Lietuvoje

2013.01.02 13:15

Gyventojai nebenori V. Uspaskicho matyti premjero kėdėje

Šarūnas Černiauskas, DELFI.lt2013.01.02 13:15

Ilgą laiką buvęs tarp politikų, kuriuos gyventojai labiausiai nori matyti premjero poste, Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas praranda reitingus. Tinkamiausiu Vyriausybės vadovu jį laiko jau mažiau nei 10 proc. gyventojų. Politologas Ramūnas Vilpišauskas mano, jog šis reitingų nuosmukis – pirmiausiai paties V. Uspaskicho nuopelnas.

Ilgą laiką buvęs tarp politikų, kuriuos gyventojai labiausiai nori matyti premjero poste, Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas praranda reitingus. Tinkamiausiu Vyriausybės vadovu jį laiko jau mažiau nei 10 proc. gyventojų. Politologas Ramūnas Vilpišauskas mano, jog šis reitingų nuosmukis – pirmiausiai paties V. Uspaskicho nuopelnas.

DELFI užsakymu visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ gruodžio 12–18 dienomis atlikta apklausa parodė, kad šiuo metu yra tik vienas politikas, kurį premjero poste matyti nori daugiau kaip 10 proc. gyventojų. Tai premjero postą šiuo metu ir užimantis Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius. Partijų reitinge taip pat karaliauja socdemai, smarkiai išauginę savo persvarą prieš visus konkurentus.

R. Vilpišauskas: savo populiarumą numušė pats V. Uspaskichas

Apklausos duomenimis, per du mėnesius gyventojų, norinčių V. Uspaskichą matyti premjero poste, sumažėjo trečdaliu – nuo 15,8 proc. spalį iki 9,9 proc. gruodį. Po labai ilgos pertraukos šis rodiklis smuko žemiau 10 proc. ribos.

Tuo metu dar vasarą, birželio mėnesį, Darbo partijos lyderis žengė koja kojon su šio reitingo lyderiais. Tuomet tinkamiausiu premjeru gyventojams atrodė esąs Socialdemokratų partijos pirmininkas A. Butkevičius, po rinkimų ir užėmęs šį postą. Jo kandidatūrą palaikė 16,1 proc. respondentų. Antra žengė konservatorė Irena Degutienė (15,7 proc.), trečias – V. Uspaskichas (14,4 proc.).

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) direktorius R. Vilpišauskas mano, jog Darbo partijos lyderis pats „užsidirbo“ populiarumo nuosmukį. Esą tikėtina, kad taip gyventojai reagavo į V. Uspaskicho viešus pareiškimus sprendžiant jo paties teisinės neliečiamybės panaikinimo klausimą.

„Pagrindinis spėjimas turėtų būti toks. Žinoma, tokiais atvejais tai visada tiktai spėjimai. Manau, kad tai, kaip jis elgėsi, ir tai, ką daugelis apžvalgininkų vadino tyčiojimusi iš Seimo, veikiausiai ir turėjo įtakos tokiems nuomonės pokyčiams“, – kalbėjo TSPMI vadovas.

Pasak jo, paties V. Uspaskicho nuomonės pasikeitimai, kuomet tuoj po rinkimų jis žadėjo „vaikščioti į bylą be jokių problemų“, o jau po kelių savaičių iš paskutiniųjų kabinosi į neliečiamybę, tokios didelės įtakos respondentų nuomonei neturėjo.

„Dėl to turėčiau abejonių. Nes jo nuomonė ir šiuo, ir kitais panašiais klausimais keitėsi ne kartą. Ir dažnai – smarkiai. Manau, kad tie, kas bent jau anksčiau jį teigiamai vertino, nelabai kreipia dėmesio į tokią nenuoseklią poziciją. Nuoseklumas, manau, tokiems žmonėms ir taip neatrodo labai didelė vertybė“, – tęsė R. Vilpišauskas.

Simpatijos A. Butkevičiui auga kaip ant mielių

Pagal populiarumą prezidentę Dalią Grybauskaitę pavijęs ir pralenkęs premjeras A. Butkevičius toliau augina savo persvarą prieš konkurentus ir kitose apklausose.

Geriausiu galimu premjeru jį laiko jau kas trečias Lietuvos gyventojas. Per du mėnesius taip manančių respondentų padaugėjo 6,8 procentinio punkto.

Premjero postą palikęs A. Kubilius tapo populiaresnis

Trokštamiausių premjerų reitinge nuo V. Uspaskicho nežymiai atsilieka du konservatoriai – I. Degutienė ir visai neseniai premjero kėdę A. Butkevičiui užleidęs Andrius Kubilius.

Likę apklausos dalyvių įvardinti politikai sulaukė mažiau nei 5 proc. respondentų palaikymo.

Partijų reitinge – socdemų šuolis ir „darbiečių“ nuosmukis

Partijų populiarumo reitinge karaliauja socialdemokratai. Už juos dabar balsuotų daugiau kaip 24 proc. „Spinter“ tyrimų apklaustų gyventojų.

Dar rugsėjį socdemus palaikančių respondentų buvo 16,9 proc. Taigi akivaizdu, kad po rinkimų sparčiai auga tiek partijos, tiek jos lyderio populiarumas.

Artimiausia socdemų konkurentė – Darbo partija. Ją palaikančių respondentų gruodį buvo kiek daugiau nei 15 proc. „Darbiečiai“, kaip ir konservatoriai, per du mėnesius išlaikė panašų populiarumo lygį. Tiesa, konservatoriai aplenkė „tvarkiečius“, kurių populiarumas per du mėnesius sumenko 1 procentiniu punktu.

Nuo Rolando Pakso partijos nežymiai atsilieka Liberalų sąjūdis. Šią politinę jėgą šiuo metu palaiko 6,8 proc. respondentų – 1 procentiniu punktu daugiau nei rugsėjį.

Socdemų ir A. Butkevičiaus populiarumas – pasitikėjimas avansu

TSPMI vadovo R. Vilpišausko nuomone, tiek socdemų, tiek šios partijos lyderio populiarumas atspindi gyventojų lūkesčius.

„Manau, kad pagrindinis dalykas – tam tikras pasitikėjimo kreditas, susijęs veikiau su lūkesčiais, nukreiptais į ateitį, negu su atliktais darbais. Nes A. Butkevičius, tapęs premjeru, dar mažai ką spėjo padaryti. Manyčiau, tai išankstinis pasitikėjimo kreditas“, – sakė politologas.

Anot jo, daugiausiai politinėse batalijose išlošę socdemai gali daugiausiai ir pralošti, jei naujosios valdžios sprendimai gyventojų netenkins.

„Manau, kad taip galima sakyti. Tiek teigiama, tiek neigiama prasme tai yra pagrindinė partija koalicijoje. Ir jai teks atsakomybė tiek už nuopelnus, tuos dalykus, kuriuos teigiamai vertins rinkėjai, tiek už padarytas klaidas“, – reziumavo R. Vilpišauskas.

Paieškos rezultatai

20180218

Įkelk naujieną

Nuotraukos
Nuotraukos
Kelkite nuotraukas tiesiai iš kompiuterio arba spauskite pridėti nuotrauką/as
Nuorodos į audiovizualinę informaciją
Autorius