Lietuvoje

2015.09.08 13:45

J. Olekas: šaukimo būdas turi būti skaidrus

ELTA2015.09.08 13:45

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas sako, kad šaukimo būdas į privalomąją karo tarnybą turi būti skaidrus ir priimtinas visuomenei.

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas sako, kad šaukimo būdas į privalomąją karo tarnybą turi būti skaidrus ir priimtinas visuomenei.

Pasak jo, šiuo metu yra daug pasiūlymų, kurie bus apibendrinti ir svarstomi Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete (NSGK).

„Yra racionalus pasiūlymas pradėti nuo jauniausių devyniolikmečių, baigusių mokyklą, kol jie neįstojo, nežino, ką daryti, ar, pavyzdžiui, važiuoti į užsienį. Buvo pasiūlymas, pavyzdžiui, šaukti tuos, kurie baigė mokslus, bet neturi darbo, jie šiandien yra Darbo biržoje, galbūt jiems pasiūlytume tarnauti tuos 9 mėnesius? Kokie būtų prioritetai, mums reikia apsitarti“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė J. Olekas.

Ministro nuomone, nereikia šaukti į eilinius karius tų, kurie baigė aukštąjį mokslą ir kurie dabar yra 37 ar 38 metų.

„Mes galime pasikviesti, jeigu reikia, profesionalų gydytojų ar inžinierių kita tvarka, bet ne šaukdami juos eiliniais kariais kartu su devyniolikmečiais“, – svarstė ministras J. Olekas.

Jo nuomone, reikėtų peržiūrėti ir visas socialines garantijas, lengvatas, garantijas studijoms.

Komentuodamas atsitiktinės atrankos metodą, J. Olekas sakė, kad jis perimtas iš kitų valstybių, konkrečiai iš Danijos kaip vienas iš tokių skaidrių metodų.

„Vienas iš metodų yra pabandyti atsitiktinės atrankos būdu, būtų aišku, kad, pavyzdžiui, iškrito Oleko sūnui ar anūkui – jis eina tarnauti, neiškrito – vadinasi, kažkam kitam iškrito“, – svarstė krašto apsaugos ministras.

Seimas ypatingos skubos tvarka pritarė įstatymo pataisoms, sudarančioms galimybę pakviesti karius į devynių mėnesių nuolatinę privalomąją karo tarnybą.

Atsižvelgdamas į priimtą sprendimą ir į visuomenėje kylantį didžiulį susirūpinimą Seimas nutarė įpareigoti Vyriausybę iki 2015 m. gegužės 1 d. paruošti įstatymų bei poįstatyminių teisės aktų pakeitimus, reglamentuojančius šaukimą į karinę tarnybą. Už tai numatantį protokolinį nutarimą balsavo 102 Seimo nariai, prieš balsavusių nebuvo, susilaikė 3 parlamentarai.

Šauktinių Lietuvos kariuomenėje buvo atsisakyta 2008 metais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.