Naujienų srautas

Lietuvoje2015.03.17 11:17

Už dietologo paslaugas nebereikės mokėti iš savo kišenės

LRT.lt 2015.03.17 11:17

Turint šeimos gydytojo siuntimą gydytojo dietologo ambulatorinės paslaugos bus apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų, rašoma Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime.

Turint šeimos gydytojo siuntimą gydytojo dietologo ambulatorinės paslaugos bus apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų, rašoma Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime.

Iki šiol už dietologo konsultacijas PSDF lėšomis buvo apmokama tik stacionaruose besigydantiems pacientams, o už ambulatorines paslaugas pacientai privalėjo mokėti patys.

Kaip rašoma pranešime, Lietuvoje kraujotakos sistemos ligos išlieka pagrindine mirties priežastimi, kaip ir kitose išsivysčiusiose pasaulio šalyse. Tarp darbingo amžiaus asmenų (16–64 metų) mirties priežasčių pirmą vietą taip pat užima išeminės širdies ligos. 2012 m. nuo šių ligų mirė 19 proc. darbingo amžiaus vyrų ir 12,1 proc. darbingo amžiaus moterų. Kraujotakos sistemos ligos lemia 30,8 proc. darbingo amžiaus žmonių mirčių bei yra nereta neįgalumo priežastis, kas didina tiek sveikatos, tiek ir socialinės priežiūros išlaidas.

Širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimas didele dalimi susijęs su neoptimalia mityba, fizinio aktyvumo stoka, antsvoriu bei nutukimu. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO)  duomenys ir tarptautiniai moksliniai tyrimai rodo, kad dėl profilaktinių priemonių, šalinant su mityba ir gyvenimo būdu susijusius rizikos veiksnius, galima išvengti 80 proc. širdies ligų, insulto ir antrojo tipo diabeto atvejų bei 40 proc. vėžio atvejų.

Anot Sveikatos ministerijos pranešimo, Lietuvoje vyrauja konservatyvios mitybos tradicijos – valgyti daug, riebiai, vartoti daug druskos ir cukraus, o gyventojų fizinis aktyvumas ir kalorijų eikvojimas yra žemas. Pagal sočiųjų riebalų (gyvulinių) suvartojimą Lietuva yra ketvirtoje vietoje ES. Todėl būtina intensyviau skatinti gyventojus keisti gyvenimo būdą, mitybą, būti fiziškai aktyvesniems.

Keisti gyvenseną rizikos grupės asmenims, pasak ministerijos, padės gydytojo dietologo teikiamos ambulatorinės paslaugos. Iki šiol dietologų paslaugas gyventojai turėjo apmokėti patys. Kadangi jos nėra pigios, žmonės vengdavo kreiptis į specialistus, pasikliaudami ne visuomet patikima informacija, platinama viešojoje erdvėje.

PSDF lėšomis apmokamoms gydytojo dietologo ambulatorinėms konsultacijoms šeimos gydytojai, vaikų ligų gydytojai ar gydytojai specialistai galės siųsti pacientus, kuriems diagnozuotas metabolinis sindromas, endokrininės, mitybos ir medžiagų apykaitos ligos. Gydytojas dietologas, įvertinęs paciento sveikatos būklę, ne tik pateiks rekomendacijas dėl mitybos, bet ir stebės dietinio gydymo eigą, prireikus jį koreguos.   

Nauja tvarka įsigalios nuo gegužės 1 d.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi