Lietuvoje

2015.03.19 15:47

Seime vėl atidėtas klausimas dėl R. A. Ručio neliečiamybės

BNS 2015.03.19 15:47

Seime vėl atidėtas klausimas dėl „tvarkiečio“ Rimo Antano Ručio neliečiamybės, kuri neleidžia jo patraukti baudžiamojon atsakomybėn dėl įtarimų kyšio ėmimu.

Seime vėl atidėtas klausimas dėl „tvarkiečio“ Rimo Antano Ručio neliečiamybės, kuri neleidžia jo patraukti baudžiamojon atsakomybėn dėl įtarimų kyšio ėmimu.

Seimas 57 balsais už, 32 prieš ir 13 parlamentarų susilaikius pritarė liberalo Eligijaus Masiulio siūlymui daryti pertrauką iki kito posėdžio. Už pertrauką balsavo konservatoriai, liberalai, socialdemokratai, prieš buvo „darbiečiai“, „tvarkiečiai“, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovai.

Sprendimą dėl parlamentaro neliečiamybės planuota priimti dar antradienį, tačiau klausimas perkeltas, paprašius Etikos ir procedūros komisijos išvados, ar tinkamai parengtas balsavimui teikiamas siūlymas. EPK klausimo neišnagrinėjo, nes nesurinko kvorumo, daliai narių ignoruojant posėdį.

„Vyksta tam tikri parlamentiniai triukai, kuriuos leidžia Seimo statutas. Iš tikrųjų buvo numatytas balsavimas dėl R. A. Ručio neliečiamybės iš ryto, ir norint atmesti komisijos išvadą reikia 71 Seimo nario, balsuojančio prieš komisijos išvadą. Po to pamatėme, kad vyksta tam tikri žaidimai, Lenkų rinkimų akcijos frakcija paprašė pertraukos iki popietinio posėdžio, ir žinant, kad tvirtai nusprendę palaikyti R. A. Ručio imuniteto atėmimą tik trys frakcijos, Liberalų sąjūdžio, konservatorių ir socialdemokratų, ir matydami, kad popietiniame posėdyje gali neatsirasti 71 balsuojančio prieš, paprašėme pertraukos iki kito posėdžio“, – situaciją žurnalistams Seime aiškino liberalų lyderis.

„Norisi, kad Seimas neapsijuoktų eilinį kartą, kad nedangstytų galimai įtariamųjų, o leistų teisėsaugai atlikti tyrimą. Tikrai nesinori, kad Seimas taptų kažkokiu stogu nuo teisėsaugos tyrimų“, – sakė E. Masiulis.

Tuo tarpu ryte pertraukos paprašiusios Lietuvos lenkų rinkimų akcijos frakcijos atstovas Jaroslavas Narkevičius sakė, jog frakcija tiesiog norėjusi išklausyti savo atstovą komisijoje dėl neliečiamybės.

„Niekas nevilkina, atvirkščiai, bando išaiškinti ir priimti teisingą sprendimą, kadangi kilo tam tikrų klausimų, noro dar pabendrauti su mūsų deleguotu atstovu komisijoje, mes paprašėme pertraukos iki kito posėdžio, popietinio. Neaišku, ar norima daryti politinį poveikį, ar Seimo narys yra apsaugotas nuo tam tikro politinio poveikio, ar tikrai yra tam tikrų prielaidų dėl nusižengimų“, – žurnalistams sakė J. Narkevičius.

Seimui teikiamas dokumentas neleistų prokurorams patraukti politiko baudžiamojon atsakomybėn. R. A. Ručio neliečiamybę išsaugančią rezoliuciją Seimui priimti pasiūlė laikinoji komisija, kuri praėjusią savaitę svarstė generalinio prokuroro Dariaus Valio prašymą.

Prokurorai teigia surinkę duomenų, kad R. A. Ručys iš prodiuserio Rolando Skaisgirio paėmė šimtatūkstantinį kyšį, žadėdamas paveikti valstybės tarnautojus. Laikinosios komisijos pirmininkas „darbietis“ Kęstutis Daukšys žurnalistams pristatydamas sprendimą tvirtino, jog komisija byloje įžvelgė politinių motyvų.

Prokurorai buvusiam partijos „Tvarka ir teisingumas“ atsakingajam sekretoriui R. A. Ručiui nori pateikti įtarimus dėl kyšio paėmimo ir apgaulingos buhalterijos tvarkymo organizavimo. Pagal Konstituciją, Seimo narys be parlamento sutikimo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn.

Generalinės prokuratūros duomenimis, Seimo narys veikdamas organizuotoje grupėje su tos pačios partijos nariais Algimantu Juocevičiumi ir Ervinu Raistenskiu 2013 metų spalį iš televizijos prodiuserio R.Skaisgirio priėmė kyšį. Minėta „tvarkiečių“ trijulė, esą veikdami grupėje, buvo pasiskirstę vaidmenimis – R.A. Ručys  jai vadovavo ir koordinavo veiksmus, o tuometinis vidaus reikalų viceministras A.Juocevičius (dabar miręs) ir vidaus reikalų ministro patarėjas E. Raistenskis vykdė nurodymus.

Prokurorų duomenimis, „tvarkiečių“ nurodymu už tiksliai nenustatytą, bet ne mažesnį kaip 250 MGL (9,5 tūkst. eurų) kyšį daryta įtaka Vidaus reikalų ministerijos tarnautojams, kad jie organizuodami viešuosius pirkimus diskriminuotų kitus dalyvius ir neteisėtai proteguotų R.Skaisgirio atstovaujamas įstaigas. Iš viso minėti keturi viešieji pirkimai.

Mainais už tai prodiuseris turėjo suorganizuoti renginį „Pirk dramblį“, kuris, pasak Seimui pateiktos medžiagos, buvo skirtas populiarinti partiją „Tvarka ir teisingumas“ bei jos pirmininką Rolandą Paksą.

R. A. Ručys kaltę neigia.