Lietuvoje

2012.12.31 07:50

Valdininkų algos nekilo, bet joms prireikė papildomų milijonų

Nors valdininkų atlyginimai šiemet buvo įšaldyti, daugelio ministerijų darbo užmokesčio fondas šiais metais buvo gerokai didesnis už pernykštį, kai kur šis skirtumas sudaro net kelis milijonus litų. Ministerijos išaugusį lėšų algoms poreikį aiškina pasiruošimu pirmininkavimui Europos Sąjungai (ES).  

Nors valdininkų atlyginimai šiemet buvo įšaldyti, daugelio ministerijų darbo užmokesčio fondas šiais metais buvo gerokai didesnis už pernykštį, kai kur šis skirtumas sudaro net kelis milijonus litų. Ministerijos išaugusį lėšų algoms poreikį aiškina pasiruošimu pirmininkavimui Europos Sąjungai (ES).

Tiesa, papildomų lėšų prireikė ne visiems. Pavyzdžiui, trys ES pirmininkavime labai svarbų vaidmenį atliksiančios institucijos – Finansų ministerija, Ministro pirmininko tarnyba (MPT) ir Prezidentūra – pinigų poreikį algoms sugebėjo sumažinti.

Dvi ministerijos išlaidų planą padidino milijoninėmis sumomis

Šiems metams numatytas darbo užmokesčio fondas labiausiai išaugo Užsienio reikalų ministerijoje (URM). Pernai jis sudarė 44,528 mln. Lt, o šių metų planas – 48,422 mln. Lt. Daugiau kaip 3,89 mln. Lt išaugusį lėšų poreikį URM aiškina pasiruošimu pirmininkavimui ES.

„Vyriausybės nutarimu yra sudaryta galimybė pasirašyti terminuotas darbo sutartis su asmenimis, kurie dirba pasirengimo pirmininkavimui ir pirmininkavimo laikotarpiu. Tokia galimybė yra sudaryta visoms institucijoms, atsakingoms už pirmininkavimo tikslų ir programos įgyvendinimą“, – teigiama DELFI pateiktame URM komentare.

Ministerija atkreipia dėmesį, kad papildomos lėšos buvo skirtos konsulinės tarnybos optimizavimui.

Be to, URM pabrėžia, kad jos tarnybos smarkiai padidino per vizų išdavimo srautus gaunamas konsulinio pajamas į biudžetą. Esą 2010 m. šių pajamų gauta 42,25 mln. Lt, pernai – beveik 52,03 mln. Lt, o šiemet šis rodiklis esą bus dar labiau pagerintas.

Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) darbo užmokesčio fondo planas per metus išaugo 1,1 mln. Lt – nuo pernykčio 14,6 mln. Lt rodiklio iki 15,7 mln. Lt šiais metais.

„Lėšų poreikis 2012 m. darbo užmokesčiui didėja dėl papildomai nuo 2012 m. liepos 1 d. įsteigiamų 5 pareigybių pirmininkavimui ir atstovavimui ES Tarybai santykiuose su kitomis ES institucijomis bei atstovavimui pirmininkaujančiai šaliai Tarptautinėse organizacijose ir santykiuose su trečiomis šalimis. Taip pat lėšų poreikis darbo užmokesčiui padidėja dėl besikeičiančio darbuotojų tarnybos stažo ir dėl struktūrinių pertvarkymų žemės ūkio sektoriuje, t. y. ŽŪM įsteigtas padalinys, atsakingas už žemės politikos formavimą, atitinkamai sumažintas etatų skaičius bei perskirstytos lėšos iš Nacionalinės žemės tarnybos prie ŽŪM“, - papildomų pinigų poreikį DELFI aiškino ŽŪM Viešųjų ryšių skyriaus vedėjas Vilius Rekevičius.

Ūkio ministerijos darbo užmokesčio fondui šiais metais suplanuota beveik 8,365 mln. Lt – 216,6 tūkst. Lt daugiau nei pernai.

„2012 m. planinis Ūkio ministerijos darbo užmokesčio fondas 8364,8 tūkst. Lt, nes planuojant 2012 m. darbo užmokesčio fondą, buvo remiamasi kelių metų planinių ir faktinių darbo užmokesčių dydžių vertinimu“, - DELFI teigė Ūkio ministerijos atstovė Aušra Ramoškaitė.

Anot jos, padidėjęs planas dar nebūtinai reiškia, kad visi šie pinigai bus išleisti.

„Iš valstybės biudžeto lėšų suformuotas planinis 2011 m. darbo užmokesčio fondas buvo 8454,0 tūkst. Lt, o 2011 m. faktinis – 8148,2 tūkst. Lt. Faktinis darbo užmokesčio fondas 2011 m. lyginant su 2011 m. planiniu darbo užmokesčio fondu buvo mažesnis dėl 2 pagrindinių priežasčių: ne visi etatai buvo užimti visus kalendorinius metus, taip pat dėl darbuotojų ligų. Faktinis darbo užmokesčio fondas 2012 m. kol kas nėra tiksliai žinomas“, - dėstė A. Ramoškaitė.

Krašto apsaugos ministerijos darbo užmokesčio fondo planas ūgtelėjo 300 tūkst. Lt – nuo 14,4 iki 14,7 mln. Lt.

Teisingumo ministerijos darbo užmokesčio fondo planas šiems metams – 6,824 mln. Lt. Tai 145 tūkst. Lt daugiau nei pernai. Susisiekimo ministerija DELFI informavo, kad darbo užmokesčio fondas šiemet didesnis 100 tūkst. Lt ir išaugo nuo 7,4 iki 7,5 mln. Lt. To priežastimi ministerija nurodo pasiruošimą pirmininkavimui – pinigų prireigė rudenį įsteigtoms papildomoms atašė pareigybėms Briuselyje išlaikyti. Kultūros ministerijos darbo užmokesčio fondas, palyginti su pernykščiu, išaugo panašia suma – 101 tūkst. Lt, nuo 4,687 mln. Lt iki 4,788 mln. Lt.

52 tūkst. Lt išaugo Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) planuojamas darbo užmokesčio fondas. Tiesa, ne dėl pirminkavimo ES. Ministerija DELFI nurodė, kad liepos 1 d. buvo panaikinta Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba ir dalį jos vykdytų funkcijų perėmė SAM, ir būtent dėl to prireikė papildomų pinigų.

Aplinkos ministerijos darbo užmokesčio fondas nepakito: šiemet, kaip ir pernai, jis sudarė 10,073 mln. Lt. Švietimo ir mokslo ministerijos darbo užmokesčio fondas taip pat liko nepakitęs ir sudarė kiek daugiau nei 9,16 mln. Lt.

Finansų ministerija, MPT ir Prezidentūra susiveržė diržus

Tuo tarpu Finansų ministerija ir MPT atlyginimų fondo planų ne tik nedidino, bet netgi sumažino.

Finansų ministerijos DELFI pateiktais duomenimis, pernai jos darbo užmokesčio fondas sudarė 20,016 mln. Lt, šiemet planas sumažintas beveik 1,08 mln. Lt – iki 18,937 mln. litų.

MPT taip pat susiveržė diržus: darbo užmokesčio fondo planas šiais metais sudaro 8,61 mln. Lt – ši suma 85 tūkst. Lt mažesnė nei pernai.

Piniginę pasiplonino ir Prezidentūra. Prezidentės spaudos tarnybos DELFI pateiktais duomenimis, kanceliarijos darbo užmokesčio fondas, palyginti su pernykščiu, sumažintas 100 tūkst. Lt – nuo 6,548 iki 6,448 mln. Lt.

Šiek tiek mažesnis atlyginimų planas numatytas ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje: pernai čia darbo užmokesčio fondas sudarė 8,778 mln. Lt, šiemet – 45 tūkst. Lt mažiau.