Naujienų srautas

Lietuvoje2019.04.04 16:25

Prezidentūrai – 100 metų: atsivėrus durims, nutįso gyventojų eilė

LRT.lt 2019.04.04 16:25

Minint prezidento institucijos šimtmetį, šalies prezidentūra ketvirtadienį atvėrė duris. Gyventojai nuo pat 15 val. rikiavosi į eilę, norėdami patekti į vidų ir apžiūrėti kasdienę darbo aplinką.

Ekskursijų metu svečiai kviečiami susipažinti su prezidento institucijos istorija, prezidento funkcijomis bei darbo erdve, taip pat aplankyti ir kitas įdomias rūmų vietas, kurių lankytojai paprastai nemato.

Minint prezidento institucijos šimtmetį, Valstybės pažinimo centras atidarė naują parodą, skirtą supažindinti su aukščiausiais valstybių apdovanojimais, įteiktais Lietuvos vadovams. Pasakojimas apie apdovanojimus papildė nuolatinė ekspozicija, kurioje galima susipažinti su visais nepriklausomos Lietuvos vadovais ir jų pomėgiais, sužinoti prezidento rūmų istoriją.

Prezidentė: buvo jauduliuko

„Prieš 100 metų įsteigtos prezidento institucijos istorija atspindi nelengvą atkurtos valstybės kelią. Jis nueitas kartu su tauta, ginant ir saugant Tėvynės nepriklausomybę, įtvirtinant pasaulyje stiprios ir savarankiškos Lietuvos vardą“, – teigia šalies vadovė.

Paklausta, ar jautė išskirtinę dvasią, kai tik pradėjo dirbti prezidentūroje, Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė prisipažino – ėmė jaudulys.

„Kažkoks jauduliukas visada buvo, nes niekada nesvajojau tapti prezidente. Simbolinis pastatas turi savo aurą, istoriją, simbolinę prasmę – visada į tai žiūrėjau iš išorės, kai pradėjau dirbti, teko pasižiūrėti ir iš vidaus. Jausmas šiek tiek kitoks.

Iš tikrųjų ta pradžia visada buvo su tam tikru jauduliu, pagarba mūsų istorijai ir palikimui. Tai – nuostabi, graži Vilniaus vieta. Visada su didžiuliu pasididžiavimu sutinku čia svečius iš užsienio. Jų akyse matau, kad jiems čia gražu. Ceremonijų metu stovėdama šalia jaučiu pasididžiavimą“, – sako D. Grybauskaitė.

1918 m. vasario 16 d. Lietuvos Taryba paskelbė Lietuvos nepriklausomybę. Okupavus Vilnių ir institucijoms persikėlus į Kauną, 1919 m. balandžio 4 d. Valstybės Taryba įsteigė prezidento instituciją ir pirmuoju Lietuvos prezidentu išrinko Antaną Smetoną. Taip prasidėjo prezidento institucijos istorija, kuri tęsiasi jau šimtmetį.

Lietuvos Respublikos prezidento institucija yra neatsiejama valstybingumo sampratos dalis, todėl apsilankymas prezidento rūmuose – ne tik išskirtinė proga pažinti istorines erdves, bet ir gyva ekskursija po valstybės istoriją.

Dabartiniai prezidento rūmai Simono Daukanto aikštėje rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėti 1387 metais. Nuo seno rūmai buvo svarbių valstybės įvykių centre. Per daugiau nei 600 metų juose buvo įsikūrę vyskupai ir generalgubernatoriai, čia buvo apsistoję karaliai, carai, Prancūzijos imperatorius Napoleonas Bonapartas ir kitos istorinės asmenybės.

Politinis valstybės gyvenimas šimtmečiais sukosi aplink šiuos rūmus – perstatytus, degusius ir garsių architektų pastangomis vėl rekonstruotus. Neatsitiktinai 1997 m. jie tapo Lietuvos Respublikos prezidento darbo vieta, kurioje ir toliau lankosi užsienio valstybių vadovai ir aukščiausio rango politikai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Aivaras Miltenis ir Ričardas Pinikas
Klaipėdos ritmas 23