Naujienų srautas

Lietuvoje2019.04.06 11:02

Seni šiferio stogai keičiami lėtai: kai kurie gyventojai negali pretenduoti į paramą

Ekspertai tvirtina kad du trečdaliai Lietuvos provincijos stogų uždengti šiferiu, turinčiu kenksmingo sveikatai asbesto. Tačiau seni šiferio stogai keičiami lėtai, nes daugelis žmonių sako tam neturintys tam pinigų. Šiemet iš Kaimo plėtros programos asbestui šalinti skirta 3 mln. 300 tūkst. eurų. Tačiau miestų ir savivaldybių centrų bei sodų bendrijų gyventojai pretenduoti į tokią paramą negali.

Skaičiuojama, kad pasinaudojant parama iš Kaimo plėtros programos nuo 2012-ųjų iki 2020-tųjų būtų pakeista maždaug 16 tūkst. seno šiferio stogų. Tarp pernai gavusiųjų kompensaciją už asbesto stogo pakeitimą – ir Biržų rajono gyventoja. Pasak jos, parama galėtų būti didesnė, o tvarkyti dokumentų reikėtų mažiau.

„Sūnus sako: keiskite, keiskite. Tai sakau, jei tu keisk, tvarkyk dokumentus, tai parašėme įgaliojimą, jis tvarkė, važinėjo visur. Mes i6 viso mokėjome apie 7 tūkst. Eurų“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja Sonata Simpsonienė.

Šiemet paramai skirta daugiau nei trys milijonai eurų. Kaimo gyventojai, norintys atnaujinti namų stogus, iki gegužės pabaigos gali teikti paraiškas Nacionalinei mokėjimo agentūrai. Jeigu paraišką patvirtins, bus kompensuota iki pusės išlaidų, bet ne daugiau nei du tūkstančiai eurų.

„Visą projektą reikėtų įgyvendinti per 12 mėnesių nuo sprendimo skirti paramą priėmimo dienos. Šių metų naujiena – yra paskaičiuoti fiksuoti įkainiai 3 rūšių stogo dangoms, taip pat paskaičiuotas fiksuotas įkainis transportavimo, išvežant atliekas į aikštelę“, – sako Nacionalinės mokėjimo agentūros patarėja Alma Valskytė.

Dėl lėšų stokos jau kelinti metai agentūra patenkina tik apie du trečdalius paraiškų. Tuo metu miestų ir savivaldybių centrų bei sodų bendrijų gyventojai į tokią paramą pretenduoti negali. Nors net ir Vilniuje, skaičiuojama, asbesto stogų yra maždaug 12 tūkstančių tonų.

„Nusipirkau butą tame name ne per seniausiai. Labai norėčiau stogą pasikeisti, bet reikėtų, kad visi kaimynai prisidėtų. Bet jei būtų parama, tai paskatintų daugiau žmonių keisti stogus“, – mano Vilniaus gyventoja Monika Sakalauskaitė.

Aplinkos ministerija treti metai kompensuoja seno šiferio, kitų asbesto turinčių gaminių surinkimo iš gyventojų ir atvežimo į sąvartynus išlaidas, o darbus organizuoja savivaldybės.

„Žiūrima, kokie savivaldybių poreikiai, kaip jos dalyvauja, ar žmonės kreipiasi, ar susidaro tų atliekų. Pagal mūsų kvietimus, dalyvauja 40 savivaldybių iš 60, gal kiek daugiau. Yra savivaldybių, kurios visai neteikia paraiškų“, – teigia Aplinkos projektų vertinimo agentūros specialistas Antonas Misevičius.

Apytikriu Aplinkos ministerijos skaičiavimu, Lietuvoje yra maždaug 90 tūkstančių pastatų su senais šiferio stogais, turinčiais sveikatai kenksmingo asbesto. O jeigu jie visi būtų pakeisti, susidarytų milijonas tonų asbesto atliekų. Iki šiol nėra sutvarkyta nė dešimties tūkstančių tonų.

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi