Lietuvoje

2015.03.22 10:18

Biržuose pavogtos „siauruko“ tvirtinimo detalės

BNS2015.03.22 10:18

Šeštadienį Biržuose buvo sulaikyti jaunuoliai, kurie nuo nenaudojamo siaurojo geležinkelio ruožo bėgių konstrukcijos vogė metalines tvirtinimo detales.

Šeštadienį Biržuose buvo sulaikyti jaunuoliai, kurie nuo nenaudojamo siaurojo geležinkelio ruožo bėgių konstrukcijos vogė metalines tvirtinimo detales.

Policija pranešė, kad 22-ejų ir 19-kos metų įtariamieji buvo sulaikyti gatvėje 14.15 val.

Geležinkelio bėgiai priklauso Kultūros paveldo departamentui. Nuostolis tikslinamas, įtariamieji sulaikyti.

Siaurasis geležinkelis Lietuvoje veikia nuo 1899 metų. XX amžiaus pirmoje pusėje tai buvo pagrindinė transporto priemonė Aukštaitijoje, pervežanti ir keleivius, ir krovinius. Nuo 2001 metų siaurasis geležinkelis veža tik keleivius.

Kultūros vertybių apsaugos specialistai pripažįsta siaurojo geležinkelio kompleksą kaip „vienintelį bei reikšmingą Lietuvos istorijai išlikusį transporto technikos ir technologijos pavyzdį, liudijantį XIX ir XX amžių sandūros technikos progresą“.

„Siaurukas“ 1996 buvo įrašytas į nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą kaip istorinę, techninę, technologinę, architektūrinę, kraštovaizdinę reikšmę turintis statinių kompleksas.

Kompleksas susideda iš 56 dalių: trijų siaurojo geležinkelio ruožų – Panevėžys–Biržai, Joniškėlis–Linkuva, Panevėžys–Rubikiai, stočių su pagalbiniais pastatais, tiltų, viadukų bei inžinerinės paskirties statinių. Ne visos atkarpos šiuo metu naudojamos.

Pirmais ruožas buvo atidarytas dar 1895 metais. Tai ilgiausiais Europoje išlikęs siaurasis geležinkelis, kurio ilgis yra apie 179 kilometrai. „Siaurukas“ buvo pastatytas kroviniams pervežti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.