Lietuvoje

2015.03.26 11:47

EP panaikino V. Uspaskicho teisinę neliečiamybę

LRT.lt, DELFI.lt, 15min.lt2015.03.26 11:47

Europos Parlamentas trečiadienį Briuselyje panaikino Darbo partijos įkūrėjo Viktoro Uspaskicho teisinę neliečiamybę.

Europos Parlamentas trečiadienį Briuselyje panaikino Darbo partijos įkūrėjo Viktoro Uspaskicho teisinę neliečiamybę.

Neliečiamybės panaikinimas leis Lietuvos apeliaciniam teismui nagrinėti bylą, kurioje žemesnės instancijos teismas už sukčiavimą ir apgaulingą buhalterinės apskaitos tvarkymą V.Uspaskichui skyrė ketverių metų laisvės atėmimo bausmę.

Nuosprendis įsigalios tik po Apeliacinio teismo sprendimo. Politikas savo kaltę neigia ir vadina procesą politiškai motyvuotu.

Prieš europarlamentarų balsavimą Liberalų ir demokratų aljanso už Europą (ALDE) frakcijos, kuriai priklauso ir V.Uspaskichas, lyderis Guy Verhofstadtas pasiūlė grąžinti projektą jį parengusiam Teisės reikalų komitetui. Politikas pareiškė, kad prieš V. Uspaskichą Lietuvoje iškelta byla yra politinė. EP daugumos balsų persvara pasiūlymas atmestas.

Trečiadienį prieš balsavimą V.Uspaskichas išplatino laišką EP nariams, kuriame žadėjo bado streiką, jei neliečiamybė bus panaikinta, vadino Lietuvos valdžią „banditais“ ir skundėsi žmogaus teisių pažeidimais Lietuvoje.

Ateityje europarlamentarai turėtų balsuoti dėl dar vieno prokurorų prašymo panaikinti neliečiamybę, kad V. Uspaskichas galėtų būti teisiamas dėl įžeidimo.

V. Uspaskichas neliečiamybę įgijo, kai pernai liepos 1 dieną oficialiai tapo naujos kadencijos Europos Parlamento nariu.

Siūlė grąžinti komitetui

Svarstant trečiadienio posėdžio darbotvarkę ALDE (liberalų) frakcijos vadovas Belgijos europarlamentaras Guy`us Maurice`as Marie Louise`as Verhofstadtas pareikalavo klausimą dėl V. Uspaskicho neliečiamybės grąžinti pakartotinai svarstyti Europos Parlamento Teisės komitete.

Vos prasidėjus trečiadienio posėdžiui G. Verhofstadtas pareiškė, kad jis abejoja, ar V. Uspaskichui Europos Parlamente buvo sudaryta galimybė išsakyti savo poziciją dėl Lietuvoje jam iškeltos bylos.

„Visi dar vakar gavome laišką iš V. Uspaskicho, kurį jis šiandien dar pakartojo. Yra vienas principas, kuris Europos Parlamente yra taikytinas. Tai teisė į vienodą traktavimą ir elgesį su mūsų nariais. Turiu abejonių, ar tai buvo padaryta V. Uspaskicho atveju“, – sakė belgų politikas.

Jis tvirtino, kad jam asmeniškai kyla abejonių, ar su V. Uspaskichu ir jo partija Lietuvoje nesiekiama susidoroti.

„Aš dėl to turiu rimtų abejonių, kurios nebuvo išsklaidytos“, – sakė jis.

G. Verhofstadtas tikino, kad jam kyla abejonių, kodėl likus dviem dienoms iki rinkimų V. Uspaskicho byloje buvo perkvalifikuoti kaltinimai. Taip pat dėl to, ar V. Uspaskicho parašai ant mokestinių deklaracijų nebuvo padirbti.

„Galiausiai „Wikileaks“ pranešimai, kad aukščiausios instancijos nori išstumti jį iš Lietuvos politikos dėl to, kad jis rusų kilmės“, – pridūrė belgų politikas.

Jam įnirtingai reikalaujant balsuoti tuojau pat, Europos Parlamento pirmininko Martino Schulzo kantrybė išseko. „Pone Verhofstadtai, įsidėkite klausos aparatą“, – diskusiją nutraukė jis.

V. Uspaskichas paskelbė bado streiką

Tuo metu pats V. Uspaskichas, kurį Lietuvos teisėsauga nori patraukti baudžiamojon atsakomybėn dėl įtarimų finansinėmis machinacijomis Darbo partijos buhalterijoje, paskelbė bado streiką ir sėdi neįgaliojo vežimėlyje.

Portalui DELFI politikas teigė protestuojantis prieš, jo nuomone, falsifikuojamą neliečiamybės naikinimo procedūrą.

„Taip, teisybė. Dėl to, kad komitete nepateikė projekto. Pateikė kažkokią tai špargalkę. Paskui išėmė. Paskui – žodžiu pateikė. Reiškia, falsifikuojamas teisės aktas. Falsifikuojama pati procedūra. Komentuoti man projekto neleidžiama. Nei Teisės komitete, nei plenariniame posėdyje. Viskas vyksta slaptai. Netikrinami faktai, kuriuos aš pristatau“, – piktinosi V. Uspaskichas.

Liberalų sąjūdžio atstovas EP Petras Auštrevičius LRT Televizijos laidai „Laba diena, Lietuva“ teigė, kad V. Uspaskichas, dėl kurio teisinės neliečiamybės naikinimo trečiadienį turėtų balsuoti Europos Parlamentas, ant krūtinės pasikabino lentelę, skelbiančią apie bado streiką. Jis taip pat teigė, kad V. Uspaskichas sėdėjo neįgaliojo vežimėlyje, nes, atrodo, yra susižeidęs koją.

EP lygina su Baltarusija

Darbo partijos lyderis pareiškė nebelaikantis EP demokratiška institucija.

„Šiandien negaliu vadinti EP demokratine, teisine institucija, gerbiančia žmogaus teises. Galiu pasakyti, kad jinai niekuo nesiskiria nuo Baltarusijos. Abejoju, ar ji geresnė negu Rusija. Todėl, kad viskas vyksta brutaliu būdu. Vyksta daugumos diktatas“, – bėrė V. Uspaskichas.

V. Uspaskichas tvirtina, esą EP komitetas ignoravo Darbo partijos bylos informaciją, pagal kurią jis esą turėtų būti akivaizdžiai nekaltas.

„Aš nesu melagis. Teikiu faktus, o jie nėra tikrinami. (…)Ar yra nors vienas liudytojas, kuris pasakytų: aš daviau nurodymą klastoti buhalteriją? Nėra tokių. Ar yra nors vienas dokumentas, kurį aš pasirašiau? Nėra. Sukūriau? Nėra. Ar yra nors vienas operatyvinės veiklos dokumentas, kur manęs pasiklausė, filmavo ir visa kita? Nėra. Ar yra kratos metu iš mano kabineto, iš namų paimtas nors vienas dokumentas? Nėra. Aš noriu, kad man pateiktų aiškius kaltinimus, o ne fabrikuotų bylą, paslapčia derinant su Prezidentūra“, – sakė Darbo partijos pirmininkas.

„Aš asmeninių savo sąskaitų net nevaldau. Pasamdytas buhalteris – todėl, kad aš nesuprantu tų dalykų“, – pridūrė jis.

Beje, V. Uspaskichui neseniai prireikė medikų pagalbos. Dėl kojos traumos politikas priverstas vaikščioti su ramentais. Paklaustas, ar bado akcija nepakenks jo sveikatai, pašnekovas teigė nematantis kitos išeities.

„O ką daryti? Gal nepakenks Lietuvai“, – atsiduso politikas.

Badauti V. Uspaskichas žada, „kol neištirs faktų“.

V. Uspaskichas neliečiamybę įgijo po pernykščių EP rinkimų. Darbo partijos patriarcho išrinkimas į EP sykiu sustabdė ir juodosios buhalterijos bylos nagrinėjimą.

Pirmosios instancijos teisme V. Uspaskichas ir parlamentarė Vitalija Vonžutaitė nuteisti realiomis laisvės atėmimo bausmėmis, Vytautas Gapšys taip pat pripažintas kaltu, bet jam skirta ne belangė, o piniginė bauda. Darbo partija, kaip juridinis asmuo, apkaltinamojo nuosprendžio neišgirdo.

Tiek nuteisti politikai, tiek prokuroras Saulius Verseckas apskundė Vilniaus apygardos teismo verdiktą. Darbo partijos bylos veikėjai siekia išteisinimo, o S. Verseckas laikosi pozicijos, kad atsakyti dėl juodosios buhalterijos turi ne tik Darbo partijos lyderis ir jo kompanija, bet ir pati partija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.