Lietuvoje

2015.03.24 10:28

Teisme ginčijamasi, ar leisti apklausti D. Grybauskaitę

BNS 2015.03.24 10:28

Prokuroro prašymą apklausti prezidentę Dalią Grybauskaitę jos atstovės spaudai byloje pirmiausia turi įvertinti teismas, antradienį sakė šalies vadovės patarėja.

Prokuroro prašymą apklausti prezidentę Dalią Grybauskaitę jos atstovės spaudai byloje pirmiausia turi įvertinti teismas, antradienį sakė šalies vadovės patarėja.

„Prokuroro toks yra darbas – kaltinti. Bet šiuo atveju sprendimą priima teismas“, - „Žinių radijui“ sakė patarėja teisės klausimais Rasa Svetikaitė.

„Šioje vietoje nereikėtų daug diskusijų šiuo klausimu vystyti, nes vyksta teismo procesas, teismas priiminės sprendimą ir neturėtų būti daromas joks poveikis teismui. Teismas spręs, ar toks prokuroro prašymas yra pagrįstas ir teisėtas. Mes šiandien dar nežinome, ar toks prašymas yra pagrįstas“, – pridūrė patarėja.

Daiva Ulbinaitė. V. Skaraičio (BFL) nuotr.

Daivos Ulbinaitės išteisinimą dėl valstybės paslapties atskleidimo apskundęs prokuroras Gintas Ivanauskas šį mėnesį apeliacine instancija bylą nagrinėjančiame teisme vėl paprašė apklausti D. Grybauskaitę. Ikiteisminio tyrimo metu tokį prašymą prezidentė atmetė. Prokuroro teigimu, šalies vadovės ir dar kelių liudytojų apklausa reikalinga, kad būtų pašalinti prieštaravimai byloje.

Įstatymai numato, kad šalies prezidentę jos sutikimu apklausia ikiteisminio tyrimo teisėjas prezidento rezidencijoje, į teismo posėdį prezidentas nešaukiamas.

Prokuroras prašo priimti apkaltinamąjį nuosprendį ir skirti D. Ulbinaitei per 9 tūkst. eurų baudą bei atimti teisę trejus metus dirbti valstybės tarnyboje. Tuo metu D. Ulbinaitės advokatas teismo prašo pakeisti išteisinamąjį nuosprendį pripažįstant, kad ikiteisminis tyrimas jo klientės atžvilgiu buvo pradėtas neteisėtai ir priteisti proceso išlaidų atlyginimą. Advokato nuomone, prezidentės apklausai nėra pagrindo.

Vilniaus apylinkės teismas išteisinamąjį nuosprendį D. Ulbinaitės byloje paskelbė sausio 12 dieną. Tuomet teismas konstatavo, kad nėra objektyvių duomenų, jog D. Ulbinaitė piktnaudžiavo tarnybine padėtimi ir atskleidė valstybės paslaptį.

Ikiteisminis tyrimas dėl valstybės paslapties atskleidimo pradėtas 2013 metų spalį, kai naujienų agentūra BNS paskelbė apie VSD perspėjimus, jog Rusija rengia informacines atakas prieš šalies vadovus.

Naujienų agentūros BNS vyriausioji redaktorė J. Damulytė Semėnienė teismui atsisakė atskleisti informacijos šaltinį, pagal kurį buvo parengtas pranešimas apie VSD perspėjimus. Perdavus bylą teismui, D. Ulbinaitė pasitraukė iš prezidentės komandos, tačiau po pirmos instancijos teismo išteisinamojo nuosprendžio vėl sugrįžo į atstovės spaudai pareigas.

Teismas yra paskelbęs, kad šiame tyrime neteisėtai klausytasi naujienų agentūros BNS darbuotojų pokalbių. Teismas taip pat pripažino, kad BNS redaktorė nepagrįstai buvo įpareigota atskleisti informacijos šaltinį, neteisėta pripažinta ir jos namuose atlikta krata.