Lietuvoje

2012.12.28 19:18

Ugniagesiai gelbėtojai: netvirtas ledas grasina mirtimi

ELTA2012.12.28 19:18

Besirengiantiems į žvejybą ar ketinantiems pačiuožinėti ant ledo būtina žinoti, kad lipti ant jo galima, kai ledo storis siekia daugiau kaip 10-12 cm.  

Besirengiantiems į žvejybą ar ketinantiems pačiuožinėti ant ledo būtina žinoti, kad lipti ant jo galima, kai ledo storis siekia daugiau kaip 10-12 cm.

Penktadienį Balsio ežere Vilniuje įlūžusiam žvejui į pagalbą pirmieji atskubėjo du netoliese treniravęsi bėgikai, kurie taip pat įlūžo. Atvykę ugniagesiai gelbėtojai vieną jų ištraukė iš ledinio vandens, kitas pats pasiekė krantą. Ištrauktas žvejys buvo be sąmonės. Jis skubiai nugabentas į ligoninę. Deja, vyro gyvybės medikams išgelbėti nepavyko.

Šį gruodį tai jau antrasis atvejis, kai ugniagesiams teko gelbėti žvejus.

Šiais metais ugniagesiai 27 kartus vyko ant užšalusių vandens telkinių, kur išgelbėjo 57 piliečius ir ištraukė 5 skenduolius.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas primena, kad ledas atodrėkio metu ant vandens telkinių nėra tvirtas. Be to, dera žinoti, kad sniegu padengtas ledas dažnai yra gan pavojingas. Deja, nekantrūs žvejai nelinkę laukti, kol smarkiau pašals ir ledas sutvirtės.

Besirengiantiems į žvejybą ar ketinantiems pačiuožinėti ant ledo būtina žinoti, kad lipti ant jo galima, kai ledo storis siekia daugiau kaip 10-12 cm.

Tvirtas ledas turi mėlyną arba žalią atspalvį, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas. Trapus, plonas ledas būna tose vietose, kur įšąla medžių šakos, lentos, kiti daiktai, taip pat arti krūmų, medžių, nendrių.

Netvirtas ledas susidaro ir tose vietose, kur įteka upeliukai, vanduo iš gamyklų, yra šaltinių.

"Jei vis dėlto įlūžote, nepasiduokite panikai ir nepraraskite savitvardos. Ropškitės ant ledo į tą pusę iš kur atėjote, o ne plaukite pirmyn. Ant ledo užšliaužti reikia plačiai ištiesus rankas, kad padidėtų atramos plotas. Pasistenkite kaip galima daugiau krūtine užgulti ledą, paskui atsargiai ant jo iškelti vieną koją, po to kitą. Užšliaužus ant ledo, negalima tuojau pat stotis. Būtina nuo eketės nusiridenti kuo toliau į tą pusę, iš kur atėjote, nes ten ledas tvirtesnis. Tik išlipus ant kranto reikia bėgti, kad sušiltumėte ir kuo greičiau pasiektumėte šiltą vietą", - pataria ugniagesiai gelbėtojai.

Gelbėjant skęstantį žmogų reikia veikti greitai ir ryžtingai, nes žiemą vandenyje žmogus greitai sušąla, o permirkę drabužiai neleidžia jam ilgai išsilaikyti vandens paviršiuje. Artintis prie eketės reikia šliaužte. Jei yra galimybė, po savimi padėti slides ar lentą ir šliaužti ant jos. Skęstančiajam reikia ištiesti slidę, slidžių lazdą, lentą ar numesti virvę, galima panaudoti ir tvirtai surištus šalikus.

Ištraukus žmogų ant ledo, reikia su juo kuo toliau šliaužti nuo pavojingos vietos ir kaip galima greičiau skendusįjį pristatyti į šiltą vietą. Čia nukentėjusį ištrinti, pagirdyti karšta arbata, perrengti sausais drabužiais, suteikti pirmąją medicinos pagalbą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt