Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Širvintose pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo rinkėjų papirkinėjimo

BNS2015.09.08 13:45

Širvintų policijos komisariatas sekmadienį pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo rinkėjų papirkinėjimo Širvintose.

Širvintų policijos komisariatas sekmadienį pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo rinkėjų papirkinėjimo Širvintose.

13 val. 32 min. gautas anoniminis pranešimas, kad Širvintose vyras galbūt organizuoja rinkimų balsų papirkimą. Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl trukdymo pasinaudoti rinkimų teise, skelbia Policijos departamentas.

Tai kol kas vienintelis ikiteisminis tyrimas, pradėtas sekmadienį vykstant antrajam merų rinkimų turui. Dėl rinkimų tvarkos pažeidimų tą dieną iš viso gauti 52 pranešimai.

Anot Policijos departamento, daugiausiai gauta pranešimų dėl rinkėjų pavežimo, įtartinų asmenų ar automobilių, galbūt susijusių su balsų pirkimu.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) gavo pranešimą dėl rinkimų agitacijos draudimo pažeidimą per televiziją.

„Esame gavę pranešimą, kad buvo rodoma viena laida rinkimų draudimo agitacijos draudimo laikotarpiu, kurioje rodytas vienas kandidatas šiandien vykstančiuose rinkimuose į mero postą. Tai buvo laidos kartojimas, tačiau aiškinamės visas aplinkybes“, – per spaudos konferenciją sekmadienį sakė VRK pirmininko pavaduotoja Laura Matjošaitytė.

Rinkimų agitacijos draudimas įsigaliojo šeštadienio naktį.

Rinkimų agitacijos pažeidimai eteryje gresia didele bauda. Įstatymas numato, kad toks pažeidimas viešosios informacijos rengėjo ar platintojo vadovui arba kitam už viešosios informacijos skleidimą ar visuomenės informavimo priemonės turinį atsakingam asmeniui gresia bauda nuo 2896 iki 14 tūkst. 481 euro.

Daugiau didelių pažeidimų, išskyrus rytą gautą informaciją apie galimą rinkėjų papirkinėjimą Varėnoje, pasak L. Matjošaitytės, neužfiksuota.

„Kalbant apie šios dienos didžiausius pažeidimus, jau minėtas Varėnos rajono atvejis, kada viename iš apylinkių stebėtoja galbūt papirkinėjo rinkėjus, policijos pareigūnai aiškinasi šį atvejį. Esame gavę pranešimą, apgailestaujame, kad viena komisijos narė užfiksuota neblaivi, ji nušalinta nuo pareigų“, – sakė L. Matjošaitytė.

Sekmadienyje 40-tyje Lietuvos savivaldybių vyksta merų rinkimų antrasis turas. 19-koje merai buvo išrinkti jau pirmajame ture, o Trakuose rezultatai panaikinti dėl šiurkščių pažeidimų. Taip pat sekmadienį vyksta rinkimų į laisvą vietą parlamente sostinės Žirmūnų apygardoje antrasis turas.

Policijoje – 24 pranešimai apie pažeidimus

Sekmadienį, merų rinkimų dieną, policija gavo 24 pranešimus dėl galimo rinkimų tvarkos pažeidimo. Policijos departamento Viešosios policijos valdybos viršininkas Saulius Gagas per spaudos konferenciją Vilniuje teigė, kad pažeidimų registruota mažiau dėl žmonių sąmoningumo ir pilietinių organizacijų iniciatyvos stebint rinkimus.

„Pranešimų skaičius mažėja, pradėtų ikiteisminių tyrimų skaičius sumažėjo. Tai rodo, kad turbūt žmonės daro tam tikas išvadas, policijos pareigūnai dirba savo darbą su labai ženklia pagalba kitų organizacijų tokių, kaip „Baltosios pirštinės“, savanorių. Piliečių aktyvumas irgi padeda užtikrinti mums savo darbą“, - sakė S. Gagas.

Sekmadienį policija iš viso gavo 41 pranešimą dėl galimo rinkimų tvarkos pažeidimo. Daugiausia – dešimt – pranešimų gauta iš Širvintų rajono, iš Švenčionių rajono – šeši. Mažiausiai – dviejų – sulaukta iš Marijampolės apskrities.

Istorija kartojasi – ir vėl rasti neblaivūs komisijos nariai

Policija buvo gavusi informacijos, kad vienoje parduotuvėje nemokamai dalijamas alus. Nuvykus į vietą šį faktą paneigė ir pardavėja, ir prie parduotuvės buvę asmenys.

Taip pat gauti du pranešimai dėl neblaivių rinkimų komisijų narių. Varėnoje komisijos nariui nustatytas 1,28 promilės girtumas. Radviliškyje, iš organizacijos „Baltosios pirštinės“ gavę informacijos apie galbūt neblaivius komisijos narius, pareigūnai patikrinę konstatavo, kad trys nariai yra neblaivūs - nustatytas 0,07, 0,08, 0,1 promilių girtumas.

Visuomeninė organizacija „Baltosios pirštinės“ pranešė iki 16 val. gavusi 40 pranešimų apie galimus rinkimų tvarkos pažeidimus. Didžioji jų dalis susijusi su draudžiama politine agitacija : agitacija socialiniuose tinkluose bei 50 metrų atstumu iki rinkimų apylinkių kabančius kandidatų į merus plakatus.

Pasak organizacijos "Baltosios pirštinės" vadovo Simo Simanausko, rinkimų dieną agituoti nesibodi partijų deleguoti rinkimų stebėtojai ir pirmajame rinkimų ture dalyvavę kandidatai.

„Nepaisant to, jog antras rinkimų turas pastebimai ramesnis nei pirmasis, pirmąją dienos dalį organizacijos „Baltosios pirštinės“ karštoji linija netilo nuo skambučių iš Švenčionių. Rinkėjai praneša apie agitacija užsiimančius seniūnus, rinkėjus vaišinančius partijų stebėtojus ir grupėmis į rinkimų apylinkes pavežamus asmenis pasitinkančius rinkimų komisijos narius“, – rašoma organizacijos pranešime.

Nuo kovo 4 dienos 7 val. iki kovo 15 dienos 13 val. policija iš viso gavo 96 pranešimus apie galimus pažeidimus, susijusius su rinkimais. Atliekami trys ikiteisminiai tyrimai.

Kaip skelbta, vienas ikiteisminis tyrimas atliekamas Šiaulių apskrities vyriausiajame policijos komisariate, kiti du – Alytaus ir Tauragės apskričių komisariatuose.

Šiaulių ir Tauragės apskričių pareigūnai atlieka tyrimus dėl galimo trukdymo pasinaudoti rinkimų teise, o Alytaus – dėl šmeižimo.

Nuo metų pradžios dėl galimų pažeidimų per savivaldos rinkimus policija gavo apie pusę tūkstančio pranešimų, atliekama 50 ikiteisminių tyrimų.

Merai antrajame ture renkami 40-tyje savivaldybių, tačiau balsuoti iš anksto buvo galima visose 60-yje savivaldybių. Trečiadienį ir ketvirtadienį vyko išankstinis balsavimas, penktadienį ir šeštadienį balsuota namuose.

Nuo metų pradžios dėl galimų pažeidimų per savivaldos rinkimus policija gavo apie pusę tūkstančio pranešimų, atliekama apie pusšimtis ikiteisminių tyrimų.

Premjeras: pažeidimų daugiau dėl padidėjusios kontrolės

Rinkimų tvarkos pažeidimų fiksuojama daugiau negu anksčiau, nes yra sustiprinta agitacijos kontrolė, sako premjeras Algirdas Butkevičius.

„Manau, kad didesnė kontrolė atsirado“, - sekmadienį atidavęs savo balsą Vilniaus miesto mero rinkimų antrajame ture žurnalistams teigė premjeras.

A.Butkevičius mano, kad nuo praėjusių rinkimų labai pasikeitė rinkėjų papirkinėjimo formos.

„Jeigu kalbėtume apie didesnį ar mažesnį (pažeidimų - BNS) fiksavimą, aš manau per tą laikotarpį ženkliai pasikeitė papirkinėjimas rinkėjų. Jeigu anksčiau būdavo organizuojami koncertai, o po jų - vaišės, ir kokie tam buvo pinigai išleidžiami, tai dabar nebepalyginsime... Poslinkis yra teigiama kryptimi labai didelis“, - teigė A.Butkevičius.

Pasak jo, dėl koalicijų sudarymo rajonų ar miestų savivaldybių tarybose spręs vietos politikai.

Policija iš viso nuo kovo 4 dienos 7 val. iki kovo 15 dienos 10.30 val. gavo 69 pranešimus apie galimus pažeidimus, susijusius su rinkimais, sekmadienį gauta 13 tokių pranešimų. Ikiteisminių tyrimų balsavimo dieną nepradėta, o iš anksčiau vykdomi trys ikiteisminiai tyrimai.

Merai antrajame ture renkami 40-tyje savivaldybių, tačiau balsuoti iš anksto buvo galima visose 60-yje savivaldybių. Trečiadienį ir ketvirtadienį vyko išankstinis balsavimas, penktadienį ir šeštadienį balsuota namuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.