Naujienų srautas

Lietuvoje2015.03.19 19:56

D. Grybauskaitė: sankcijas Rusijai pratęsti būtina

ELTA 2015.03.19 19:56

Rusija, šalia Lietuvos vykdydama didelio masto karines pratybas, vėl demonstruoja raumenis ir agresiją, ketvirtadienį Briuselyje pareiškė Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir pabrėžė būtinybę pratęsti sankcijas Rusijai.

Rusija, šalia Lietuvos vykdydama didelio masto karines pratybas, vėl demonstruoja raumenis ir agresiją, ketvirtadienį Briuselyje pareiškė Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir pabrėžė būtinybę pratęsti sankcijas Rusijai.

D. Grybauskaitė ketvirtadienį dalyvauja Europos viršūnių susitikime, kuriame be kitų klausimų numatoma svarstyti, ar pratęsti Rusijai taikomas sankcijas. Prezidentė yra sakiusi, kad Rusijos remiamiems teroristams tęsiant kovos veiksmus ir sistemingai pažeidinėjant Minsko paliaubų susitarimus, bendra ir principinė ES valstybių pozicija sankcijų klausimu yra itin svarbi. Sankcijos Rusijai negali būti švelninamos, kol Ukraina neatgaus pilnos išorės sienų kontrolės, o jos teritorijos nepaliks priešiškos valstybės kariai ir karinė technika.

Atvykusi į EVT Lietuvos žurnalistams D. Grybauskaitė sakė, kad EVT bus kalbama apie sankcijas Rusijai – ar jas galima pratęsti būtent šioje taryboje, ar tai bus galima daryti vėliau. Ypač tai esą svarbu šiuo metu, kai Lietuvos pašonėje vyksta didelio masto Rusijos karinės pratybos.

„Kadangi Baltijos šalys ir mes pasisakome labai griežtai ir vertiname tuos veiksmus, kuriuos vykdo Rusija, ir ypač turėdami ir matydami, kas vyksta dabar mūsų pasienyje, Kaliningrado apskrityje, kai matome, kad ginklais vėl žvanginama ir ginkluotė dar, sakyčiau, yra tobulinama ir čia dislokuojami „Iskander“, kurie gali pasiekti beveik Europos sostinių, net pasiekti Berlyną, tai iš tiesų vėl yra raumenų ir agresijos demonstracija“, – sakė Lietuvos vadovė.

Anot jos, tokiomis sąlygomis kalbėti apie kažkokias derybas su Rusija yra beprasmiška.

„O tai reiškia, kad sankcijos turi būti pratęstos“, – sakė ji.

Austrijos užsienio reikalų ministrui laikantis pozicijos, kad reikia kalbėtis ne apie karą, o taiką, D. Grybauskaitė tikino, kad „ES yra pasirengusi kalbėti su valstybe, kuri yra pasirengusi taikiai kalbėti“.

Rusija ketvirtadienį paskelbė dvigubai padidinusi prezidento Vladimiro Putino nurodymu surengtame netikėtame didelio masto kovinės parengties patikrinime dalyvaujančių karių skaičių iki 80 tūkst.. Šis galios demonstravimas tikriausiai dar labiau padidins įtampą tarp Vakarų šalių ir Maskvos, tęsiantis konfliktui Ukrainoje, spėja ekspertai.

V. Putinas pirmadienį nurodė surengti pratybas, kuriose turėjo dalyvauti daugiau negu 40 tūkst. karių. Šie manevrai vykdomi daugelyje šalies regionų – nuo Arkties iki Tolimųjų Rytų ir neramaus Šiaurės Kaukazo.

Prezidentas taip pat įsakė pasiųsti branduolinį ginklą galinčius gabenti strateginius bombonešius į Krymą, minint Maskvos įvykdytos to Ukrainos regiono aneksijos pirmąsias metines.

„Vienpusis melas turi būti atskleistas“

Briuselyje susirinkusios Europos viršūnės ieškos būdų, kaip kovoti su Rusijos skleidžiama dezinformacija.

Pirmą kartą EVT posėdyje bus kalbama apie Rusijos skleidžiamos dezinformacijos poveikį Europos piliečiams. ES šalių vadovai taip pat įpareigos vyriausiąją ES užsienio ir saugumo politikos įgaliotinę parengti vieną ES strateginės komunikacijos veiksmų planą Rusijos vykdomam informaciniam karui atremti ir Europos viešosios erdvės saugumui užtikrinti.

„Bus kalbama Lietuvos ir kitų Baltijos šalių iniciatyva apie informacinį saugumą ir pirmą kartą Europa kolektyviai įvardija, kad Rusija vykdo atvirą dezinformaciją prieš ES ir, aišku, prieš Ukrainą“, – atvykusi į EVT ketvirtadienio popietę Lietuvos žurnalistams sakė šalies vadovė.

Pasak D. Grybauskaitės, pirmiausia, tiek dezinformaciją, tiek propagandą reikia įvardinti, o vėliau naikinti.

„Pasakyti žmonėms kas tai yra, kas yra kas ir po to ją (dezinformaciją, – ELTA) reikia išardyti arba, be jokios abejonės, vykdyti pozityvią informacijos kampaniją. Ir tai turėtų pasiekti visus – tiek Lietuvos piliečius, tiek Europos piliečius, nes vienpusė dezinformacija, vienpusis melas turi būti atskleistas“, – kalbėjo Lietuvos Prezidentė.

Perklausus, ar kalbama apie kanalo rusų kalba kūrimą rusiškai auditorijai, D. Grybauskaitė sakė, kad priemonių gali būti įvairių.

„Lietuva taip pat darys ką gali – tiek ir programas, tiek ir galbūt apie kanalą kalbėsime, tiek ir viešasis transliuotojas taip pat turės prisiimti dalį atsakomybės už tokios dezinformacijos atskleidimą“, – užtikrino D. Grybauskaitė.

Pabrėžia bendros ES energetikos rinkos svarbą Lietuvai

Ketvirtadienį Briuselyje prasidėjusiame Europos viršūnių susitikime be kitų klausimų didelis dėmesys bus skiriamas kuriamai ES Energetikos sąjungai, kurios tikslas užtikrinti skaidrų ir saugų apsirūpinimą energijos šaltiniais, užbaigti ES vidaus energijos rinką, didinti energijos efektyvumą, skatinti inovacijas ir atsinaujinančią energetiką.

„Lietuvai šiame dokumente yra paminėjimas ir numatyta, kad labai svarbu sukurti bendrą energetinę rinką ir tame tarpe sinchronizaciją, kuri yra svarbi Lietuvai, nes iki šio mes dirbame per Rusijos elektros tinklus“, – Lietuvos žurnalistams sakė Prezidentė.

Tikimasi, kad kuriama ES Energetikos sąjunga padės užtikrinti konkurencingas kainas Europos vartotojams, sumažinti ES šalių priklausomybę nuo išorinių tiekėjų ir sustiprinti tarpusavio pagalbą sutrikus energijos tiekimui.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi