Lietuvoje

2019.04.05 17:08

Interesų konfliktas dėl Lietuvos pajūrio: gamtosaugininkai šiaušiasi prieš įstatymo pataisas

Dėl pajūrio, kurio, skaičiuojama, kiekvienam Lietuvos gyventojui, tenka po tris centimetrus,vėl kylama į mūšį, – kaip atlaisvinti kelią naujoms statyboms. Nors ir galiojant Pajūrio juostos įstatymui, esant kitam reguliavimui, Kuršių nerijoje, kuri visa priskirta pajūrio juostai, būta neteisėtų statybų. Tiesa, iš pasmerktų griauti objektų nugriautas tik vienas didesnis – Juodkrantėje stovėjęs žuvies restoranas, kiti – smulkūs statiniai.

Grupė Seimo narių pateikė Pajūrio juostos įstatymo pataisas. Jeigu Seimas jas priimtų, – Kuršių nerijos gyvenvietės nebepriklausytų Pajūrio juostai, ir taip būtų atvertas kelias naujoms statyboms.

„Išimtos iš tos Pajūrio juostos būtų gyvenamosios teritorijos – tai Nida, Juodkrantė, Pervalka, Preila, Alksnynė Smiltynės teritorijoje ir ten galiotų Kuršių Nerijos tvarkymo planas, nes neretai Kuršių nerijos planas leidžia kažką daryti, o Pajūrio juostos įstatymas draudžia“, – LRT televizijai sako Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys Simonas Gentvilas.

„Jeigu mes kalbam apie Neringą kaip apie tarptautinį kurortą, kurie išties turi vystytis ir tvarkytis, kaip ir dera tokio lygio kurortui, tai tokie pakeitimai yra tiesiog neišvengiami. Nes dabar mes esam ganėtinai sudėtingoj situacijoj, kai savivalda, čia gyvenantys žmonės nebegali tenkinti pačių elementariausių poreikių. Preiloje, pavyzdžiui, mes negalime statyti socialinio būsto, nors turime europinę paramą, Juodkrantėje mes negalime elementariausios autobusų stotelės pastatyti“, – teigia Narūnas Lendraitis, Neringos savivaldybės vicemeras.

Pasak Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorės, ir parkas turi planų statyti kelis pastatus Smiltynėje, bet negauna leidimo.

„Manau, kad urbanizuotos teritorijos neturėtų plėstis, neturėtų atsirasti nauji užstatomi plotai. Tačiau jų viduje iš tikrųjų nauja statyba turėtų būti galima“, – sako Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorė Aušra Feser.

Pasaulio paveldui priskirta Kuršių Nerija garsi ne tik savo unikalia gamta, deja, ir nelegaliomis statybomis arba ir su leidimais, net ankstesnių vyriausybių nutarimais įteisintais pastatais. Kur jų, pasak gamtosaugininkų, neturėjo būti, pavyzdžiui, socialinio būsto nameliai Nidoje.

„Iš esmės atlaisvinama Kuršių nerijoje visa vidurinioji dalis, kur šiuo metu draudžiamos naujos statybos... Nepaisant to, prisiminkime istorijas, kur yra teismų sprendimai, kad statybos nelegalios Kuršių nerijoje. Taip pat kyla abejonių ir dėl buvusių vyriausybių sprendimų, kur buvo leidžiamos socialinio būsto statybos, kur jų negalėjo būti – jokių pamatų, ten buvo pieva. Šiuo metu ten stovi socialiniai būstai. Net ir turint labai griežtą reguliavimą, buvo priimti sprendimai, ko reguliavimas neleido. Tai jei mes kažką atlaisviname, tai turime suprasti, kad tai turės dar didesnį poveikį šitai teritorijai“, – teigia iš aplinkos viceministro pareigų nusprendęs pasitraukti Martynas Norbutas.

Taip pat siūlomi įstatymo pakeitimai, kad statybos leidimus Kuršių nerijoje išduotų ne Teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, aplinkos ministrui pritarus, kaip dabar, o Neringos savivaldybė.

Pagal dar vieną siūlomą pataisą pajūrio juosta ties Klaipėda sutrumpėtų 4 kilometrais, tuomet pakrantėje, kur yra abi Melnragės, Giruliai, nebegaliotų draudimai.

„Atsakingai žiūrint, galima daug pasiekti, vystant tas teritorijas, suteikiant joms patrauklumo ir gyvybės, o ne saugoti rezervatus“, – sako Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.

Nei Aplinkos ministerija, nei Seimo Aplinkos apsaugos komitetas tokioms pataisoms nepritarė, tačiau vieną nuostatą ketina keisti.

„Padarėme nuolaidą, tą kompromisą, kad takai, inžineriniai statiniai, jie galės būti statomi, o kalbant apie pastatus, Kuršių nerija yra UNESCO saugoma teritorija ir tai turi atitikti visuomenės poreikius, manome, kad įstatymas pakankamai apsaugo“, – teigia aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.

Vyriausybė turi pateikti išvadas Seimui dėl pernai rudenį įregistruotų įstatymo pataisų, tačiau esą delsiama įtraukti šį klausimą į darbotvarkę.