Naujienų srautas

Lietuvoje2015.03.26 15:16

Prezidentė teikia įstatymų pataisas, skatinančias vaikų globą šeimose bei šeimynose

ELTA 2015.03.26 15:16

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teikia Seimui įstatymų iniciatyvas, skatinančias ir spartinančias vaikų globą šeimose bei šeimynose ir įvaikinimą.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teikia Seimui įstatymų iniciatyvas, skatinančias ir spartinančias vaikų globą šeimose bei šeimynose ir įvaikinimą.

„Nebegalime toliau taikstytis su tuo, kad tūkstančiai Lietuvos vaikų auga globos įstaigose. Neabejoju, kad šalyje yra daug geros širdies žmonių, galinčių šiems vaikams suteikti tikrą šeimą ir tikrus namus. Tačiau turime paskatinti šiuos žmones kilniam žingsniui“, – sakė Prezidentė.

Seimui teikiamose įstatymų pataisose numatytas didesnis finansavimas globėjų šeimoms ir šeimynoms. Šiuo metu šeimos, globojančios vaiką, gauna 152 eurų išmoką, kuri yra nedidinta nuo 1999 metų. Todėl siūloma ją didinti du kartus – iki 304 eurų. Taip pat siūloma garantuoti didesnes šeimynos dalyvių – ir tėvo, ir motinos – pajamas. Dabar jiems garantuojama tik minimali mėnesio alga (300 eurų), o įstatymo pataisoje siūloma numatyti ne mažesnę kaip 431 euro sumą.

Anot Prezidentės, būtina greitinti patį globos ir įvaikinimo procesą. Vaikai globos įstaigose užsibūna ir dėl to, kad galimi globėjai ir įtėviai priversti ilgai laukti privalomų mokymų. Todėl siūloma padidinti tokių mokymų prieinamumą.

Prezidentė taip pat siūlo spartinti nuolatinės globos ir įvaikinimo bylų nagrinėjimą teismuose, kad šios bylos būtų nagrinėjamos pirmumo tvarka ne ilgiau kaip 2 mėnesius. Dabar tokios bylos neretai trunka nuo pusmečio iki metų.

Pasak Prezidentės, nuo šių įstatymų pataisų prasidėtų naujas procesas, per kurį globą įstaigose pakeistų globa šeimose ir šeimynose. Vaikus reikia vaduoti iš skandalais aptekusios biurokratinės globos sistemos, suinteresuotos pirmiausia išlaikyti save.

Lietuvoje šiuo metu be tėvų globos yra likę apie 10 tūkstančių vaikų. Globos įstaigos gauna kelis kartus didesnį finansavimą nei šeimos ir šeimynos. Iš valstybės ir savivaldybių biudžetų vaikų globos įstaigoms per metus yra skiriama 45 mln. eurų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi