Lietuvoje

2015.03.21 15:01

Dėl šiurkščių pažeidimų VRK pripažino negaliojančiais rinkimus Širvintose

BNS 2015.03.21 15:01

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) šeštadienį posėdyje negaliojančiais pripažino rinkimus vienmandatėje apygardoje Širvintų rajono savivaldybėje.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) šeštadienį posėdyje negaliojančiais pripažino rinkimus vienmandatėje apygardoje Širvintų rajono savivaldybėje.

Gavusi informacijos iš prokuratūros, komisija taip pat pripažino, kad buvo padaryti šiurkštūs savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pažeidimai.

Už tai balsavo 9 komisijos nariai iš 16, prieš balsavo 7.

Širvintų mere per antrąjį turą buvo išrinkta „darbietė“ Živilė Pinskuvienė (55,44 proc.). Jai rinkimus pralaimėjo socialdemokratas Andrius Jozonis (43,58 proc.).

„Ne pirmą kartą Vyriausioji rinkimų komisija, žiniasklaida, politinės partijos linksniuoja Širvintų apygardą, kad ten rinkėjai paperkami, vežami, girdomi. Per pirmą rinkimų ratą tų negatyvių reiškinių pavyko išvengti, per antrą rinkimų ratą skundų buvo pakankamai daug – vėl vežami rinkėjai, vėl pagirdomi. Sulaikyti balsų pirkėjai, keturi asmenys gavo administracinių teisės pažeidimų protokolus. Tai nenormali situacija ir rinkimai ten turėtų vykti pakartotinai“, – žurnalistams sakė VRK vadovas Zenonas Vaigauskas.

VRK sprendimą Darbo partija dar gali apskųsti Lietuvos vyriausiajam administraciniame teismui, kurio sprendimas bus galutinis ir neskundžiamas.

Vykstant merų rinkimų antrajam turui, Širvintose galimai buvo papirkta apie 50 rinkėjų, siekiant, kad jie balsuotų už Darbo partijos kandidatę. Dviem asmenims yra pareikšti įtarimai dėl rinkėjų papirkinėjimo. Ikiteisminį tyrimą atlieka Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Sunkių nusikaltimų tyrimo skyrius.

VRK yra pateikusi ikiteisminį tyrimą dėl galimo rinkėjų papirkinėjimo organizuojanti Vilniaus apygardos prokuratūra. Prokurorai taip pat pažymi, kad galimai papirktų skaičius gali kisti pagal tyrimo eigą.

VRK posėdyje šeštadienį dalyvavęs prokuroras Alvydas Valiukevičius sakė, kad pagal surinktą medžiagą dviem asmenis pateikti įtarimai dėl rinkėjų papirkinėjimo. Pas vieną asmenį buvo surasti pinigai ir rinkėjų sąrašai. VRK vadovas Z. Vaigauskas sakė, kad tuos sąrašus komisija matė, sąrašuose nurodyti rinkėjai yra balsavę rinkimuose.

VRK posėdyje taip pat paskelbta, kad buvo surinkta informacija, kad keturi asmenys (trys vyrai ir moterys) gaus atlygį – po penkis eurus, kad balsuotų už Ž. Pinskuvienę. Minėti rinkėjai buvo pristatyti į policijos komisariatą. Balsus pardavusiems asmenims surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolai. Rašyti paaiškinimus protokoluose šie rinkėjai atsisakė, tik vienas jų protokole paaiškino, kad gailisi dėl padaryto pažeidimo.

Posėdyje dalyvavusi Ž. Pinskuvienė žurnalistams pareiškė, kad toliau dalyvaus mero rinkimuose.

„Komisija pasidalino – devyni ir septyni balsais. Nėra jokio balsų pirkimo. Net prokuroro rašte: „galimai“, „galbūt galėjo“. Ir tą komisiją parodė savo balsavime. Tai yra politika, čia nebe žmonių valia. Ma,n Pinskuvienei, iš Širvintų kovoti prieš Sysą?“, – žurnalistams sakė Ž. Pinskuvienė.