvėpuoja jau šiek tiek kitokiu oru nei kvėpavo devyniasdešimtaisiais metais. Todėl ir sakau labai paprastai: nepamirškite įleisti šviežio oro į partijos gyvenimą ir į valstybės gyvenimą. Nebijokime atverti duris ir langus naujai kartai, naujai bangai, naujai energijai, naujam žygiui, naujoms idėjoms. Tai nereiškia, kad turime nuklysti nuo kelio, kurį brėžėme nuo devyniasdešimtųjų. (...) Nebijokime net ir skersvėjų – tegu pravalo smulkių nuoskaudų ar užgautų ambicijų, tarpusavio pasipykimų ar kokių nors smulkių nesutarimų tvaikelį mūsų bendruomenėje“, – kalbėjo A. Kubilius.

Partijos pirmininko rinkimuose nedalyvauti nusprendęs A. Kubilius anksčiau yra pareiškęs savo paramą europarlamentarui Gabrieliui Landsbergiui.

„Mano apsisprendimas nedalyvauti pirmininko rinkimuose buvo paremtas to matymo, kad aš galiu realiai paskatinti atsinaujinimą partijoje“, – žurnalistams vėliau sakė A. Kubilius, kuris pabrėžė, kad G. Landsbergis turi tam reikiamų savybių.

Į partijos pirmininkes taip pat kandidatuojanti pirmininko pavaduotoja Irena Degutienė, reaguodama į šį jauno lyderio akcentavimą, prisistatė kaip „nešviežias, atsibodęs veidas“. Politikė pabrėžė apie vienijimo ir telkimo svarbą partijoje.

„Noriu susitelkti ir kad mes visi susitelktume bendram darbui, Šiandien iššūkis yra vienas ir pagrindinis: strategijas puikiai kuriame, tačiau šiandien mes turime kurti pozityvią, vienijančią ir partijos tapatumą atitinkančią politinę programą ir įrodyti rinkėjams, kad esame tam pasirengę ir ją paversti realybe“, – kalbėjo I. Degutienė, kuri ragino partiečius būti mažiau arogantiškus ir savikritiškesnius.

G. Landsbergis, vertindamas esamą situaciją po rinkimų, taip pat ragino partiją susitelkti.

„Tik radę bendrystę, tik parodę susitelkimą, mes galėsime judėti į priekį. Jeigu mes norime atstatyti savo idėjų lyderystę, kuri leistų laimėti rinkimus ir leisti toliau taikyti tą lyderystę ir įgyvendinti tas idėjas, mes galėsime tik pristatydami save kaip vientisą bendriją, kuri yra pasiruošusi susitarti ir priimti sprendimus, kurie yra reikalingi Lietuvai“, – kalbėjo kandidatas į partijos pirmininkus.

Konservatoriai savivaldybių tarybų rinkimuose užėmė antrą poziciją su 253 mandatais.