Lietuvoje

2015.03.27 11:59

Seimas atmetė siūlymą mažinti parlamentarų skaičių

Seimas grąžino iniciatoriams tobulinti opozicijos siūlymą sumažinti Seimo narių skaičių nuo dabar esančio 141 iki 101. Tam būtų keičiamas Konstitucijos 55 straipsnis.

Seimas grąžino iniciatoriams tobulinti opozicijos siūlymą sumažinti Seimo narių skaičių nuo dabar esančio 141 iki 101. Tam būtų keičiamas Konstitucijos 55 straipsnis.

Pagrindinis argumentas, kad nuo 1992-ųjų, kai referendumu buvo priimta Konstitucija, iki 2013-ųjų Lietuvos gyventojų sumažėjo beveik 750 tūkst.

Konstitucijos 55 straipsnio pataisų svarstymas įtrauktas Seimo opozicijos darbotvarkėje. Tačiau po siūlymu parlamentarų skaičių mažinti nuo 141 iki 101 pasirašė įvairių frakcijų nariai – iš viso 36.

Kitas argumentas, kodėl reikia mažinti Seimo narių skaičių – teisinė bazė iš esmės jau sutvarkyta, šalis Europos Sąjungos narė ir daugeliu atveju vadovaujasi bendrijos įstatymais, todėl parlamentarų darbo krūvis gerokai sumažėjęs.

„Daugelyje ES valstybių atstovavimas yra žymiai didesnis, pavyzdžiui, didžiausias atstovavimas yra berods Makedonijoje – iki 67 tūkst. žmonių. Vidutiniškai 37 tūkst.–44 tūkst. žmonių vienam parlamento nariui. O mes, Latvija, nors Latvijoje žymiai mažiau žmonių, tenka vienam parlamentarui 21 tūkst. žmonių“, – sako Seimo Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų frakcijos narys Antanas Matulas.

Šio siūlymo iniciatorių skaičiavimais, sumažinus parlamentarų skaičių iki 101 per metus būtų sutaupoma gerokai per tris milijonus eurų.

„Šalia Seimo narių skaičiaus turi mažėti ir valstybės tarnautojų skaičius. Deja, žmonių, gyventojų mažėja, o valstybės tarnautojų aparatas auga“, – sako Socialdemokratų partijos frakcijos narys Algirdas Sysas.

Kiti valdančiosios koalicijos partneriai siūlymą dėl parlamentarų skaičiaus mažinimo žada palaikyti.

„Mes iš esmės už. Bet šiuo konkrečiu atveju reikia žiūrėti, kokį ten dydį mažinti, gal dar daugiau reikia sumažinti“, – sako Darbo partijos frakcijos seniūnas Kęstutis Daukšys.

„Mūsų skaičiavimais, apie 101–103 Seimo nariai turėtų būti. Tokį pasiūlymą aš registravau prieš penketą metų. Iš aš registravau ir frakcija palaikė, kad būtų renkami Seimo nariai ne pagal sąrašą, o tik vienmandatėse“, – sako „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos narys Remigijus Žemaitaitis.

Konstitucinės teisės ekspertas Vytautas Sinkevičius teigia, kad sumažinus parlamentarų skaičių demokratija nesusilpnės. Ji priklauso nuo rinkimų tvarkos, rinkėjų galimybės laisvai balsuoti ir skaidrumo.

„Sumažinus Seimo narių skaičių, mano galva, padidėtų konkurencija dėl Seimo narių vietų. Politinės partijos turėtų labai atsakingai formuoti savo sąrašus, įtraukti tik tuos žmones, kurie tikrai yra pasirengę buti Seimo nariais, tautos atstovais. Ir galbūt tai užkirstų kelią ir populistams patekti į Seimą, dalyvaujant rinkimuose vienmandatėse rinkimų apygardose“, – sako MRU Konstitucinės ir administracinės teisės instituto profesorius Vytautas Sinkevičius.

Pasak jo, kiek parlamentarų galėtų būti tautos atstovybėje, turėtų būti sprendžiama tik gerai išdiskutavus ir referendumu.