Lietuvoje

2019.04.04 19:07

Andriukaitis: skiriuosi nuo Grybauskaitės tuo, kad niekada nekeičiau pažiūrų

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2019.04.04 19:07

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) kandidatas į prezidentus Vytenis Povilas Andriukaitis tvirtina, kad Lietuvai reikia iš esmės keisti mokestinių, socialinių instrumentų paketą tam, kad padidėtų bendrasis vidaus produkto (BVP) perskirstymas. Anot jo, nepakankamas viešųjų lėšų perskirstymas lemia tai, kad skurdas, socialinės atskirti Lietuvoje tebėra rimtos problemos ir jau tampa nauju pavojumi šalies nacionaliniam saugumui.

V. P. Andriukaitis, ketvirtadienio vakarą Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute pristatydamas savo rinkimų programos gaires, pažymėjo, kad ne vienu aspektu Lietuvos ir Europos Sąjungos (ES) vidurkiai gerokai skiriasi, tad Lietuvai reikia pasitempti.

„Europos Komisija siūlo naujus žingsnius, rekomendacijos, tačiau Lietuva ne visada į šias rekomendacijas atsižvelgia“, – aiškino V. P. Andriukaitis.

Anot jo, Lietuva suvokia, kad ES struktūrinė parama ateityje gerokai sumažės.

„Vadinasi tam reikėjo ruoštis“, – atkreipė dėmesį kandidatas į prezidentus.

V. P. Andriukaitis pažymėjo, kad jį labai neramina nepakankamas BVP perskirstymas Lietuvoje.

„Lietuva perskirsto tik 30 procentų BVP. Kyla klausimas, ar Lietuva galėtų perskirstyti 32-35 procentus BVP. [...] Lietuva turi iš esmės taikyti kitokį modelį nei tokį, kuris buvo įsitvirtinęs paskutinius 10 metų“, – pažymėjo socdemas.

Jis stebėjosi, kad Lietuva, viena vertus, džiaugiasi į šalį atvykstančiais investuotojais, tačiau, kita vertus, neskaičiuoja, kiek tie investuotojai, pasitraukdami iš šalies, išsiveža čia uždirbo pelno. Pasak V. P. Andriukaičio, socialiniai, mokestiniai, finansiniai instrumentai, taikomi Lietuvoje, turi būti keičiami.

„Ar ne laikas, kalbant apie socialinius, mokestinius, finansinius mechanizmu, įvesti kriterijus kitus kriterijus, į kuriuos turime atkreipti dėmesį, tai yra nedarbas, socialinė atskirtis, skurdas, investicijos į viešąjį sektorių“, – aiškino V. P. Andriukaitis.

„Laikas keisti kryptį, [...] kad BVP perskirstymas Lietuvoje pasiektų 32-35 procentus“, – komentavo LSDP kandidatas į prezidentus.

Politikas neslėpė, kad jam imponuoja Skandinavijos šalyse taikomi mokestiniai, socialiniai instrumentai.

„Skandinaviško tipo modelis labiausiai tinka Lietuvai, Latvijai, Estijai“, – pažymėjo V. P. Andriukaitis.

Jis akcentavo, kad Lietuvoje per mažai dėmesio skiriama skurdo, socialinės atskirties, nedarbo mažinimui, nors šios problemos, V. P. Andriukaičio teigimu, tampa vis labiau grėsmingos.

„Skurdas ir atskirtis tampa iššūkiu nacionaliniam saugumui“, – pažymėjo V. P. Andriukaitis.

Pasigenda prezidento diskusijų su visuomene

V. P. Andriukaitis, atsakinėdamas į politologų klausimus, tvirtino, kad keliaudamas po Lietuvą pastebėjo, kad žmonės ne tik nežino, už ką ir kodėl konkrečiai moka mokesčius, bet ir tai, kad žmonės tiesiog nepasitiki valstybe.

„Pasitikėjimo problema yra nacionalinė. Ir čia prezidentas yra lyderis“, – akcentavo socialdemokratas.

Jis teigė, kad prezidento vaidmuo, sprendžiant visuomenės nepasitikėjimo valdžios institucijomis problemą, yra itin svarbus.

„Per 10 metų negirdėjau prezidento diskusijų su pensininkais, regionais, savivaldybėmis, su nevyriausybinėmis organizacijomis, su profsąjungomis. Kur tos diskusijos? [...]  Nereikia uždaryti prezidentūros švarioje Daukanto aikštėje ir nieko nedaryti. [...] Mums reikia nacionalinio lyderio, kuris galėtų vesti paskui save visuomenę. Prezidentas yra nacionalinių idėjų lyderis. Viešos diskusijos yra prezidento pareiga, nes jam teks daryti metinius pranešimus apie šalis pažangą“, – aiškino V. P. Andriukaitis, negailėdamas kritikos dabartinei Lietuvos prezidentei Daliai Grybauskaitei.

LSDP kandidatas į prezidentus stebėjosi, kad dirbdamas eurokomisaru, niekada nesusitiko su D. Grybauskaite.

„Aš kolegiškai Europos Komisijoje prezidentę galiu pavaišinti kava, bet nebuvau jos susitikęs. Jai neįdomu, ką aš darau. [...] Tikriausiai padėtis Lietuvoje yra tokia gera, kad nėra reikalo susitikti“, – šmaikštaudamas kalbėjo V. P. Andriukaitis.

Socemas, paklaustas, kas važiuotų į Europos Vadovų Tarybą, jei jis taptų prezidentu, V. P. Andriukaitis teigė, kad į susitikimus turi vykti vyriausybės vadovas.

„2009 metais aš pasakiau prezidentei, kad jūs pažeidinėjate Konstituciją, nes yra visiškai aiškios Jūsų kompetencijos ir yra išimtinės kompetencijos vyriausybės. Taryba vadinasi vyriausybių ir valstybių vadovų taryba, tai kur čia vyriausybė? Kodėl premjerai nevažiuoja? [...] Aš sakiau, kad premjeras Saulius Skvernelis praleido šansą 3 metus įsisukti į tuos projektus“, – kalbėjo V. P. Andriukaitis.

VU TSPMI politologui Ramūnui Vilpišauskui pastebėjus, kad V. P. Andriukaičio mintys yra labai panašios į D. Grybauskaitės mintis, kurias ji dėstydavo, pati būdama eurokomisare. Jis patikino, kad D. Grybauskaitė lygiai taip pat kritikavo prezidento Valdo Adamkaus sprendimus, kaip šiuo metu tai daro V. P. Andriukaitis. R. Vilpišauskas paklausė kandidato į prezidentus, kuo jis skiriasi nuo D. Grybauskaitės.

„Aš skiriuosi nuo D. Grybauskaitės tuo, kad niekada nekeičiau pažiūrų“, – pažymėjo V. P. Andriukaitis.

Politikas teigė, kad dabartinė Lietuvos šalies vadovė nebuvo nuosekli, o jo prioritetas visada buvo socialdemokratija.

„Socialdemokratų politika yra taikos, kompromisų, kietos pozicijos, žmogaus teisių, solidarumo politika. [...] Aš visada laikiausi tos pozicijos“, – akcentavo LSDP kandidatas į prezidentus.