Lietuvoje

2015.03.13 15:28

VRM dėl dviejų savo viešųjų pirkimų kreipėsi į prokurorus

ELTA2015.03.13 15:28

Vidaus reikalų ministerija (VRM) dėl dviejų ministerijos viešųjų pirkimų, susijusių su informacinių technologijų (IT) viešaisiais pirkimais, kreipėsi į Generalinę prokuratūrą.

Vidaus reikalų ministerija (VRM) dėl dviejų ministerijos viešųjų pirkimų, susijusių su informacinių technologijų (IT) viešaisiais pirkimais, kreipėsi į Generalinę prokuratūrą.

Tai penktadienį pranešė vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis ir VRM vyresnysis patarėjas Evaldas Serbenta, pristatę IT srities viešųjų pirkimų ministerijoje bei jai pavaldžiose įstaigose analizę, priimtus sprendimus ir siūlomus pakeitimus.

„Dėl tų dviejų, kurie iš tikrųjų pasirodė esą nerealūs įgyvendinimo ir pateikimo terminai, mes kreipėmės į Generalinę prokuratūrą, kad įvertintų ir priimtų sprendimus dėl galimo neskaidraus, neaiškaus viešojo pirkimo“, – sakė S. Skvernelis ir pabrėžė, kad tai ne teisėsauginis tyrimas. 

Vienas viešasis pirkimas, dėl kurio kreiptasi į prokuratūrą buvo 238 tūkst. litų vertės, kitas – 488 tūkst. litų. Pirkimai susiję su radijo ryšio įrangos pateikimu – radijo stoties įsigijimu ir kontrolės centro įranga. Įranga būtų naudojama skaitmeniniam radijo ryšiui. Vienas pirkimas buvo vykdytas 2011 metais, kitas – 2013 m.

Dviejuose pirkimuose objektas turėjo būti skaidomas, taip mažiau ribojant galimų tiekėjų skaičių. Tačiau tai padaryta nebuvo. 

Iš viso buvo peržiūrėta 18 viešųjų pirkimų, jų visų laimėtojas buvo atrenkamas pagal mažiausios kainos kriterijų. Iš peržiūrėtų 18 viešųjų pirkimų 12-oje dalyvavo tik vienas tiekėjas.

„Šio tyrimo metu buvo peržiūrėta 18 pirkimų, įvykdytų pastaruosius penkerius metus su viena kompanija arba subrangove. Buvo vertinama tiek pirkimo būdas, tiek jų kvalifikaciniai reikalavimai, tiek sutarties objektas, taip pat sutartinių įsipareigojimų įgyvendinimo terminai. Iš 18-os šių pirkimų 12-koje dalyvavo tiesiog vienas dalyvis. Visi pirkimai buvo vykdyti mažiausios kainos principu, be ekonominio vertinimo“, – sakė E. Serbenta. 

Remiantis analizės išvadomis, keturiuose iš penkių investicinių pirkimų buvo nurodomas suderinamumas su „DIMETRA IP“, o tai reiškia suderinamumą su vienu iš gamintojų. Iš kliento pusės žiūrint toks reikalavimas logiškas, iš tiekėjų pusės – ribojantis. Naudojamas sprendimas šalia atvirų standartų įtraukia specifinius gamintojo standartus, kurie nėra atviri ir riboja kitų rinkos dalyvių galimybes. 

Pasak vidaus reikalų ministro S. Skvernelio, viešieji pirkimai nei ministerijoje, nei ypač įstaigose prie jos nebuvo nei koordinuojami, nei kontroliuojami ar konsoliduojami – kiekviena įstaiga savarankiškai vystė savo įsivaizduojamomis kryptimis IT technologijas, įvairias programas, duomenų bazes. 

Viešieji pirkimai atlikti, kai jai vadovavo tuometis ministras Dailis Alfonsas Barakauskas.

Generalinė prokuratūra kartu su Specialiųjų tyrimų tarnyba yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl galimai neskaidriai vykdytų viešųjų pirkimų VRM ir jai pavaldžiose įstaigose, įtarimai pateikti keliems ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų, tarp kurių partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovai ir verslininkai. 

VRM ketvirtadienį paskelbė konkursą Informatikos ir ryšių departamento direktoriaus (IRD) pareigoms užimti. Vidaus reikalų ministras S. Skvernelis tikino, kad IRD taps ministerijos centrine įstaiga, koordinuosiančia IT srities plėtrą, užtikrinančia efektyvų konsolidavimo procesą, skaidrumą, o vienas iš svarbiausių jai keliamų uždavinių – monopolinių sričių išskaidymas. Be to, pasak ministro, viešiesiems pirkimams, susijusiems su IT, yra sudaryta atskira viešųjų pirkimų komisija, į kurią įtraukta įvairių sričių specialistų.

„Manau, kad tai padės užtikrinti pirkimo skaidrumą“, – neabejojo S. Skvernelis ir pridūrė, kad ministerija kreipėsi į IT įmones, ragindama naudotis galimybe aktyviai dalyvauti ruošiamuose skelbti viešuosiuose pirkimuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.