Lietuvoje

2015.03.26 11:50

D. Grybauskaitė: globos įstaigos verčia vaikus „įkaitais“, kad išlaikytų save

BNS2015.03.26 11:50

Vaikai tampa globos namų „įkaitais“ – globotinių sąskaita išlaikomas didelis biurokratinis šių įstaigų aparatas, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Vaikai tampa globos namų „įkaitais“ – globotinių sąskaita išlaikomas didelis biurokratinis šių įstaigų aparatas, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Šalies vadovė žada teikti įstatymo pataisas, kurios skatintų vaikų globą šeimose ir šeimynose.

„Praktiškai globos įstaigos gyvena vaikų sąskaita, paėmę vaikus kaip įkaitus ir išlaiko save. Ta suma susideda iš dviejų dalių – biudžetinių lėšų ir savivaldybės lėšų, bet matosi, kad tai yra naudojama ne pačiam vaikui, o, pavyzdžiui, atlyginimų mokėjimui biurokratinei mašinai, didžiulių, nereikalingų patalpų išlaikymui. Sistema veikia sau, gyvena dėl savęs, visiškai negalvodama apie vaiką, jo savijautą ir vaiko likimą“, – žurnalistams trečiadienį sakė D. Grybauskaitė.

Prezidentė dar kartą pabrėžė, kad vaikai turi augti šeimose ir šeimynose – tam, pasak šalies vadovės, reikalingos ir finansinės paskatos, taip pat turi būti supaprastintos paėmimo į globą, įsivaikinimo procedūros. D. Grybauskaitė sako teiksianti tai siūlančias įstatymo pataisas.

„Nematau jokių realių veiksmų, kad būtų mėginama mažinti vaikų kiekį globos namuose, kad vaikai patektų į šeimas – todėl pateikiau jau vieną įstatymą dėl visiškai mažų vaikučių iki trejų metų ir artimiausiomis dienomis teiksiu naujas pataisas dėl skatinimo būtent globos šeimose ir šeimynose“, – sakė D. Grybauskaitė.

D. Grybauskaitė trečiadienį Molėtuose lankėsi Svetlanos ir Sauliaus Lesinskų šeimynoje, auginančioje devynis globojamus vaikus. Prezidentė domėjosi, su kokiomis problemomis susiduria šeimyna, turinti didelę vaikų globos patirtį, ir kokios pagalbos reikėtų, kad vaikų globai ryžtųsi ir daugiau šeimų.

Pastaruoju metu Lietuvą sukrėtė galimi vaikų išnaudojimo atvejai Viešvilės vaikų globos namuose ir Švėkšnos specialiojo ugdymo centre.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.