Naujienų srautas

Lietuvoje2019.04.04 15:47

Originali pavardžių rašyba: dauguma kandidatų pritaria, vienas siūlo antrąjį paso lapą

LRT.lt 2019.04.04 15:47

Kandidatai į prezidentus Lietuvos tautines mažumas mato gana skirtingai – jų požiūriai atsiskleidė Lenkų diskusijos klubo trečiadienį Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute (VU TSPMI) surengtuose debatuose. Požiūriai išsiskyrė ir dėl originalios pavardžių rašybos oficialiuose dokumentuose – vieni palaiko tokią idėją, kiti sako: „Taip, bet tik antrajame paso puslapyje“.  

Kaip rašo portalas zw.lt, Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) kandidatas Vytenis Povilas Andriukaitis pasisakė prieš tautinių mažumų asimiliaciją. Anot jo, „Lietuva yra parlamentinė, demokratinė respublika, kurią sudaro piliečiai“ ir todėl „visiems turi būti užtikrintos jų teisės“. 

Pasak V. P. Andriukaičio, tautinės mažumos Lietuvoje turi teisę skleisti ir vystyti savo kultūrą, švietimą. Jis taip pat pasisakė už originalią pavardžių rašybą bei teisę naudoti gimtąją kalbą valstybės institucijose ar teismuose. „Visada pasisakiau už originalią pavardžių rašybą, nes tai yra konstitucinė teisė“, – sakė jis. 

Nepriklausomas kandidatas, ekonomistas Gitanas Nausėda, pabrėžė norintis, kad tautinės bendrijos būtų traktuojamos ne kaip problema, o kaip turtas. „Nes Lietuvoje gyvenančios tautos gali pagerinti mūsų santykius su kaimynais“, – sakė jis. 

Jis taip pat pasiūlė idėją Šalčininkų rajone įkurti laisvąją ekonominę zoną, tačiau pabrėžė nesutinkantis su originalia pavardžių rašyba oficialiuose dokumentuose. „Pasiūliau tokį kompromisą, kad originalios pavardės galėtų būti užrašomos antrajame paso lape“, – debatuose sakė jis.

Kaip rašo zw.lt, kalbėdamas apie Lenkijos ir Lietuvos santykius, G. Nausėda teigė, kad dėl jų atvėsimo kaltę turėtų prisiimti buvęs Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis, kuris bandė su Lietuva kalbėtis ultimatumais.

Seimo Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narė Ingrida Šimonytė pabrėžė, kad lenkams siūlo tą patį, kaip ir lietuviams, nes visi „esame bendros valstybės kūrėjai“. Ji pabrėžė, kad jau seniai remia originalią pavardžių rašybą.

„Šis klausimas turi būti išspręstas. Jeigu Seimas to nesutvarkys artimiausiu metu, esu pasiruošusi Seimui pateikti savo projektą“, – sakė I. Šimonytė. Anot jos, visi piliečiai turi lygias teises, o „demokratija neturi tapti daugumos diktatūra“. 

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) kandidatas Valdemaras Tomaševskis visiems priminė, kad diskusijos dėl tautinių mažumų tęsiasi jau 30 metų, tačiau problemos vis dar nėra sprendžiamos.

Anot jo, kaip tautinės mažumos atstovas jis gali tapti Lietuvos prezidentu. Kaip pavyzdį politikas pateikė dabartinę prezidentę Dalią Grybauskaitę, kurios gyslose, anot jo, nėra daug lietuviško kraujo. Toks jo pareiškimas abstulbino auditoriją, rašo zw.lt.

Anot V. Tomaševskio, neverta piliečių skirstyti pagal tautybę, reikėtų juos vertinti pagal vertybes, kuriomis jie vadovaujasi. „Žmones galima suvienyti tik per Evangeliją. Kitaip tai tiesiog neveiks“, – sakė LLRA-KŠS atstovas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi